Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Preferencyjne kredyty dla rolników i przetwórców w Banku BGŻ

Redakcja
Na zakup gruntów i maszyn, inwestycje i przetwórstwo - Bank BGŻ oferuje rolnikom i przetwórniom kredyty z dopłatami. Już tylko do końca roku rolnicy oraz przetwórcy mogą występować o kredyty z dofinansowaniem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Bank BGŻ przygotował ofertę w tym zakresie.

Bank BGŻ udziela rolnikom i przetwórcom agro kredytów preferencyjnych w ramach nowego limitu przyznanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Co ważne, o kredyt na obecnych warunkach można się ubiegać tylko do końca 2014 roku - tłumaczy Tadeusz Wójcik, ekspert Banku BGŻ do spraw Finansowania Agrobiznesu w Regionie Polski Południowo-Wschodniej. Z pomocą kredytu preferencyjnego rolnicy mogą kupić użytki rolne. Na ten cel mogą ubiegać się o kwoty nawet do 1,5 miliona złotych.

NA POLE I DO INWESTYCJI

Preferencyjne warunki polegają na dopłatach do oprocentowania. Mogą nastąpić w dwóch formach. Pierwsza to dopłaty w formie pomocy de minimis i można z niej skorzystać w przypadku, rolnik kupuje wyłącznie użytki rolne. Kwota pomocy dla rolnika w takim przypadku nie może przekroczyć 15 tysięcy euro w całym okresie kredytowania.

- Druga forma pomocy w postaci dopłat do oprocentowania w formie stosowanej już od wielu lat, czyli nieprzeliczanych na równowartość w euro, dotyczy inwestycji w gospodarstwie innej niż zakup wyłącznie użytków rolnych - wyjaśnia Tadeusz Wójcik. Taka forma pomocy rolnik może wykorzystać w przypadku inwestycji o nakładach mieszanych, czyli zakup użytków rolnych wraz z innymi nakładami. Jest jedno zastrzeżenie: kwota kredytu na zakup użytków nie może przekroczyć 10 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

NA TRAKTOR, INFRASTRUKTURĘ CZY PRZETWÓRSTWO

Bank BGŻ od wielu lat udziela kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania w formie dotychczasowej, czyli nieprzeliczanych na równowartość w euro na inwestycje polegające na zakupie ciągników i kombajnów, zakupie maszyn lub urządzeń do produkcji rolnej, budowie infrastruktury technicznej na potrzeby gospodarstwa rolnego. Można je zaciągać także na zakup kompletnych linii technologicznych, czy zakładanie sadów i plantacji roślin wieloletnich.
- Ponadto finansujemy inwestycje związanie z przetwórstwem produktów rolnych w szczególności w branży mleczarskiej, mięsnej, owocowo-warzywnej, czy przetwórstwem ziemniaka, z dopłatami tradycyjnymi, jak również w formie pomocy de minimis - mówi ekspert Banku BGŻ.
W przypadku dużych firm dopłaty mogą być stosowane wyłącznie w formie pomocy de minimis do wysokości 200 tysięcy euro w całym okresie kredytowania. Przy maksymalnej kwocie kredytu, maksymalnym okresie kredytowania i pełnym dostępnym limicie pomocy wystarczy na dopłaty do oprocentowania przez cały okres kredytowania.

MILIONY W OFERCIE

Nowe kredyty preferencyjne dają wiele możliwości finansowania inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej jak również przedsiębiorstwom z branży przetwórstwa produktów rolnych.

Bank BGŻ może zaoferować firmie z branży przetwórczej nawet do 16 milionów złotych kredytu, dla działów specjalnych 8 milionów i dla gospodarstw rolnych 4 miliony złotych. Oprocentowanie niskie, które we wszystkich liniach kredytowych wynosi 3 procent, a prowizja przygotowawcza wynosi nie więcej niż 1 procent. W zależności od rodzaju linii, okres kredytowania może wynieść od 8 do 20 lat.

- Zapraszam rolników i przetwórców do Oddziałów Banku BGŻ w województwie świętokrzyskim w celu skorzystania z oferty naszego Banku - podkreśla Tadeusz Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie