Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznali mroczną historię Skarżyska i jednej ze szkół. Zobacz zdjęcia tych, których Niemcy zamordowali 80 lat temu

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W Izbie Tradycji w Szkole Podstawowej nr1 w Skarżysku można obejrzeć wiele unikatowych zdjęć, jak to, przedstawiające przedwojennych skarżyskich harcerzy
W Izbie Tradycji w Szkole Podstawowej nr1 w Skarżysku można obejrzeć wiele unikatowych zdjęć, jak to, przedstawiające przedwojennych skarżyskich harcerzy
Na początku 1940 roku w Skarżysku - Kamiennej Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania. Zatrzymano kilkaset osób - podejrzewanych o udział w konspiracyjnej organizacji "Orzeł Biały" i przedstawicieli miejscowej inteligencji. Niewiele później około 360 osób zostało rozstrzelanych w lesie na Borze - ich szczątki do dziś spoczywają w zbiorowej mogile. W niedzielę odbędą się przy niej uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni sprzed 80 lat.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku postanowiło przypomnieć tamtą historię, organizując wydarzenie "Szlak Orła Białego". Zgłosiły się wszystkie skarżyskie podstawówki. Uczniowie starszych klas najpierw odwiedzili Izbę Tradycji w Szkole Podstawowej nr1. Tam o wydarzeniach z 1940 roku opowiadał historyk Krzysztof Zemeła.

Szkoła, wybudowana krótko przed wybuchem wojny, została przez Niemców zajęta i zmieniona w areszt śledczy. Zatrzymanych skarżyszczan przetrzymywano w budynku, przesłuchiwano i torturowano, po czym informowano ich o wyroku śmierci, wywożono do lasu i zabijano.

Uczniowie w Izbie Tradycji oglądali unikatowe pamiątki - fotografie zamordowanych, młodych ludzi, w tym najmłodszą ofiarę tamtej zbrodni, 15 letniego harcerza Karola Kuźniara. Widzieli grypsy, pisane na skrawkach papieru przez uwięzionych do rodzin, dokumenty i różne przedmioty z tamtego okresu. Robiły na młodzieży wielkie wrażenie.

Następnie uczestnicy wydarzenia przechodzili do Miejskiego Centrum Kultury, by obejrzeć wystawę fotografii „Długa na noc pełna koszmarów . Skarżysko- Kamienna w okresie II wojny światowej”. Tam o losach skarżyszczan z czasów okupacji opowiadał Piotr Kołodziejski.

- Chcieliśmy przypomnieć historię, której wielu młodych mieszkańców naszego miasta zapewne nie znało. Cieszę się, że zainteresowanie było tak duże. Nasze przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 80 rocznicy rozstrzelań na Borze - wyjaśnia Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im. Orła Białego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie