Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Produkowane w Suchedniowie urządzenia gaśnicze zdobywają świat (zdjęcia)

Mateusz Bolechowski
Mimo porywistego wiatru po kilkudziesięciu sekundach pożar został ugaszony.
Mimo porywistego wiatru po kilkudziesięciu sekundach pożar został ugaszony. Mateusz Bolechowski
W czwartek suchedniowska firma Telesto zaprezentowała swój najnowszy wynalazek - "Unochod" do gaszenia pożarów w kopalniach. Zastosowanie mgły wodnej jest coraz szersze, świętokrzyskie produkty są wykorzystywane na kilku kontynentach!

[galeria_glowna]
To wzorcowy przykład połączenia wiedzy i pieniędzy. Działająca od kilku lat w Suchedniowie firma Telesto zdobywa światowe rynki. Zaczęło się od wynalezienia przez polskich naukowców systemu dysz, które rozdrabniają wodę na mikrocząsteczki (blisko 100 miliardów kropel z jednego litra wody) i otrzymaną mgłę wodną wyrzucają z ponaddźwiękową prędkością. Żmudne i kosztujące wiele milionów złotych badania, za które zapłaciła grupa biznesmenów z Zygmuntem Ładą na czele dały zdumiewający efekt. Powstało już wiele urządzeń gaśniczych, które wykorzystywane są na kilku kontynentach, między innymi w obu Amerykach i Afryce.

Same zalety

Jak przekonuje Zygmunt Łada, gaszenie mgłą ma same zalety. Mgła nie przewodzi prądu, stąd bezpiecznie, bez obawy porażenia, można jej używać przy pożarach urządzeń elektrycznych. Nowatorski system pozwala oszczędzać wodę. Najnowsze dziecko Telesto, "Unochod", przeznaczony do gaszenia wyjątkowo niebezpiecznych pożarów, zużywa zaledwie 60 litrów, czyli trzy wiadra, wody na minutę! Nie do przecenienia jest też fakt, że stosowanie mgły nie niszczy gaszonych przedmiotów ani pomieszczeń. Po standardowym polewaniu wodą czy pianą na przykład cenne dokumenty w archiwach zwykle nie nadają się do niczego. Podczas czwartkowego pokazu w Suchedniowie przekonaliśmy się, że po kilku sekundach ugaszono płonący mebel wypełniony papierami. Po akcji były zaledwie wilgotne.

Ugasić więźnia

Mgła, co wykazały testy i praktyczne zastosowanie, świetnie radzi sobie z palącym się paliwem i olejem jadalnym. Dwa tygodnie temu system "kuchenny" zrobił furorę podczas targów w Wielkiej Brytanii. - Nasze systemy są idealne do oddymiania, przeciwdziałania pyleniu, odkażania, zwalczania przykrego zapachu. Dla belgijskich więzień, w których często dochodzi do podpaleń cel, stworzyliśmy specjalne urządzenie, pozwalające zwalczyć ogień przez trzycentymetrowej średnicy wizjer w drzwiach. W Niemczech w domu starców stworzyliśmy mgłowe kurtyny, zabezpieczające drogę ewakuacyjną - wylicza prezes Telesto.

Pierwsze takie gaśnice

Suchedniowska firma jako pierwsza w świecie zdołała wyprodukować ręczne gaśnice mgielne. Jak twierdzi Zygmunt Łada, konkurenci z państw zachodnich stworzyli znacznie bardziej skomplikowane w obsłudze i dziesięciokrotnie droższe produkty. Niedawno pierwsze gaśnice nowego typu weszły do sprzedaży w Polsce. Kosztują około 300 złotych, za ich napełnienie kosztuje kilkanaście złotych. - Na dniach zostanie sfinalizowane pierwsze duże zamówienie, tysiąc sztuk kupi jedna z zachodnich firm lotniczych - zdradza biznesmen. Najnowszy wynalazek to specjalistyczny pojazd o roboczej nazwie "Unochod". W zaledwie trzy miesiące w suchedniowskich laboratoriach na zamówienie służb ratunkowych z Republiki Południowej Afryki powstał pierwszy egzemplarz.

"Unochod" do kopalni

Ma być wykorzystywany do gaszenia pożarów w kopalniach, między innymi złota. Na ramie, która może zwiększać swoją szerokość i wysokość zamontowano specjalne dysze, wyrzucające mgłę wodną. Można ją montować do różnego rodzaju pojazdów, w tym bezzałogowych. Podczas czwartkowego testu najpierw urządzenia użyto do ugaszenia płonącej ropy na otwartym terenie. Mimo silnego, utrudniającego akcję wiatru, "Unochod" zdał egzamin. Następnie w blaszanym kontenerze podpalono stos drewnianych palet. I w tym przypadku wynalazek spisał się na medal. W dodatku kurtyna z mgły pozwoliła strażakowi bez maski tlenowej wejść do środka z kolejną, doczepioną do węża głowicą i dogasić zgliszcza. Jak się dowiedzieliśmy, "Unochod" kosztuje około 150 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie