Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

#Poznaj operę - Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na nowy cykl. Usłyszymy najsłynniejsze arie

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Na konferencji prasowej, od lewej: Robert Wieczorek, Augustyna Nowacka, Grzegorz Szostak.
Na konferencji prasowej, od lewej: Robert Wieczorek, Augustyna Nowacka, Grzegorz Szostak. Krzysztof Krogulec
- Opera i operetka to to, czego nam brakowało w repertuarze - mówi dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyna Nowacka. By rozszerzyć ofertę wspólnie z pochodzącym z Kielc śpiewakiem operowym Grzegorzem Szostakiem proponuję cykliczne spotkania z operą. Pierwsze już się odbyło - był to koncert sylwestrowy z ariami z oper i operetek.

- W tym roku przedstawimy cztery opery - wyjaśnia Grzegorz Szostak - kielczanin, artysta związany z Teatrem Wielkim w Łodzi.

- Jednak, ponieważ opera to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, w jednym spektaklu zaangażowanych jest grubo ponad 100 osób, nie będą to pełne przedstawienia a najważniejsze ich fragmenty. Solistom, artystom z polskich teatrów operowych towarzyszyć będzie pianistka oraz kwartet smyczkowy.

O operze: akcji, bohaterach, ale także historii powstania i wystawienia utworu opowie jeden z największych znawców opery w Polsce, mieszkające we Włoszczowie, redaktor Adam Czopek.

Każdemu przedstawieniu towarzyszyć będzie wystawa plakatów, fotosów, programów z kolekcji Adama Czopka, który zgromadził tysiące takich dokumentów z oper na całym świecie.

- Prezentować będziemy także kostiumy stworzone do tych spektakli, wypożyczymy je podobnie jak elementy scenografii, tak by wprowadzić widza w nastrój danego dzieła - dodaje Szostak.

Pierwsza opera zaplanowana na niedzielę, 27 lutego to "Straszny dwór" Moniuszki. W tym przypadku kostiumy i scenografia pochodzić będą ze spektaklu przygotowanego przed 25 laty właśnie w Kieleckim Centrum Kultury przez Marię Fołtyn. W głównych partiach usłyszymy: Miecznik/Maciej - Witold Żołądkiewicz (Polska Opera Królewska - Warszawa), Hanna - Dorota Laskowiecka (Teatr Muzyczny w Lublinie), Jadwiga/Cześnikowa - Bernadetta Grabias (Teatr Wielki w Łodzi), Stefan - Dominik Sutowicz (Teatr Wielki w Łodzi), Zbigniew/Skołuba - Grzegorz Szostak (Teatr Wielki w Łodzi), Damazy - Krzysztof Marciniak (Teatr Wielki w Łodzi).

W kolejnych odsłonach zobaczymy:
12 czerwca - Wolfgang Amadeusz Mozart - "Don Giovanni",
18 września - Wolfgang Amadeusz Mozart - "Czarodziejski flet",
13 listopada - Gaetano Donizetti - "Don Pasquale".

Wszystkie spektakle przedstawione zostaną w oryginalnych wersjach językowych, czas trwania jednego spektaklu to 105 minut bez przerwy.

Bilety na spektakle mają kosztować 90 złotych.

- Przygotowaliśmy także karnety w cenie 300 złotych - dodaje Augustyna Nowacka. Respektowane będą bilety ulgowe.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie