Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Beata Kręcisz: Łuszczyca? Nie ma takiego zawodu, który jest zakazany

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Łuszczyca to nie defekt kosmetyczny, ale choroba. Trzeba ją dobrze zdiagnozować i leczyć odpowiednimi metodami. Mimo, że świadomość ludzi zdrowych i chorych jest coraz większa, to wciąż towarzyszą tej chorobie wątpliwości. Czy łuszczyca może mieć wpływ na życie zawodowe chorego? O tym rozmawialiśmy z profesor nadzwyczajną doktor habilitowaną Beatą Kręcisz – Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Media w ostatnim czasie bardzo dużo uwagi przywiązują do wyglądu i dbania o siebie. Jak to się ma do osób z łuszczycą?

Oczywiście jest to problem. Osoby chorujące na łuszczycę mają niejednokrotnie zmiany łuszczycowe w odsłoniętych partiach ciała – na przykład na twarzy i dłoniach. Często są zażenowane i skrępowane swoim wyglądem. Mówiąc wprost – czują się gorsze od innych. Przekłada się to zarówno na ich aktywność społeczną, jak i zawodową. Częściej przyjmują pozycję wycofaną. Łuszczyca to nie tylko problem skóry, ale również natury psychicznej.

Czy jest szansa żeby tę estetykę w jakiś sposób wprowadzić?

Przede wszystkim łuszczyca jest chorobą. Nie jest to defekt kosmetyczny. Tak jak każdą chorobę, trzeba ją umiejętnie leczyć. Wtedy zmiany wchłaniają się nie pozostawiając śladów, lecz wymaga to konsekwentnego stosowania określonych terapii, których dobór zaleca lekarz dermatolog. Dysponujemy metodami, które dostosowuje się do wieku, rozległości i stopnia nasilenia zmian łuszczycowych.

Czy ludzie mają świadomość, że łuszczyca nie jest zaraźliwa?

Z pełną mocą trzeba podkreślić, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Świadomość ludzi jest coraz większa, lecz dalszym ciągu spotyka się osoby, które myślą, że mogą się nią zarazić. Choroba jest uwarunkowana genetycznie.

Zatem jesteśmy już pewni, że łuszczycą nie można się zarazić. Na co trzeba zwrócić uwagę przy tej chorobie?

Przede wszystkim łuszczycę trzeba dobrze zdiagnozować. Musimy mieć sto procent pewności, że na pewno chodzi o tę chorobę. Koniecznie trzeba unikać infekcji. Każde przeziębienie może zaostrzać przebieg łuszczycy. Kolejną sprawą, która jest bagatelizowana, jest stan jamy ustnej. Chore zęby mogą być przyczyną większej oporności leczenia choroby. Utrzymywanie dobrej kondycji zębów jest kluczowe. Alkohol i papierosy także przyczyniają się do nasilania chorób łuszczycowych. Osoby z łuszczycą mają często problemy z nadwagą, więc dbałość o prawidłową masę ciała przekłada się na skuteczność terapii. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że łuszczycy często towarzyszą choroby kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze. Pacjent powinien być otoczony wielospecjalistyczną opieką medyczną.

Czy są zawody w których osoby chore dermatologicznie nie powinny pracować?

Jeżeli mówimy tylko o łuszczycy, to nie ma takiego zawodu, który jest zakazany. Filozofia postępowania z pacjentem powinna być taka, aby dostarczyć mu terapię, która nie będzie go w żaden sposób ograniczała zawodowo. Należy zastosować właściwe leczenie, a nie mnożyć ograniczenia, żeby pacjent miał poczucie pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Są jakieś czynniki w zawodach, które ograniczają osobę chorą?

Oczywiście, że są, lecz zaostrzają one istniejące zmiany łuszczycowe. Gdy dostarczymy pacjentom odpowiednią terapię, ograniczenia zostaną w dużym stopniu zminimalizowane. Bez właściwej terapii wiele zawodów będzie przeciwwskazanych.

Osoby z łuszczycą mogą bez przeciwwskazań pracować w gastronomii?

Merytorycznych przeciwwskazań nie ma. Nie należy ograniczać zawodów, w których człowiek może pracować. Inaczej ma się rzecz do atopowego zapalenia skóry - AZS. Fryzjerstwo nie będzie zatem wskazane dla chorego na atopowe zapalenie skóry.

Prócz fryzjerstwa jakie profesje jeszcze można wymienić?

Jest ich cały szereg. Przetwórstwo spożywcze, mięsne, warzyw, owoców. Kontakt z białkami mięsa będzie działał drażniąco. Oczywiście w procesach produkcyjnych pracownicy stosują środki ochronne w postaci rękawic. Jednak praca w nich będzie pogłębiała uszkodzenie bariery naskórkowej, gdyż nie jest to środowisko naturalne. Jest to bardzo szeroka grupa zawodów. Chociażby środowisko pracy mechaników samochodowych źle wpływa na chorujących na atopowe zapalenie skóry.

Czy AZS i łuszczyca mogą skutkować negatywnymi wynikami badań okresowych?

To wszystko zależy od lokalizacji zmian. Jeżeli zmiany skórne są np. w okolicy rąk, to chory powinien podleczyć te zmiany i dopiero wrócić do pracy. Te choroby mogą być leczone w ramach czasowych niezdolności do pracy.

Czy choroby skóry mogą być podstawą do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności?

Zależy to od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli jest mowa o orzeczeniu o niepełnosprawności, to zazwyczaj o okresowym. Jest wiele poważniejszych chorób dotyczących skóry, są one wielonarządowe, np. ciężka postać tocznia. Mają podłoże autoimmunologiczne. Zazwyczaj opanowuje się je w ciągu kilku miesięcy. Czasową niepełnosprawność można orzekać u osób z ciężkim atopowym zapaleniem skóry, które jest oporne nawet na najnowocześniejsze metody leczenia.

Czy w pani opinii takie wydarzenia, jak AtoPsoriaDerm są potrzebne?

W mojej opinii jak najbardziej, ponieważ istnieje możliwość bezpośredniego dotarcia do wykładowców, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach. Po wykładach można skorzystać ze strefy konsultacji. Ponadto spotkanie chorych borykających się z podobnymi problemami zdrowotnymi może zaskutkować wymianą informacji , uzyskaniem wsparcia zgodnie z zasadą ,,Razem raźniej”. Niestety na forach społecznościowych pojawiają się nieprawdziwe opinie dotyczące schorzeń skóry. Powodują one duże szkody, gdyż często pacjenci odradzają sobie konkretne terapie i lekarzowi jest ciężko przekonać chorego do określonego leczenia. Pamiętajmy - każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego.

III Targi dla Pacjentów z Łuszczycą, Łuszczycowym Zapaleniem Stawów i Atopowym Zapaleniem Skóry odbędą się 8 czerwca w Targach Kielce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie