Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera sztuki na podstawie tekstu noblistki Swietłany Aleksijewicz w kieleckim teatrze Żeromskiego

Lidia Cichocka
Żołnierki: Dagna Dywicka, Anna Antoniewicz, Magda Grąziowska.
Żołnierki: Dagna Dywicka, Anna Antoniewicz, Magda Grąziowska. archiwum teatru
Jak kobiety, które na równi z mężczyznami walczyły na froncie pamiętają wojnę, jak różne są to wspomnienia - o tym w sobotę w teatrze.

W sobotę na deskach kieleckiego Teatru imienia Stefana Żeromskiego premiera adaptacji książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, autorstwa ubiegłorocznej noblistki w dziedzinie literatury - Swietłany Aleksijewicz. Sztuka powstała w ramach porozumienia, które kielecki teatr zawarł z krakowską Państwową Wyższą Szkołą Teatralną, reżyser to studentka IV roku tej uczelni, Elżbieta Depta.

Książka „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” jest pozycją niezwykłą. Przez wiele lat jej autorka zbierała wspomnienia kobiet - żołnierek walczących w czasie II wojny światowej. Aleksijewicz oddała im głos wydobywając po raz pierwszy prawdę o tym, co przeżyły. Jej rozmówczynie opowiadają o tym, w jaki sposób radziły sobie z problemami, na które mężczyzna patrzy inaczej lub w ogóle ich nie dostrzega. Książka była gotowa w 1983 roku, ale wydano ją dwa lata później. Bo wydawcy nie chcieli publikować książki, która pokazywała ten kobiecy punkt widzenia, uważali, że koncentrując się na nieistotnych z punktu widzenia walki drobiazgach autorka niszczy obraz bohaterskich żołnierek. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: „Oktiabr” i „Roman-gazieta” i została opublikowana w dwóch wydawnictwach. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to pierwszy reportaż nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla (2015).

Dlaczego dzisiaj młodzi ludzie z PWST wzięli ją na warsztat? Elżbieta Depta tłumaczy, że sprawiła to aktualność. Wojny toczą się przecież wszędzie i cały czas. Biorą w nich udział kobiety. Dzisiaj Kurdyj-ki, tak jak wcześniej Rosjanki, uważają za swój obowiązek walkę o wolność. Elżbieta Depta uznała, że przekaz książki Aleksijewicz jest bardzo uniwersalny. Adaptacji tekstu dokonała Justyna Pobiedzińska. W spektaklu wystąpią: Dagna Dywicka, Magda Grąziowska, Joanna Kasperek, Anna Antoniewicz (PWST), Krzysztof Grabowski oraz Edward Janaszek.

Premiera sztuki w sobotę, 14 maja, o godzinie 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie