Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj atrakcje Roku Sienkiewicza w Świętokrzyskiem

Lidia Cichocka
Henryk Sienkiewicz z rodziną przed pałacykiem w Oblęgorku, głównym miejscu obchodów Roku Sienkiewicza.
Henryk Sienkiewicz z rodziną przed pałacykiem w Oblęgorku, głównym miejscu obchodów Roku Sienkiewicza.
Głównym miejscem obchodów Roku Sienkiewicza w województwie będzie Muzeum imienia Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Muzeum imienia Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oddział Muzeum Narodowego w Kielcach to miejsce w niezykły sposób związane z pisarzem. Pałacyk podarowany Sienkiewiczowi przez naród, a potem przekazany przez rodzinę państwu na muzeum, obok niego do dzisiaj mieszkają krewni pisarza, między innymi urodzona w Oblęgorku prawnuczka Jadwiga Sienkiewicz.

Rękopisy cudem ocalone

Muzeum imienia Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku ma największe w Polsce zbiory związane z pisarzem. - Widzimy, że w związku z ogłoszeniem roku wzrosło zainteresowanie pisarzem - przyznaje kierownik Agnieszka Kowalska-Lasek. - Mamy coraz więcej próśb o udostępnienie wystaw, eksponatów. Robimy to bardzo chętnie, ale te najciekawsze oryginalne eksponaty pokazywać będziemy u siebie.

Muzealnicy przygotowują na życzenie Senatu wystawę poświęcona Sienkiewiczowi, która na początku listopada zostanie zaprezentowana w gmachu Sejmu.

W Oblęgorku na przełomie kwietnia i maja zostanie otwarta inna wystawa. „Czas mierzony szwajcarskim zegarkiem” to próba przybliżenia najmniej znanych, ostatnich lat życia pisarza. Spędzał je w Szwajcarii, bardzo aktywnie działając w Komitecie na rzecz pomocy ofiarom I wojny światowej w Polsce. - Na wystawie pokażemy zdjęcia, korespondencję, odznaczenia i dyplomy, jakie dostał Sienkiewicz - dodaje Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego. Kolejna wystawa otwierana w listopadzie to „Sienkiewicza pióro wieczne”. Będzie to okazja do pokazania rękopisów, adresów, kart. Wiele z nich przetrwało wojenne zawieruchy w Oblęgorku, czasami w niezwykłych okolicznościach. Pisarz zwykł je rozdawać ludziom sobie bliskim, przyjaciołom. Trafiały więc z rąk do rąk, były sprzedawane, odkupowane, a nawet wykradane. Szczęśliwie w całości lub choć we fragmentach zachowały się rękopisy niemal wszystkich ważniejszych dzieł Henryka Sienkiewicza, a dzięki przychylności Biblioteki Narodowej w Warszawie i Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Wrocławiu będzie można zapoznać się z tymi bezcennymi pamiątkami w oblęgorskim domu pisarza.

Dziennik pierwszej żony

Kierowniczka muzeum chciałaby w Roku Sienkiewicza przygotować wydawnictwa, które trwale zaprezentują zbiory oblęgorskiej placówki. Przygotowuje więc katalog zbiorów, a dyrektor muzeum, Robert Kotowski - dziennik Marii Szetkiewicz, pierwszej żony pisarza. Ten unikalny rękopis znajduje się w Oblęgorku. Autorka pamiętnika miała kilkanaście lat. Pisarz po raz pierwszy zobaczył ją w Szczawnicy w sierpniu 1879 roku, a poznał miesiąc później w Wenecji. Starania o rękę Marii trwały niemal dwa lata i zostały uwieńczone ślubem, który odbył się 18 sierpnia 1881 roku. Wkrótce pojawiły się upragnione dzieci - syn Henryk Józef i córka Jadwiga.

- Wydanie tych pozycji zależy od pieniędzy, staramy się o nie i na początku marca będzie wiadomo czy dostaniemy dofinansowanie - dodaje kierowniczka. Jesienią odbędzie się także organizowana wspólnie w Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Wojewódzką Biblioteką Publiczną konferencja naukowa poświęcona twórczości i życiu noblisty.

Pikniki, koncerty, filmy

W Oblęgorku odbędzie się także przy współpracy z miejscowym zespołem szkół XXIV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Ma on kontynuować tradycję spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, sprzyjać wymianie doświadczeń, współpracy szkół pogłębianiu wiedzy o patronie. Uczestnicy zlotów poznają miejsca związane z pisarzem, nowe regiony kraju i miejscowości. W ubiegłym roku zlot odbył się w Przasnyszu.

Muzeum zaprosi na koncerty, piknik rodzinny wokół „Quo vadis” oraz do kina letniego. - Chcemy pokazać także te mniej znane ekranizacje utworów Sienkiewicza - dodaje Kinder.

Święto Kielc

Fakt ogłoszenie Roku Sienkiewicza wykorzystują również Kielce. Tradycyjne święto miasta obchodzone w ostatni weekend czerwca będzie poświęcone pisarzowi. Wszystkie miejskie placówki kultury organizujące święto znają już temat wiodący i przygotowują propozycje. Większość wydarzeń ma rozgrywać się na głównej ulicy Kielc, Sienkiewicza. Jeśli pomysł się spodoba w kolejnych latach, może być organizowane święto ulicy.


Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
Obchodzimy w nim bowiem 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza, mija też 120 lat od chwili wydania powieści „Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.
W tekście uchwały, przyjętej przez Sejm RP 22 grudnia 2015 roku, zwrócono uwagę na zasługi Sienkiewicza dla odzyskania niepodległości, podtrzymywanie ducha narodowego i działalność społeczną.
„Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków”.

Sienkiewicz był pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie