Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Gustaw Zemła odpowiada internautom: Sienkiewicz nie będzie trzymał piwa

Lidia CICHOCKA
Najwięcej uwag wywołuje układ rąk pisarza, zaproponowany przez profesora Gustawa Zemłę. Paweł Pietrusiński (na zdjęciu), najbliższy współpracownik rzeźbiarza, który współtworzy pomnik, mówi, że zaproponowana wersja jest robocza i wszystkie uwagi są cenne.
Najwięcej uwag wywołuje układ rąk pisarza, zaproponowany przez profesora Gustawa Zemłę. Paweł Pietrusiński (na zdjęciu), najbliższy współpracownik rzeźbiarza, który współtworzy pomnik, mówi, że zaproponowana wersja jest robocza i wszystkie uwagi są cenne. Lidia Cichocka
Zaprezentowanie pomnika Henryka Sienkiewicza z pracowni prof. Gustawa Zemły wywołało żywą dyskusję wśród czytelników "Echa Dnia". Uwagi przekazaliśmy autorowi.

- Proszę pamiętać, że to jest wstępna wersja rzeźby - mówi profesor. Teraz trzeba wykonać najtrudniejsze, wykończyć ją.

RÓŻNE SKOJARZENIA

Czytelnicy zwrócili uwagę, że lewa dłoń pisarza może nasuwać różne skojarzenia, da się w nią włożyć np. puszkę piwa. Profesor zwraca uwagę, że widzowie nie będą patrzeć na pomnik z takiej perspektywy, z jakiej wykonano zdjęcie. - Postać będzie umieszczona na postumencie - schodach i sarkofagu z napisem "Quo vadis?"

Przyznaje jednak, że lewa dłoń pisarza zostanie zmieniona. - Początkowo zamierzałem włożyć w palce Sienkiewicza pióro, pomyślałem jednak, że ono zostanie szybko zniszczone. W skali 1 do 10 pomnika dłoń była bardziej spłaszczona i być może do tego wrócę.
Sienkiewicz na kolanach trzyma starodruk z pieczęciami. Profesor Zemła nie zdecydował jeszcze, jaki to dokument. - Na pewno nie jest to dyplom z okazji wręczenia pisarzowi Nagrody Nobla, bo ten jest bardzo skromny - wyjaśnia. Prof. Stanisław Wiech z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego radzi, by na pomniku umieścić nie dwie, a trzy pieczęcie: Korony, Litwy i Rusi - trzech ziem, o których pisał Sienkiewicz. Na pomniku znajdzie się też herb Kielc, dyrektor Muzeum Historii Kielc Jan Główka obiecał dostarczyć taki z XVIII wieku. Od strony ulicy Zagórskiej znajdzie się tabliczka informująca, że pomnik ufundowali Henrykowi Sienkiewiczowi kielczanie.
JAK NAJWIĘCEJ ZIELENI

Otoczenie pomnika, zgodnie z sugestiami profesora, by zachować jak najwięcej zieleni, opracował Artur Hajdorowicz. - Musimy wyciąć kilka niewielkich drzew od strony KCK, ale dosadzimy wiele różnokolorowych krzewów - zapowiada. Plac, który powstanie w tym miejscu, będzie wyłożony kostką z jasnego granitu.
- Zależało nam na pozostawieniu dawnego układu komunikacyjnego - ulic promieniście rozchodzących się ze wzgórza - wyjaśnia architekt. Dlatego po obu stronach placu zostały ciągi piesze lub pieszo-jezdne. Jedyną jezdnią będzie ta od ulicy Świętego Leonarda do Zagórskiej. Zamknięta zostanie ulica Ewangelicka. Przed kamienicami będą mogły powstawać ogródki. Z tego poziomu po kilku schodkach będzie się przechodziło na plac wokół pomnika. - Musieliśmy zapanować nad różnicami poziomów i postanowiliśmy wybrać część ziemi, tworząc wokół placu murek oporowy, na którym będzie można usiąść - opisuje Hajdorowicz. To miejsce ma być bardzo przyjazne, dlatego na ławkach będzie ponad 120 miejsc do siedzenia.

W centralnym punkcie placu, na zwieńczeniu ulicy Sienkiewicza, stanie pomnik: wysoka na 8 metrów kolumna z białego kamienia oraz siedzący na cokole Henryk Sienkiewicz. Pomnik ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku na Święto Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie