Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy tożsamość kolejnej ofiary zbrodni komunistycznych z kieleckich Piasków

Tomasz Trepka
17 czerwca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród 24 nazwisk znalazł się Stanisław Staroń z Ostrowca Świętokrzyskiego.

- Wszyscy oni są naszymi narodowymi bohaterami. Wszyscy zasługują na cześć i pamięć. Wszystkim mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę […]. Powtórzę to, co już wielokrotnie mówiłem – wypełniając tę powinność wobec narodowych bohaterów, przywracamy dobre imię i godność nie im, lecz Rzeczypospolitej. Wolna Polska jest im to winna – pisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości Andrzej Duda, Prezydent RP.

Stanisław Staroń „Błysk”, „Grom” urodził się 8 sierpnia 1928 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas okupacji niemieckiej, będąc pracownikiem Huty Ostrowiec, zaangażował się w działalność konspiracyjną i został członkiem Armii Krajowej. Po 1945 roku nie zrezygnował z walki o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. We wrześniu 1946 roku powołał do życia antykomunistyczną organizację „Błyskawica”.

Został aresztowany 4 listopada 1951 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim przez funkcjonariuszy miejscowego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. 26 lutego 1952 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach, na wyjazdowej sesji w Ostrowcu Świętokrzyskim, skazał Stanisława Staronia na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 czerwca 1952 roku w więzieniu w Kielcach.
Szczątki Stanisława Staronia zostały odnalezione w czerwcu 2018 roku w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Rzymskokatolickim „Piaski” w Kielcach. Przypomnijmy, że w wyniku prac prowadzonych na tak zwanej kieleckiej łączce odnaleziono Ludwika Machalskiego „Mnicha” oraz Bronisława Klimczaka „Sokoła”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak żyli osadzeni w dawnych więzieniach?



Co może policjant, a czego nie?


Czy dostałbyś się do policji? Test


Czy dogadałbyś się w więzieniu? Test z grypsery


Wiesz, co oznaczają więzienne tatuaże?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – uważaj na kartę płatniczą. Rekordowa liczba oszustw

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie