Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 20 tysięcy kielczan czeka na ważne zaświadczenie z Urzędu Miasta

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Kielcach czeka na nie prawie 20 tysięcy osób, w ubiegłym roku wystawiono zaledwie 2 tysiące dokumentów. - Planujemy wystawić pozostałe  w tym roku, ale nie ma pewności, że to się uda – przyznaje Barbara Zawadzka, zastępca dyrektora Wydziału Nieruchomości w kieleckim ratuszu.
W Kielcach czeka na nie prawie 20 tysięcy osób, w ubiegłym roku wystawiono zaledwie 2 tysiące dokumentów. - Planujemy wystawić pozostałe w tym roku, ale nie ma pewności, że to się uda – przyznaje Barbara Zawadzka, zastępca dyrektora Wydziału Nieruchomości w kieleckim ratuszu. Krzysztof Krogulec
Około 20 tysięcy kielczan, którzy mają dom lub mieszkanie własnościowe czeka na zaświadczenie z Urzędu Miasta o przekształceniu wieczystego użytkowania gruntu we własność. Dokument powinien dotrzeć do mieszkańców już w ubiegłym roku. A tymczasem nie jest pewne czy wszystkie uda się wystawić w tym roku.

Opóźnienia w wystawiania zaświadczeń to problem w całym kraju. W Kielcach czeka na nie prawie 20 tysięcy osób, w ubiegłym roku wystawiono zaledwie 2 tysiące dokumentów.

- Planujemy wystawić pozostałe w tym roku, ale nie ma pewności, że to się uda – przyznaje Barbara Zawadzka, zastępca dyrektora Wydziału Nieruchomości w kieleckim ratuszu.

- Mamy dostać wsparcie kadrowe to uda się przyspieszyć prace. Wystawienie zaświadczenia trwa dość długo, ponieważ nie da się zastosować wzoru do powielenia, sytuacja każdej działki jest inna, więc musimy sprawdzić, czy wszystkie opłaty zostały uregulowane, czy nieruchomość nie ma obciążeń, czy wpisy w księdze wieczystej są aktualne i wiele innych spraw. A to wymaga czasu.

Do czego potrzebne jest zaświadczenie o przekształceniu skoro na mocy ustawy wszyscy użytkownicy wieczyści gruntu, na którym stoi zabudowa mieszkaniowa stali się właścicielami działek w styczniu 2019? Za przekształcenie trzeba zapłacić 20 stawek rocznej opłaty za wieczyste. Zwykle roczna stawka wynosi w Kielcach 100-200 złotych od mieszkania. Możemy ją wnieść na dwa sposoby , albo płacić ją przez 20 lat albo jednorazowo całą kwotę i wtedy możemy skorzystać z bonifikaty. W tym drugim przypadku potrzebne jest zaświadczenie o przekształceniu.

Mieszkańcy czekali na nie niecierpliwie w ubiegłym roku ponieważ w Kielcach w 2019 roku można było skorzystać z 60 procentowej bonifikaty przekształceniowej a w tym roku miała być niższa i wynieść 50 procent.

- Przepisy jednak się zmieniły i Rada Miasta w Kielcach mogła przenieść 60 procentową bonifikatę także na ten rok. Pewnie będzie ona obowiązywać także w przyszłym roku dla tych osób, które nie dostaną zaświadczenia w tym roku – przyznaje dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta, Filip Pietrzyk.

Po otrzymaniu zaświadczenia o przekształceniu, każdy kto chce skorzystać z tegorocznej bonifikaty musi wciągu 2 miesięcy złożyć w Urzędzie Miasta oświadczenie o chęci jednorazowego wniesienia opłaty za przekształcenie wieczystego we własność.

Niektóre osoby mogą skorzystać nawet z 99 procentowej bonifikaty. Ustawa daje takie prawo niepełnosprawnym mieszkańcom, którzy mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wielodzietnym rodzinom czy kombatantom.

Ta ulga dotyczy tylko jednego mieszkania czy domu a nie wszystkich nieruchomości, których właścicielem jest taka osoba.

- Jesteśmy zaskoczeni, jak wiele osób może skorzystać z tej bonifikaty i ilu mamy w Kielcach niepełnosprawnych – tłumaczy Barbara Zawadzka. - Mamy przypadki, że takie osoby mają po kilka mieszkań w Kielcach a zameldowane są poza miastem. W takim przypadku należy wskazać jeden lokal, który nie jest wynajmowany i nie jest w nim prowadzona działalność gospodarcza. Na niego zostanie udzielona 99 procentowa bonifikata a na pozostałe 60 procentowa- tłumaczy.

Opłata przekształceniowa nie jest jedną, którą poniesiemy. Na zakończenie procesu przekształcenia czeka nas wpis do księgi wieczystej, za który zapłacimy 250 złotych.

Jeśli po otrzymaniu zaświadczenia nie zdecydujemy się na jednorazową wpłatę wciągu 2 miesięcy to nie znaczy, że tracimy na zawsze możliwość skorzystania z bonifikaty. W każdym roku możemy złożyć oświadczenie o chęci spłaty pozostałej kwoty jednorazowo ale wówczas bonifikata będzie niższa niż 60 procent.

W Kielcach z około 2 tysięcy osób, które dostały już zaświadczenie ponad 90 procent wyraziło chęć jednorazowej wpłaty za przekształcenie.

- Dla miasta nie jest to dobre, ponieważ tracimy stałe źródłowo dochodu, którym były roczne opłaty za wieczyste użytkowanie – przyznaje dyrektor Pietrzyk.

Właściciele mieszkań znajdujących się w zasobach spółdzielni i mieszkaniowych nie muszą czekać na zaświadczenia, całą procedurę przeprowadzi za nich spółdzielnia mieszkaniowa.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie