Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje wielka historia "SHL"

Marek Maciągowski
Popularna "eshaelka” jest ciekawym eksponatem w Muzeum Historii Kielc
Popularna "eshaelka” jest ciekawym eksponatem w Muzeum Historii Kielc Fot. Marek Maciągowski
303 tysiące 350 wyprodukowanych w Kielcach motocykli jeździło p polskich, europejskich, azjatyckich i afrykańskich drogach. Popularna pralka "Frania", której powstało w naszym mieście ponad 6 milionów egzemplarzy służyła nawet do ... ubijania masła.

Ważne

Ważne

SHL to przedwojenny znak firmowy Spółki Huta Ludwików. (czasem odczytywano też słowa Suchedniowska Huta Ludwików). Firma występowała także pod nazwami: Huta "Ludwików" SA (1919-1948), Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych POLMO-SHL (1948-1991), Fabryka Samochodów Specjalizowanych POLMO-SHL (1991-1995), od 1995 obecna nazwa brzmi: Zakłady Wyrobów Metalowych "SHL" S.A. Zakład przez 90 lat swego istnienia był świadkiem zmian rządów, ustrojów, koniunktury gospodarczej, wojny. Zmieniała się nazwa zakładu, dyrektorzy, profil produkcji, maszyny. Pokolenia kielczan pracowały w zakładzie wytwarzając produkty dla ludności cywilnej i wojska.

Takie i inne ciekawostki związane są z historią kieleckiej huty, zakładów metalowych, fabryki samochodów specjalizowanych - znanych pod znakiem SHL. To zakład, który na dobre związał się z naszym miastem, pracowały tu pokolenia Kielczan. Niewiele osób wie, że w Kielcach powstał prototyp polskiego samochodu osobowego i pierwsza polska pralka automatyczna, a przed wojną produkowano tu szable, manierki i kuchnie polowe.

Opracują fachowcy

Fakty z historii zakładu, z okazji 90 lat jego istnienia, chcą przypomnieć w monografii "SHL" dawni pracownicy i przyjaciele fabryki. Zawiązał się komitet redakcyjny, którego pracami kieruje były dyrektor i wojewoda kielecki Włodzimierz Pasternak.

- Podzieliliśmy już tematy, które opracowują ludzie związani z zakładem, mają wielką wiedzę i sporo materiałów. Potem naszą monografię opracują historycy. Wydamy ją wspólnie z Muzeum Historii Kielc. Będzie to ślad po bogatej historii naszej kieleckiej "SHL-ki" - mówi Włodzimierz Pasternak.

Anegdoty, zdjęcia wspomnienia

Komitet redakcyjny zbiera jeszcze materiały do monografii. Szczególnie przydatne mogą okazać się osobiste wspomnienia i zdjęcia, które mają dawni pracownicy fabryki lub członkowie ich rodzin.
- Prosimy by przekazano nam rodzinne zapiski, zdjęcia pamiątki. Mogą stanowić cenne uzupełnienie naszej pracy. Materiały skopiujemy, zeskanujemy i zostaną oddane właścicielom - mówi Włodzimierz Pasternak.

W sprawie udostępnienia pamiątek i wspomnień pracowników dawnej "SHL-ki" można kontaktować się z Marcinem Kolasą z Działu Gromadzenia i Dokumentacji Muzeum Historii Kielc, tel. 41 340 55 23, a-mail [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie