Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesjonalne urządzenie do diagnostyki koronawirusa wraz z zestawem 500 odczynników wspomagających izolację DNA dla UJK w Kielcach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Aleksander Piekarski
Profesjonalne urządzenie do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2 wraz z zestawem 500 odczynników wspomagających izolację DNA trafiło do laboratorium Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Aparatura została zakupiona w ramach publicznej zbiórki pieniędzy zainicjowanej przez kieleckich radnych Macieja Burszteina i Kamila Suchańskiego oraz redaktora Dariusza Gacka.

Kampania fundraisingowa wystartowała na początku kwietnia i była prowadzona za pośrednictwem platformy zrzutka.pl. W ciągu miesiąca uzbierano około 100 tysięcy złotych od darczyńców prywatnych oraz instytucjonalnych. Zgromadzona kwota pozwoliła na zakup aparatu do automatycznej izolacji DNA i RNA z certyfikatem CE-IVD Veri-Q Prep M16 Nuclei Acid Extraction Device wraz z zestawem 500 odczynników.

Zgodnie z deklaracjami urządzenie w czwartek zostało przekazane Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach. Aparatura trafi do organizowanego przez uczelnię laboratorium mikrobiologii w Collegium Medicum. Sprzęt w początkowej fazie posłuży do diagnostyki koronawirusa dedykowanej mieszkańcom województwa świętokrzyskiego.

- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce. Dziękuję za każdą wpłatę, za każdą złotówkę. To było trudne przedsięwzięcie mając na uwadze, że tak dużo akcji odbywa się w tym samym czasie, dodajmy: czasie spowolnienia gospodarczego. Wielu kielczan wielokrotnie ogląda każdy grosz przed wydaniem, wielu martwi się o to, co będzie jutro. A jednak jako kielczanie znów pokazaliśmy, że potrafimy się pięknie organizować wokół pozytywnych celów. Test na solidarność wypadł u nas pozytywnie – mówił Kamil Suchański.

- Koronawirus zdestabilizował naszą rzeczywistość, wywrócił do góry nogami nasze życie. Koszty przestoju gospodarki są wysokie. Koszty psychiczne związane ze społeczna izolacją trudno oszacować. Rząd odmraża gospodarkę i luzuje restrykcje. Kluczowe w powrocie do pełnej normalności jest wykonywanie testów na masową skalę, co pokazuje choćby przykład Korei Południowej. Zdrowi powinni wracać do pracy, a chorzy – być hospitalizowani. Im więcej testów, tym szybsze przejście do przyszłości po koronawirusie. Mam nadzieję, że to urządzenie przyczyni się w jakimś zakresie do ustabilizowania sytuacji epidemicznej w naszym regionie – powiedział Maciej Bursztein.

- Ten sprzęt będzie bardzo przydatny. To jeden z elementów wyposażenia laboratorium mikrobiologii, które organizujemy. Dzięki tym testom będziemy mogli przeprowadzać znacznie więcej badań i przysłużyć się w sposób istotny społeczeństwu, ponieważ jest problem z oczekiwaniem na testy, co prowadzi do dezorganizacji funkcjonowania placówek medycznych - powiedział profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kiedy urządzenie zacznie pracować? - Daty nie umiemy określić. Laboratorium jest oddawane do użytku i spełnia kryteria bezpieczeństwa - mówił profesor Głuszek.

Jak poinformowano, w ciągu jednej zmiany z wykorzystaniem urządzenia można przebadać 118 próbek. Po ustaniu epidemii aparat będzie nadal służył UJK do celów naukowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie