Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj Weronikę Sobczyk, laureatkę konkursu Orzeł Biały

mko, bb
Weronika Sobczyk i jej dzieło, które teraz powędrowało do Warszawy, gdzie zawalczy w ogólnopolskim konkursie.
Weronika Sobczyk i jej dzieło, które teraz powędrowało do Warszawy, gdzie zawalczy w ogólnopolskim konkursie. archiwum
Wielki sukces odniosła Weronika Sobczyk, licealistka z Zespołu Szkół numer 2 imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie. Zdobyła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Na razie na szczeblu wojewódzkim, jednak jej dzieło znajduje się już w Warszawie. Napłynęły tam prace z całego kraju. Czy Weronice uda się zawalczyć o główną nagrodę?

215 prac, 21 wyróżnionych i dwóch zwycięzców - to liczby zorganizowanego przez Senat Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Orzeł Biały - Nasza Duma”, który w czwartek, 5 kwietnia, uroczyście rozstrzygnięto i podsumowano na szczeblu województwa.

Konkurs zorganizowano w związku z obchodami w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem było polskie godło. Każdy biorący udział w konkursie musiał więc przedstawić orła białego w koronie zwróconego w prawą stronę na czerwonym tle. Technika wykonania była dowolna, liczyła się pomysłowość, a jedynym ograniczeniem była tylko wyobraźnia. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Weronika Sobczyk z Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie.

Nie zastanawiała się długo

O utalentowanej 17-latce z Opatowa pisaliśmy już wielokrotnie. Drugoklasiastka z „Bartosza” była laureatką międzynarodowego konkursu firmy Faber Castell pod patronatem słynnego projektanta Karla Lagerfelda. Zajęła pierwszej miejsce w ogólnopolskim konkursie Muzeum Niepodległości w Warszawie, gdzie zrobiła furorę projektem banknotu 200 złotowego. Zajęła również pierwsze miejsce w krajowym konkursie „Give us some England”.

Informację o nowym wyzwaniu przyniosła Weronice Małgorzata Grządziel, nauczyciel historii z „Bartosza”. - Pomyślałam, czemu nie? Nie trzeba bać się nowych rzeczy- mówi Weronika Sobczyk. Namalowała pracę, wysłała, pojechała do Kielc na ceremonię rozdania nagród i... zgranęła tę najważniejszą.

Jak tego dokonała? - Niezbyt wiele zastanawiałam się nad pomysłem. Powiem szczerze, że od razu wpadł mi on do głowy. W sprawach historycznych konsultowałam się z panią Małgorzatą Grządziel. - mówi Weronika.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



TOP 10 miejsc w powiecie opatowskim widzianych z kosmosu [ZDJĘCIA]





TOP 5 WYKROCZEŃ, ZA KTÓRE KARZE I POUCZA STRAŻ MIEJSKA W OŻAROWIE




Trzeba przyznać, że jej dzieło widziane na żywo przytłacza, nie tyle rozmiarami, co... szczegółami. W samym centrum znajduje się wielkie współczesne godło Polski, a dookoła niego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara widz może ruszyć w podróż poprzez dzieje naszego kraju. Jest koronacja Bolesława Chrobrego, bitwy pod Grunwaldem, Wiedniem, powstania , hołd pruski, Solidarność, Jan Paweł II, a nawet... obiady czwartkowe z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wszystkie wydarzenia Weronika przedstawione tak prosto, że nie sposób ich pomylić, ale jednocześnie jej malunki są bardzo piękne. - Zaczęłam w ferie zimowe, po kilka godzin dziennie - mówi skromnie uczennica Bartosza.

Dostała nagrody

- Orzeł biały est symbolem naszego kraju. Dlatego cieszę się, że tak wiele osób zdecydowało się wziąć udział w konkursie, bo dzięki temu stały się one jeszcze bardziej świadome naszych barw i symboli narodowych. A same prace? Przepiękne - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń , który w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach - wraz z między innymi wicewojewodą Andrzejem Bętkowskim i kuratorem oświaty Kazimierzem Mądzikiem - wręczył nagrody zwycięzcom i wszystkim wyróżnionym. Weronice przypadała teczka z farbami olejnymi oraz miniwieża stereo. - Jestem szczęśliwa, bo żadnej z tych rzeczy nie miałam - cieszy się licealistka.

Zadowoleni są także wszyscy w „Bartoszu”. - Czasami wszyscy w szkole zastanawiamy się, skąd w jej głowie tyle pomysłów - mówi Barbara Kasińska, dyrektor liceum.

Dzieła Weroniki oraz Łukasza Sieczka z Barda w powiecie kieleckim, który zwyciężył w młodszej kategorii wiekowej, powalczą o zwycięstwo w krajowym finale konkursu. Do 20 kwietnia oceny prac dokona Centralna Komisja Konkursowa, w skład której wejdą marszałek Senatu, przedstawiciele Kancelarii Senatu oraz eksperci z zakresu heraldyki i artysta plastyk.

Wśród wyróżnionych znalazła się Marta Rak z Niepublicznego Technikum Informatycznego w Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opatowie.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie