Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Polski Andrzej Duda w Końskich. Podsumowanie (WIDEO, zdjęcia)

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Podczas briefingu prasowego przed budynkiem szpitala powiatowego w Końskich prezydent Andrzej Duda zapewnił, iż lecznica jest przygotowana na przyjęcie osób, które zachorują z powodu koronawirusa. Jak zaznaczył, w jednostce przygotowano 30 miejsc, które w każdej chwili mogą zostać użyte w celu roztoczenia opieki nad chorymi w specjalnie do tego przeznaczonym oddziale. Zaznaczył jednak, iż w województwie świętokrzyskim nie ma żadnej zarażonej patogenem ani hospitalizowanej z tego powodu osoby.

- Przed chwilą rozmawiałem jeszcze z panem ministrem Łukaszem Szumowskim. Są też wdrażane odpowiednie procedury, jeżeli chodzi o apteki. Apteki dostają informację po to, żeby farmaceuci wiedzieli, jak pokierować ewentualne osoby, które by się zgłosiły skarżąc się na jakieś objawy, które mogłyby być spowodowane koronawirusem - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, iż rozmawiał także z prezesem grupy PZU. - Ponieważ PZU ma swoją spółkę PZU Zdrowie, która specjalizuje się w telemedycynie , zwróciłem się do pana prezesa, aby udostępnić specjalną infolinię dla wszystkich pacjentów, dla wszystkich, którzy chcą, potrzebują porady, czują, że ta porada jest im potrzebna, chcą porozmawiać z ekspertem, chcą porozmawiać z lekarzem. Taka możliwość zostanie uruchomiona w najbliższym czasie - powiedział Andrzej Duda.

Pytany o wpływ epidemii koronawirusa na przebieg kampanii wyborczej, stwierdził, że trzeba uwzględniać taką możliwość. - Jeżeli się okaże, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, to być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń, a wtedy oczywiście zgromadzenia kampanijne też nie będą mogły się odbywać, więc nie jestem w stanie w tej chwili przewidzieć. Będziemy działali tak, żeby jak w największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków, bo przecież o to chodzi - podkreślił Andrzej Duda.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że dworzec kolejowy w Końskich 11 lat temu tętnił życiem. Jak zaznaczył, zamknięcie stacji to efekt nieodpowiedzialnej polityki transportowej III RP, ale szczególnie nieodpowiedzialnej polityki transportowej wcześniejszych rządów lewicy, ale i koalicji PO-PSL.

- W tamtym czasie zlikwidowano połączenia kolejowe. Zdeprecjonowano, doprowadzono do tego, że linie kolejowe, chociażby ta przebiegająca przez Końskie mają bardzo niskie parametry. Nie są zelektryfikowane. Czas przejazdu nie jest konkurencyjny dla transportu samochodowego – mówił Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. - Niedawno przedstawiliśmy program 100 obwodnic, ale wcześniej uruchomiliśmy Fundusz Dróg Samorządowych. Dotrzymaliśmy słowa także w zakresie przywracania połączeń autobusowych. I wreszcie dzisiaj dotrzymujemy słowa, bo na tym stole położona jest ustawa Kolej Plus. To kolejny element walki z wykluczeniem komunikacyjnym. To dzięki takim właśnie działaniom gros miast w Polsce otrzyma wreszcie możliwość włączenia się do sieci kolejowej. Mieszkańcy miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców będą mogli korzystać wreszcie z połączeń kolejowych. Będą mogli wreszcie czuć się bezpiecznie, bezpiecznie planować swoja przyszłość, nie tracić perspektyw – powiedział Andrzej Adamczyk.

Po szefie resortu infrastruktury głos zabrał prezydent Polski Andrzej Duda. - Dzisiaj jesteśmy w Końskich, w województwie świętokrzyskim i przywrócimy do życia - dzięki tej ustawie – tę linię kolejową i ten dworzec, który znajduje się tutaj przed nami i którego okna dzisiaj zabite są blachą. A pasażerowie z Końskich i okolicznych gmin nie mogą z niego korzystać, bo połączenie kolejowe zostało zlikwidowane, tory zardzewiały – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że na program Kolej Plus w okresie finansowania do 2028 roku przeznaczono 6,5 miliardów złotych, z czego 5,5 miliardów to pieniądze rządowe, a wkład jednostek samorządu terytorialnego wyniesie miliard złotych. - O środki na budowę, modernizację czy odbudowę linii kolejowych i peronów oraz urządzeń związanych z komunikacją kolejową będą występowały jednostki samorządu terytorialnego. Będzie to się wszystko działo pod nadzorem Polskich Linii Kolejowych. Wkład, jaki będą musiały jednostki samorządu terytorialnego dokonać do tej inwestycji, będzie około 15 procent. W istocie zatem 85 procent będzie finansowane z budżetu centralnego – mówił Andrzej Duda.

- My chcemy rozwijać w Polsce kolej, my chcemy ja rozbudowywać. Cieszę się ogromnie, że jesteśmy dzisiaj właśnie w województwie świętokrzyskim i właśnie tutaj czynimy pierwsze kroki do tego, aby wykluczenie komunikacyjne tego miasta wymazać raz na zawsze z mapy rysując na powrót linię kolejową. Myślę, że patrzy na nas z satysfakcją człowiek, któremu Świętokrzyskie było tak bardzo drogie, i człowiek, który właśnie o likwidację wykluczenia komunikacyjnego w Świętokrzyskiem dbał, czego stał się, można powiedzieć, symbolem. Myślę tutaj o Przemysławie Gosiewskim. Myślę tutaj o człowieku, który był twórcą przystanku kolejowego we Włoszczowie. Wtedy wyśmiewany, a dziś tak wspaniale funkcjonujący port świętokrzyski, z którego można koleją w szybki sposób dostać się do Warszawy – mówił Andrzej Duda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie