Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Jerzy Stępień w Busku: Państwo buduje się w naszych głowach

ALI
Jerzy Stępień - były senator i prezes Trybunału Konstytucyjnego - spotkał się w czwartek z młodzieżą w Busku-Zdroju.
Jerzy Stępień - były senator i prezes Trybunału Konstytucyjnego - spotkał się w czwartek z młodzieżą w Busku-Zdroju. Adam Ligiecki
Profesor Jerzy Stępień - były senator i prezes Trybunału Konstytucyjnego, współzałożyciel "Solidarności" w regionie świętokrzyskim - gościł w czwartek w Busku-Zdroju. Podczas spotkania z młodzieżą mówił o polskich drogach do wolności, a na deser... słuchał swojej "muzyki buntu" - jazzu.

Jerzego Stępnia na czwartkowe spotkanie w auli Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zaprosił Przemysław Nowak, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach. Znają się i przyjaźnią z profesorem od lat, razem działali kiedyś w opozycji antykomunustycznej.
Spotkanie zorganizowano pod hasłem "25 - razem 89". W 25. rocznicę pierwszych w Polsce demokratycznych wyborów - 4 czerwca 1989 roku. Na miejscach dla publiczności zasiedli uczniowie gimnazjów i I Liceum, pedagodzy.

Jerzy Stępień "przepytywany" był przez gimnazjalistki ze Zbludowic. Odpowiadając na pytania, mówił o najważniejszych wydarzeniach współczesnej historii Polski. Począwszy od strajków i powstania "Solidarności" w 1980 roku (w regionie świętokrzyskim był jej współzałożycielem) przez okres stanu wojennego, obrady Okrągłego Stołu i pierwsze demokratyczne - choć do "Sejmu kontraktowego" - wybory w czerwcu 1989 roku.
Była to jedyna w swoim rodzaju, wspaniała lekcja historii dla nastolatków. Oni wydarzenia z czasów transformacji ustrojowych znają jedynie z opowieści rodziców, dziadków. W czwartek mogli dowiedzieć się o wielu sprawach "z pierwszej ręki". Od człowieka, który brał w tym czynny udział, budował fundamenty wolnej Polski.

Jerzy Stępień mówił do młodych w przekonywujący sposób. Sypiąc faktami, często anegdotami; odwołując się także do historii. Kreśląc własną wizję "drogi do wolności".
- Nasze zwycięstwo oparte było na pewnego rodzaju kłamstwie - tak obrazowo ujął triumf "Solidarności" nad reżimem komunistycznym. - Dzisiaj wiem, że "Solidarność" to była taka konfederacja powołana przez zbuntowanych obywateli - dodał. - Rozmowa z władzą była próbą znalezienia kontaktu, próbą negocjacji dwóch stron, które musiały wyjść z impasu - mówił Jerzy Stępień o obradach Okrągłego Stołu.

Profesor przekazał w Busku wiele cennych wskazówek nastolatkom. - Państwo buduje się w naszych głowach. W naszych umysłach, każdego dnia. Nikt za nas tego nie zrobi - przekonywał Jerzy Stępień.

A na zakończenie spotkania na dostojnego gościa czekała miła niespodzianka. Minikoncert... jazzowy z udziałem młodych buskich saksofonistów. Jerzy Stępień jest miłośnikiem i koneserem jazzu - "muzyki buntu i alternatywy", jak ją nazywa. Profesor gra też jazz na saksofonie. Choć jak przyznał w Busku ze skruchą, dzisiaj nie może dużo ćwiczyć.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie