Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Marek Materek o znaczeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego w rozwoju Starachowic. Poznaj nieznane fakty

Tomasz Trepka
Marek Materek podczas konferencji.
Marek Materek podczas konferencji. Tomasz Trepka
Koncepcja utworzenia 81 lat temu specjalnie uprzywilejowanego obszaru jakim miał być Centralny Okręg Przemysłowy zajmuje nie tylko historyków. Na seminarium naukowym w Kielcach o zasługach, jakie miała ta inicjatywa, dla poszczególnych miast regionu rozmawiali również politycy

Marek Materek zaznaczył, że Starachowice są nierozerwalnie związane z rozwojem przemysłu na ziemiach polskich.

– Już ponad 2 tysiące lat temu, na terenie naszego miasta wznoszono proste piece do wytopu żelaza nazywane potocznie dymarkami. Później w postęp przemysłu zaangażowali się również cystersi, który wznieśli na tym terenie pierwszy wielki piec. XIX wiek na ziemi starachowickiej to już inwestycje państwowe, które doprowadziły do powstania kompleksu górniczo-hutniczego – mówił prezydent Starachowic.

Pod koniec XIX stulecia na rozwój Starachowic i Wierzbnika miała wpływ również kolej.

Centralny Ośrodek Przemysłowy dla Starachowic, czy Starachowice dla Centralnego Ośrodka Przemysłowego?

Zakłady Starachowickie, choć mocno ucierpiały w wyniku działań wojennych z lat 1914-1918, to jednak szybko włączyły się w odbudowywanie i obronę niepodległej Polski. – To właśnie tutaj remontowano zwiezioną z pobojowisk wojennych broń. Następnie stanowiła ona ważny element wyposażenia żołnierzy walczących z bolszewickim najazdem w 1920 roku. To właśnie w Starachowicach zlokalizowano nowoczesną fabrykę uzbrojenia – zaznaczył Marek Materek.

Zakłady Starachowickie odgrywały najważniejszą rolę w rozwoju ziemi starachowickiej w dwudziestoleciu międzywojennym. – Były one jednymi z największych i najnowocześniejszych fabryk branży zbrojeniowej w całym kraju – dodał prelegent.

Prezydent Starachowic podkreślił jednocześnie, że Starachowice nie były jedynie beneficjentem Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale to właśnie miasto miało duży wpływ na inwestycje w całym regionie zlokalizowanym w tak zwanym trójkącie bezpieczeństwa.

– Starachowice weszły w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego jako prężny ośrodek przemysłowy. Stały się również jednym z najważniejszych narzędzi, którymi polski rząd posłużył się w celu realizacji swoich planów budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Najbardziej spektakularnym przykładem tego stanu rzeczy była budowa Stalowej Woli. Udziały w firmach budujących to miasto miały właśnie Zakłady Starachowickie. Niedługo potem ze Starachowic w kierunku Stalowej Woli wyjechali inżynierowie oraz wyspecjalizowani pracownicy. Można śmiało powiedzieć, że Stalowa Wola – symbol Centralnego Okręgu Przemysłowego jest miastem córką Starachowic – stwierdził prezydent Materek.

Co zyskały Starachowice dzięki Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu? – Wśród inwestycji było doprowadzenie do naszego miasta linii energetycznych o długości 116 kilometrów łączących Starachowice z elektrownią w Mościskach oraz gazyfikacja regionu w 1937 roku – zakończył prezydent Marek Materek.

Czym był Centralny Okręg Przemysłowy?

Koncepcja, którą ogłoszono w 1937 roku, polegała na zagospodarowaniu bezrobotnych, zasobów surowcowych oraz stworzenie nowoczesnego przemysłu, szczególnie związanego z obronnością. Pomysłodawcą utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego był wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.

Centralny Okręg Przemysłowy stanowił olbrzymią szansę rozwoju naszego regionu. Miał wzmocnić potencjał gospodarczy oraz militarny Polski. W ramach tego projektu do wybuchu II wojny światowej wybudowano oraz zmodernizowano szereg zakładów przemysłowych, stworzono infrastrukturę kolejową oraz drogową, przeprowadzono gazyfikację oraz elektryfikację Kielecczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie