Premier Mateusz Morawiecki w Nawarzycach. Uczestniczył w 100-leciu Ochotniczej Straży Pożarnej. Odsłonił tablice pamięci ojca i pradziadka

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Premier Mateusz Morawiecki odsłania tablice.
Premier Mateusz Morawiecki odsłania tablice.
Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę, 26 września przyjechał do naszego regionu. Swoją wizytę rozpoczął w Jędrzejowie, aby zaraz potem odwiedzić rodzinne Nawarzyce w gminie Wodzisław. W niedzielne popołudnie, jubileusz 100-lecia powstania świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Nawarzycach, której jednym z założycieli był pradziadek premiera - Michał Morawiecki. Z tego względu na budynku strażnicy w obecności szefa rządu zostały odsłonięte dwie tablice: pamięci założycieli jednostki straży w tym Michała Morawieckiego, a także pamięci marszałka seniora - Kornela Morawieckiego, który zawsze z wielkim sentymentem i szacunkiem mówił o rodzinnych korzeniach. Pobyt premiera w rodzinnych Nawarzycach przebiegał w niesamowitej atmosferze - zobaczcie galerię zdjeć.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Nawarzycach rozpoczęła się około godziny 16.20

Wcześniej szef rządu wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej i zasadzeniu dębu pamięci w Jędrzejowie. Relacja z tego wydarzenia Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Jędrzejowie. Była z nim mama i siostra. Odsłonili tablicę poświęcona ojcu. Zobaczcie zdjęcia

W tym czasie w kościele świętego Andrzeja Apostoła w Nawarzycach odbyła się uroczysta msza święta z okazji 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nawarzycach w gminie Wodzisław.

Po godzinie 16.20 przy budynku remizy strażackiej rozpoczęły się oficjalne uroczystości z udziałem szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Premiera przywitał burmistrz Wodzisławia Dominik Łukasik. Premierowi cały czas towarzyszył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Na uroczystościach w Nawarzycach była między innymi Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, świętokrzyska posłanka, która należała do grupy inicjującej upamiętnienie Kornela Morawieckiego. Był też prezes Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem, poseł Krzysztof Lipiec.

Krótki rys historyczny jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawił prezes jednostki Zbigniew Kośmider.

Premier Mateusz Morawiecki:"Tutaj w Nawarzycach są moje korzenie"
Potem głos zabrał premier. Z dużym sentymentem przypomniał, że z tą ziemią - ziemią nawarzycką, związana jest jego rodzina:

- Z tą ziemią związane są losy mojej rodziny. Stąd, od strony mojego ojca, pochodzili moi dziadkowie i pradziadkowie. Można powiedzieć, że tutaj są jej korzenie. Te korzenie są bardzo ważne, bo w dzisiejszej Polsce wykorzenienie, odseparowanie od ciągłości kulturowej jest pewnym problemem. To miało miejsce zaraz po II wojnie światowej, kiedy po wielkich ruchach migracyjnych, po wielkich ruchach ludności na skutek repatriacji, na skutek zmiany granic bardzo wielu Polaków oderwanych zostało od swoich korzeni. Dziś ten problem także jest widoczny. masowa emigracja, bardzo wiele osób które muszą opuszczać swoje ojczyste strony, to zjawisko nie zawsze pozytywny, często negatywne. I dlatego u źródeł naszej polityki społecznej stoi przekonanie, ze wszystko co robimy ma służyć wioskom, małym miasteczkom, większym i średnim miastom i dużym też. Po to żeby każdy mógł żyć, mieszkać, kształcić się w powiecie, mieście, miasteczku. tam gdzie są jego czy jej korzenie - mówił premier i dodał:

- Wspominając o tych korzeniach bardzo dziękuję za przypomnienie roli mojego pradziadka. Jestem bardzo dumny z tego, że Michał Morawiecki zakładał tutaj pierwszą ochotniczą straż pożarną, bo ta tkanka społeczna jest coraz bogatsza także dzięki temu, że poprzez tworzenie się nowych organizacji, poprzez samoorganizację, tworzenie nowych relacji wewnątrz społeczności nabieramy do siebie więcej zaufania, mamy wspólne cele, dbamy o bezpieczeństwo - tak jak wspaniale o bezpieczeństwo dbają druhny i druhowie, strażacy w całej Polsce, strażacy Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo za to wszystko dziękuję - dziękował druhom szef rządu.

Poseł Anna Krupka : To był zaszczyt
Następnie głos zabrała Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, świętokrzyska posłanka, która była w grupie inicjujące upamiętnienie strażaków i Kornela Morawieckiego. Minister Krupka wspominała Marszałka Kornela Morawieckiego. Mówiła, że dzięki niemu żyjemy w wolnej niepodległej Polsce.

- Świętej pamięci Marszałek, Kornel Morawiecki był bohaterem naszej wolności, naszej suwerenności. Bohaterem opozycji demokratycznej. Bardzo wiele mu zawdzięczamy. Przede wszystkim to, że dzisiaj możemy żyć w wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce. Zapamiętam świętej pamięci Marszałka Kornela Morawieckiego jako osobę ciepłą, wrażliwą, dobrą, empatyczną i bardzo skromną. Później wielokrotnie spotykałam go na korytarzach sejmowych i miałam okazję z nim rozmawiać. Ale najbardziej żywe wspomnienie świętej pamięci Kornela Morawieckiego, wiąże się z tym miejscem. Tutaj dokładnie 28 kwietnia 2019 roku, podczas uroczystego przekazania wozu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej Nawarzyce, podczas którego miałam zaszczyt reprezentować pana premiera Mateusza Morawieckiego, na to przekazanie przybył także świętej pamięci Kornel Morawiecki wraz z członkami swojej rodziny, która tutaj mieszka. - mówiła o Kornelu Morawieckim wiceminister i dodała: - Najbardziej o skromności świętej pamięci Kornela Morawieckiego może świadczyć to, że na koniec uroczystości w Nawarzycach, pan Marszałek powiedział: "Pani minister to był dla mnie zaszczyt" - wspominała ze wzruszeniem wiceminister Anna Krupka.

- Przygotowania do uroczystości trwały ponad rok. We wrześniu 2020 roku utworzyliśmy komitet honorowy 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Działali w nim ksiądz proboszcz Romuald Iskra, prezes straży w Nawarzycach Zbigniew Kośmider, burmistrz Wodzisławia Dominik Łukasik. Zaszczytem było dla mnie że mogłam stanąć na czele tego komitetu. Moje ostatnie wspomnienie Świętej Pamięci Kornela Morawieckiego związane jest właśnie z Nawarzycami. Wraz z Marszałkiem Seniorem uczestniczyłam w uroczystym przekazaniu wozu strażackiego dla tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Pamiętam to wydarzenia jak dziś - mówiła Anna Krupka.

Odsłonięte tablice w Nawarzycach
Zaraz po przemówieniach nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej druhów strażaków, założycieli jednostki. Tablicę odsłonili przedstawiciele straży na czele z prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej Nawarzyce Zbigniewem Kośmiderem.

Następnie przedstawiono postać Kornela Morawieckiego, a premier odsłonił tablicę pamięci swego ojca.

Do Nawarzyc przyjechała też rodzina premiera - mama, siostra i inni bliscy.

Tablice poświęcili miejscowi księża. Premier i parlamentarzyści złożyli wiązankę kwiatów. Drugą złożył prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, a trzecią burmistrz Wodzisławia Dominik Łukasik z delegacją gminy.

Premier w Nawarzycach - wspaniała atmosfera
Po oficjalnej uroczystości premier przyszedł przywitać się z mieszkańcami. Zadawał im pytania, ludzie gratulowali i dziękowali premierowi. Atmosfera była wyjątkowa. Takiego premiera Mateusza Morawieckiego mało kto zna. Zdjęcia, uściski, żarty. Szaleństwo w rodzinnych Nawarzycach [ZDJĘCIA]

Potem rozpoczęła się defilada, a następnie występ mażoretek z Krasocina w akompaniamencie orkiestry strażackiej. Zobaczcie film:

Następnie strażacy zaprosili pana premiera na wspólny obiad. Atmosfera była wspaniała. Gościom przygrywała kapela ludowa.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pięknościowo, tylko gdzie są przestrzegane obostrzenia covidowe? Piękne zdjęcia z dziećmi, strażą...a maseczek brak, odstępów 1,5 m brak... Hmmm a w szkołach mają dzieci siedzieć w maseczkach, odstępy zachować w klasie, którą trzeba rozciągnąć i do lekarzy i ośrodków zdrowia dostępów brak, bo pandemia. A rząd w tych odwiedzinach i promowaniu się po kraju obostrzeń przestrzegać nie musi, bo to jest inny sort - lepszy, nie roznoszą wirusów i nie zarażą się. Gratulujemy
***** ***
***** *** i kornela morawieckiego. W [wulgaryzm] sobie go wsadź i [wulgaryzm]j stąd
Dodaj ogłoszenie