Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 250 lat pierwsza włoszczowska pieczęć z herbem bez zmian służyła reprezentacji lokalnej władzy. W herbie był nawet... wielbłąd

Iwona Boratyn
UG Włoszczowa
- Na przykładzie herbów i pieczęci Włoszczowy można zauważyć jak ważna dla naszej lokalnej pamięci historycznej jest ciągłość władzy administracyjnej. Za każdym razem, gdy zmieniały się władze, kiedy nasz kraj tracił lub odzyskiwał niepodległość, zmieniały się pieczęcie uwierzytelniające dokumenty opuszczające miejską kancelarię i zmieniał się także herb miasta lub interpretacja jego graficznych elementów - mówi regionalista Michał Staniaszek. W jego włoszczowskiej drukarni "Kontur" powstała tablica, która przypomina heraldykę miasta, a ozdobi jedno z pomieszczeń włoszczowskiego magistratu.

- Ciągłość władzy w pierwszym historycznym okresie miasta od jego założenia wyraźnie to ilustruje. W 1546 roku Hieronim Szafraniec dziedziczne prawo wójtostwa Annie Olkrowskiej i od tego momentu należy datować powstanie miejskich struktur władzy oraz herbu i pieczęci, które tę władzę na różnych dokumentach manifestowały. Stan ten trwał do zaborów, do końca I Rzeczpospolitej, czyli niemal ćwierć millennium. Prawie 250 lat pierwsza włoszczowska pieczęć z herbem bez zmian służyła reprezentacji lokalnej władzy - opowiada Michał Staniaszek.

Jak podaje państwa zaborcze odgórnie zmieniły i ujednoliciły miejską sfragistykę, która dodatkowo zmieniała się wraz z istotnymi wydarzeniami politycznymi. Na wyglądzie miejskich pieczęci zaważyły czasy Królestwa Polskiego, utraty praw miejskich w okresie po powstaniu styczniowym oraz procesu rusyfikacji, kiedy z pieczęci miejskich zniknął język polski. Kolejne zmiany przyniosła I wojna, kiedy w ramach zachęty Polaków do wsparcia państw centralnych na pieczęcie powrócił język polski i narodowa symbolika - polski orzeł. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przywrócono pierwotną graficzną wersję herbu miasta z czasów lokacji, ale zmieniła się interpretacja heraldycznych elementów. Czas zaborów sprawił, że zatarła się pamięć o genezie herbu.

Pierwotnie herb miasta połączył elementy z herbów założycieli miasta Hieronima Szafrańca i jego żony Zofii Zborowskiej. - Na herbowej tarczy znalazły się elementy nawiązujące do miejskiej i obronnej symboliki – dwie blankowane wieże z których, z prawej (herbowej) strony wygląda głowa konia – nawiązująca do herbu Szafrańców Stary Koń, a z lewej (herbowej) jastrząb – nawiązujący do herbu Jastrzębiec, którym pieczętowała się żona Hieronima Zofia, a także pierwsza wójt Włoszczowy Anna Olkrowska - wyjaśnia Michał Staniaszek.

Po 1918 roku zatarła się pamięć o roli osób pieczętujących się herbem Jastrzębiec w historii miasta, dlatego jastrzębia w miejskiej heraldyce zastąpił gołąb, a w oficjalnych interpretacjach herbu (podpisanych przez ówczesnego burmistrza i starostę) nawet… wielbłąd. Co więcej, ta niecodzienna interpretacja została zaprezentowana w ramach międzywojennej akcji porządkowania miejskiej heraldyki w latach 30. XX wieku. Skąd wielbłąd? – prawdopodobnie wynikało to z odczytania odcisku starego i zniszczonego typariusza pierwszej miejskiej pieczęci, na której dziób jastrzębia z pierścieniem istotnie może przypominać głowę wielbłąda.

- Włoszczowska heraldyka w sposób zaskakujący dodatkowo skomplikowała się po II wojnie, kiedy nowe władze za herb miasta uznały… herb opracowany w 1924 roku przez historyka Adama Chmiela na potrzeby włoszczowskiego powiatu. Jest to herb obecnie funkcjonujący o trzech polach, z których górne zawiera dwie blankowane wieże z głowami konia i ptaka, a dolne pola przedstawiają połowę białego orła oraz literę K, a nad nią koronę. Jak to się stało i jak w ogóle to było możliwe, że po pięciu latach okupacji zupełnie zatarła się pamięć o właściwym wizerunku herbu miasta i uznano, że jest nim herb powiatu? Wytłumaczyć się to da chyba tylko tym, że nowe władze nie przywiązywały wagi do historycznej tradycji i w trudnym powojennym okresie miały inne priorytety - podkreśla Michał Staniaszek.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa

ZOBACZ TEŻ: HERBY I PIECZĘCIE WŁOSZCZOWY OD POCZĄTKU ISTNIENIA MIASTA AŻ PO CZASY WSPÓŁCZESNE (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie