Próbny Egzamin Ósmoklasisty przez internet. Jak będzie wyglądał we włoszczowskich szkołach?

red
30 i 31 marca oraz 1 kwietnia odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty dla chętnych – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dyrektorzy mają umożliwić udział w sprawdzianie wszystkim chętnym uczniom. Jak będzie wyglądał we włoszczowskich szkołach?

- U nas ten egzamin przeprowadzimy dla 49 uczniów. Mamy dwa programy, na których pracujemy. Ogólnodostępne programy niestety blokują się. W piątek, dzięki życzliwości jednej z firm, przetestowaliśmy nowy program do lekcji online. Jest szansa na lepszy przesył - mówi Zbigniew Hamera, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 we Włoszczowie.

Zgodnie z zaleceniami resortu, w Zespole Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie wychowawcy kontaktują się z uczniami i rodzicami w sprawie egzaminu. - Czekamy, żeby ustalić szczegóły. Nasi uczniowie pisali próbny egzamin wewnętrzny przed pandemią - usłyszeliśmy od Iwony Gieroń, dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia.

"Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji" – podkreślił w przywołanym komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej minister Dariusz Piontkowski.

Materiały będą obejmowały zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Są terminy. Materiały zostaną opublikowane na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej:

  • 30 marca (poniedziałek), około godziny 9:00 – język polski;
  • 31 marca (wtorek), około godziny 9:00 – matematyka;
  • 1 kwietnia (środa), około godziny 9:00 – języki obce nowożytne.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych.

„Dyrektorzy szkół proszeni są o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole” – instruuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak podkreśla resort, przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć jak zauważa Centralna Komisja Egzaminacyjna "mamy pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania".

- Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W pierwszym dniu uczniowie mają pisać egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, a w trzecim z wybranego języka obcego (od lat przeważającą większość uczniów na wszystkich egzaminach zewnętrznych wybiera język angielski). Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Życie pokaże, czy tak będzie - mówi dyrektor Hamera.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie