MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownia Endoskopii w szpitalu z imieniem fundatorki

Marzena Kądziela
Siostry fundatorki Stefania Kuleta i Helena Nowakowska z dyrektorem szpitala Wojciechem Przybylskim i lekarzami gastrologami Igą Detką – Kowalską i Jarosławem Chmielnickim.
Siostry fundatorki Stefania Kuleta i Helena Nowakowska z dyrektorem szpitala Wojciechem Przybylskim i lekarzami gastrologami Igą Detką – Kowalską i Jarosławem Chmielnickim. Marzena Kądziela
Pracownia Endoskopowa w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich otrzymała imię Eugenii Stoińskiej - Wojdy. Kobieta przed 20 laty ufundowała sprzęt do badań przewodu pokarmowego.

Jak powiedział dyrektor szpitala Wojciech Przybylski, w minionym roku minęło 20 lat od wyjątkowego w skali historii placówki zdarzenia. Eugenia Stoińska - Wojda pochodząca z Radoszyc, a od dziesięcioleci mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, po powrocie do swej ojczyzny, przeznaczyła znaczną kwotę pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. To pozwoliło na uruchomienie w szpitalu pracowni endoskopii gastroskopowej czyli badania żołądka i jelita grubego. - To jedyny taki przypadek, by osoba prywatna ofiarowała szpitalowi pieniądze na zakup wyposażenia - przyznaje dyrektor. - Eugenia Stoińska - Wojda zakupiła także endoskop dla Oddziału Chirurgicznego oraz sprzęt dla Stacji Dializ.

W poprzednim tygodniu odbyła się uroczystość nadania imienia Eugenii Stoińskiej - Wojdy Pracowni Endoskopowej. W uroczystości wzięły udział siostry sponsorki Stefania Kuleta i Helena Nowakowska, jej siostrzeniec Włodzimierz Kuleta z żoną Grażyną. Byli też przedstawiciele samorządu powiatowego z przewodniczącą Rady Powiatu Heleną Obarą i starostą Andrzejem Lenartem, członkiem zarządu powiatu Wiesławem Basiakiem spokrewnionym z bohaterką uroczystości.

Kierownik pracowni, gastrolog Jarosław Chmielnicki przypomniał postać pani Eugenii urodzonej w 1912 roku w Radoszycach. - Sponsorka była siostrą Jana Stoińskiego, kapitana Armii Krajowej, zasłużonego żołnierza Armii Krajowej, którego imieniem nazwana jest konecka ulica, przy której ma siedzibę I Liceum Ogólnokształcące - mówił lekarz. - Sama także była żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie Tamara.

Doktor poinformował zebranych, że radoszyczanka była wykształconą nauczycielką, autorką nowatorskiego elementarza opartego na systemie sylabowym. Po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, a po powrocie do kraju, w latach 80. chciała zbudować nowoczesną szkołę w Radoszycach. Ponieważ okazało się to niemożliwe, postanowiła swe oszczędności przekazać koneckiemu szpitalowi.

Tablicę fundatorki wbudowaną obok wejścia do Pracowni Endoskopii odsłoniły siostry Eugenii Stoińskiej - Wojny: Stefania Kuleta i Helena Nowakowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie