Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera Barbaricum Kieleckiego Teatru Tańca. To będzie taneczna podróż do epoki żelaza

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Muzyka zespołu Dym stała się inspiracją do spektaklu Barbaricum, na który w weekend 29/30 października zaprasza Kielecki Teatr Tańca.

Premiera Barbaricum Kieleckiego Teatru Tańca. To taneczna podróż do epoki żelaza

Emila Anna Tuśnio i Piotr Stefański płytę inspirowaną kulturą przeworską nagrali cztery lata temu. - I od tamtej pory marzyliśmy o takim spektaklu – mówi Piotr Stefański. - Epoka żelaza to fascynujący okres w historii naszego regionu, ten związany z wytopem żelaza w dymarkach, z handlem, wojnami. Nasza muzyka nawiązuje do kultury przeworskiej, która panowała tutaj do V wieku naszej ery. Ona się skończyła, ale nie zniknęła.

- Nasze utwory są bardzo osobiste, mówią także o relacjach mężczyzna – kobieta, o naszym związku, o dzieciach, które się pojawiły i są dla nas najważniejsze – dodaje Emilia Tuśnio . - To niezwykłe przeżycie patrzeć jak interpretują je tancerze.

Układająca choreografię wraz z Artrem Grabarczykiem, Elżbieta Pańtak nie miała łatwego zadania. - Nie znamy muzyki z tego okresu, ani tańców – mówi. - Czerpałam więc inspiracje z energii muzyki ludowej, z gimnastyki słowiańskiej a także z tańców ukraińskich. W nich szukałam podpowiedzi jak pokazać emocje łączące członków plemienia, relacje między kobietą i mężczyzną, jak zobrazować rzewność i sentymentalizm, ale także okrucieństwo i rozpadanie. Chcę pokazać nie tylko miękkość, ale także to, jak dzielne były kobiety tamtej epoki. Jak waleczni, mocni byli mężczyźni. Na scenie mieszają się wątki miłosne, magiczne, rytualne.

- Spektakl stawia pytania kim jesteśmy, my ludzie, ile w nas zostało z tamtych barbarzyńców – dodaje Piotr Stefański.

W spektaklu udział biorą artyści Kieleckiego Teatru Tańca, tancerze niezależni, trio akrobatyczne oraz seniorzy Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad czasem”, których udział poprzedziły warsztaty bębniarskie. Artystom będzie towarzyszyła muzyka na żywo. Spektakl trwa 60 minut i jest przeznaczony dla widzów powyżej 12 roku życia.

Osoby, które do teatru przyjdą w strojach kultury przeworskiej mogą liczyć na zniżkę przy zakupie biletów

Widowisko powstało w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego przez Ministra Kultury.

Spektakl zostanie pokazany dwukrotnie 29 i 30 października o godz. 18. Prapremierę poprzedzi otwarcie wystawy fotografii „Tancerze w przestrzeni miejskiej” (godz. 17).

- Spektakl zostanie nagrany i pokazany na antenie TVP3 – dodaje Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie