Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Później niż zazwyczaj, ale już są! W Świętokrzyskiem widziano pierwsze skowronki. Wiosna coraz bliżej?

Lidia Cichocka
Skowronkowe powroty bywają trudne...
Skowronkowe powroty bywają trudne... Jarosław Sułek
O pojawieniu się pierwszych ptasich przybyszów z południa zazwyczaj informowaliśmy w połowie lutego. W tym roku pierwsze skowronki zaobserwowano w niedzielę, 26 lutego na polach koło Mokrska Dolnego w powiecie jędrzejowskim.

Pierwsze skowronki w 2023 roku w Świętokrzyskiem

Ja zobaczyłem tam kilka ptaków. Kolega Józef Dukała tego samego dnia nad zbiornikiem Chańcza także widział skowronki oraz czajki. Rzeczywiście ptaki pojawiły się później niż zazwyczaj, ale może czuły, że pogoda nie jest jeszcze najlepsza.

mówi Jarosław Sułek ornitolog.

Przybycie skowronków nie oznacza, że zimy już nie będzie.

Mogą się zdarzyć incydenty z mrozem, ale nawet kilkudniowe spadki temperatury nie są dla ptaków groźne.

- uspakaja Sułek.

Co prawda skowronki są ptakami owadożernymi a teraz owadów nie ma, jednak są doskonale przystosowane do zmiennych warunków - po przylocie przestawiają się na nasiona.

- tłumaczy.

W najbliższych dniach ornitolog radzi rozglądać się wokół i przetrzeć w niebo, bo ptaki wykorzystując dobra aurę będą pojawiać się coraz liczniej.

Sam widziałem już trzy żurawie. Chodziły po polach koło Zawala Niegosławskiego w gminie Michałów. Wkrótce powinno ich być więcej. Żurawie zimę spędzają w Hiszpanii, temperatury tam łaskawsze i jedzenia pod dostatkiem.

- mówi ornitolog.

W lubelskim odnotowano pojawienie się bociana, ale nie ma pewności czy nie był to ptak u nas zimujący. Zazwyczaj sympatyczne boćki wracają w połowie marca – zgodnie z ludowym porzekadłem meldują się na świętego Józefa, czyli 19 marca.

Zachowania ptaków zwiastują wiosnę

O tym, że wiosna nadchodzi świadczą zachowania także innych ptaków. Niepozorne, szare potrzeszcze zajmują już na polach tereny lęgowe, sroki i gawrony zaczynają poprawić i budować gniazda. Coraz częściej widać spacerujące po dwie kawki.

Są też ptaki, które już złożyły jaja: to kruki i bieliki. - Nie tak dawno kolega widział nad zalewem w Chańczy loty godowe bielików – dodaje ornitolog. - Jeśli ktoś planuje zakładanie budek lęgowych dla ptaków powinien to zrobić właśnie teraz. Będą miały czas na przyjrzenie się im i zaakceptowanie.

Wiosnę nie tylko widać, ale także słychać: to coraz głośniej śpiewające kosy o zmierzchu, a nawet w nocy, coraz bardziej hałasują sikorki i wróble.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie