Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z uprawianiem roślin w doniczkach

Agata KOWALCZYK
Zbyt przesuszone powietrze w mieszkaniu powoduje u roślin usychanie liści.
Zbyt przesuszone powietrze w mieszkaniu powoduje u roślin usychanie liści. archiwum
Większość roślin nie usycha z powodu zaniedbania, ale z nadmiaru opieki. Są topione, przekarmiane albo za długo wystawiane na słońce.

Niejedna roślina zwiędła już z nadmiaru wody albo z powodu zbyt wysokiej jej twardości czy za niskiej temperatury. Jeśli zatkany jest otwór odpływowy w dnie doniczki, dochodzi w niej do niebezpiecznego nagromadzenia wody, co stwarza warunki do gnicia korzeni. Nie wszystkie rośliny znoszą na liściach krople wody, poza tym mokre są podatne na choroby grzybowe.

Niewłaściwe stanowisko

Rośliny często stoją w nieodpowiednim miejscu, gatunki potrzebujące słońca otrzymują go za mało, ciepłolubne mają za chłodno i na odwrót. Roślinom dokuczają również duże wahania temperatury, kumulacja ciepła pod wpływem nagrzewania promieniami słońca i szok termiczny w zimie w przestrzeni między zasłonami a szybą okna. Ważna jest nie tylko odpowiednia temperatura powietrza, ale także i gleby. Nie należy także lekceważyć mocy wiosennego słońca i trzeba osłaniać przed nim wrażliwe rośliny na parapecie okna.
Złe powietrze

Suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, zanieczyszczone dymem albo innymi szkodliwymi substancjami szkodzi większości roślin pokojowych. Nie powinny one rosnąć zbyt gęsto, aby możliwa była cyrkulacja powietrza, to ogranicza rozwój chorób grzybowych. Wiele roślin źle znosi przeciągi, więc nie powinno się ich stawiać w takich miejscach.

Doniczki i podłoże

Wielkość doniczki i rodzaj podłoża rośliny wpływa na rozwój korzeni. Zbite, stęchłe albo nieodpowiednie podłoże i za mała doniczka - u roślin słabo ukorzenionych także za duża - hamują wzrost. Ziemię co pewien czas należy wzruszać grabkami i usuwać z jej powierzchni osady (glony, mech, pleśń).

Odżywianie

Szkodliwy jest zarówno nadmiar, jak i niedobór składników pokarmowych. Poza tym nawóz musi mieć odpowiedni skład. Nadmiar azotu sprawia, że tkanka liści staje się miękka i gąbczasta. Większość roślin nie nawozimy równomiernie przez cały rok. Na przykład dożywianie roślin drzewiastych kończymy w sierpniu, aby drewno mogło dojrzeć i stwardnieć. Jeśli nie przerwiemy nawożenia, to drewno pozostanie miękkie i podatne na szkodniki i choroby.

Odpoczynek

Wiele roślin pokojowych potrzebuje okresu spoczynku, odpowiednio do rytmu pór roku w ich naturalnym środowisku. W czasie tej przerwy powinniśmy je postawić w chłodnym miejscu, mało podlewać i prawie nie nawozić. Jeśli nie umożliwimy roślinom przebycia tej fazy w ich rocznym cyklu wegetacji, staną się słabe i podatne na choroby.

Czystość

Zwiędłe kwiaty i liście są pożywką dla wielu zarazków chorobotwórczych. Dlatego wszystkie obumarłe części roślin trzeba regularnie obcinać ostrym nożem. Każde miejsce cięcia jest raną i powinniśmy je posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Na narzędziach i rękach mających kontakt z chorymi roślinami przenosimy wiele bakterii i grzybów. Sprzęt trzeba natychmiast dezynfekować, a ręce umyć. Stare doniczki przed ponownym użyciem muszą być dokładnie wyszczotkowane w wodzie z mydłem od środka i z zewnątrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie