MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstał album o Rytwianach

Agnieszka Kuraś
W niedzielę w Gminnym Centrum Kultury w Rytwianach odbyła się promocja albumu “Nasze Rytwiany w starej fotografii”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono osób i wygląda na to, że już na zawsze wpisze się w karty historii Rytwian za sprawą powstałego albumu.

Inicjatorkami projektu “Łącząc pokolenia ocalamy od zapomnienia”, którego jednym z efektów jest album o Rytwianach są trzy panie ze Stowarzyszenia “Nasze Rytwiany”: Aneta Dorosińska, Łucja Różak-Paluch i Maria Woźniak. Na 55 stronach czarno-białego albumu miejsce znalazło kilkadziesiąt fotografii, które udostępnili mieszkańcy. Kolejne karty albumu odkrywają historię kluczowych miejsc Rytwian tworząc piękną opowieść, często bardzo odległą.

- Niektóre zdjęcia mają ponad 100 lat, bo mamy zdjęcia z 1905 roku, a następne z 1915 i 1916, a z lat 30. Jest ich bardzo wiele. Zdjęcie Rytwian, które znalazło się na okładce zostało przysłane do nas zza granicy – mówi Maria Woźniak

Album składa się z trzech wyraźnych części. Na 37 stronach zdjęcia przedstawiają na przykład: klasztor, cukrownię, cegielnię, młyn czy gorzelnię. Przy każdym z odrębnych tematów zdjęć znajduje się także opis.

- W części albumu zatytułowanej “Wspomnienia” znalazły się różne zdjęcia, prywatne które otrzymaliśmy od mieszkańców. Są i rodzinne i z życia kulturalnego. Z tym, że te zdjęcia nie są opisane nazwiskami. Chcemy rozszerzyć naszą działalność o zebranie nazwisk i wznowienie albumu i wtedy pod każdym zdjęciem znajdzie się podpis, kto na nim jest, będzie to z pewnością pamiątka dla potomnych - opowiada Maria Woźniak.

Wydarzenie miało wspaniałą oprawę artystyczną. Muzycznie uświetniły je występy: zespołu śpiewaczego “Cykady”, zespołu “Dęciaki” i zespołu “Moderato”. Przed publicznością wystąpił też zespół teatralny działający przy Gminnym Centrum Kultury w Rytwianach. Spotkanie trwało kilka godzin, a jego zwieńczeniem były wspominki przybyłych prowadzone przy poczęstunku, który przygotowali mieszkańcy Rytwian.

Jak się okazało realizacja tego projektu poza wartością, jaką jest zebranie części historii Rytwian w fotografiach ma jeszcze jedną dość istotną zaletę:

- Poprzez realizacje tego projektu zintegrowaliśmy niesamowitą liczbę osób, od najmłodszych do najstarszych i tu chyba osiągnęłyśmy sukces – stwierdza pani Maria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie