Profesor Stanisław Adamczak honorowym obywatelem Sandomierza...

  Profesor Stanisław Adamczak honorowym obywatelem Sandomierza

  (GOP)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Burmistrz Jerzy Borowski wręcza profesorowi Stanisławowi Adamczakowi akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

  Burmistrz Jerzy Borowski wręcza profesorowi Stanisławowi Adamczakowi akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. © Małgorzata Płaza

  Profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej został Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza. Podczas uroczystości nadania tytułu podkreślał, jak ważne jest dla niego rodzinne miasto.
  Burmistrz Jerzy Borowski wręcza profesorowi Stanisławowi Adamczakowi akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

  Burmistrz Jerzy Borowski wręcza profesorowi Stanisławowi Adamczakowi akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. © Małgorzata Płaza  Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza został przyznany profesorowi Adamczakowi "w uznaniu szczególnych zasług dla Sandomierza i polskiej nauki oraz jako wyraz hołdu jednemu z szacownych przyjaciół i miłośników Sandomierza".

  Z wnioskiem o przyznanie wyróżnienia wystąpił burmistrz Jerzy Borowski. Uchwałę w tej sprawie w marcu podjęła Rada Miasta.
  Akt nadania tytułu rektor Politechniki Świętokrzyskiej odebrał w sobotę, podczas uroczystości w Zamku Kazimierzowskim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, burmistrzowie i wójtowie z powiatu sandomierskiego, naukowcy oraz członkowie rodziny i przyjaciele naukowca.
  - Profesor Stanisław Adamczak jest sandomierzaninem z urodzenia. Nasze miasto kształtowało jego osobowość, duchowość, wrażliwość. Związał się z tym miastem tajemnym, mocnym węzłem zakotwiczonym w sercu. Tego węzła nie jest w stanie zerwać mijający czas - mówił w laudacji Krzysztof Burek, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.

  Krzysztof Burek przypomniał, że profesor Stanisław Adamczak jest 15 osobą, która otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza, ale jest wśród nich pierwszym rodowitym sandomierzaninem, urodzonym i wychowanym w tym mieście. Zaznaczył również, że jednym z powodów przyznania wyróżnienia są działania podejmowane przez rektora na rzecz Collegium Gostomianum, którego jest absolwentem. Rektor był inicjatorem uroczystych obchodów jubileuszu 400 - lecia, kanclerzem kapituły Stowarzyszenia Confraternitas Gostomianum.

  Wcześniej wiceburmistrz Ewa Kondek przypomniała życiorys profesora oraz jego zasługi dla rodzinnego miasta i polskiej nauki. Mówiła również o współpracy Sandomierza z Politechniką Świętokrzyską, nawiązanej z inicjatywy rektora. Jej efektem są plenery dla studentów i kadry naukowej kieleckiej uczelni.

  Profesor Adamczak powiedział, że cieszy go, iż mieszkańcy, nadając mu ten zaszczytny tytuł, zauważyli osobę, która czuje się w tym mieście normalnie.
  - Sandomierzaninem jest się stale, zawsze - podkreślił profesor.

  Profesor mówił potem o swoich związkach z Sandomierzem. Wspominał rodzinny dom na ulicy Fortecznej, a potem na Tatarskiej, lata nauki w Szkole Podstawowej numer 2 i Collegium Gostomianum, opowiadał o działalności w harcerstwie i pasjach sportowych. Wspomnienia ilustrował zdjęciami z rodzinnego archiwum.

  Zapowiedział, że po zakończeniu kariery zawodowej wróci do rodzinnego miasta i będzie oprowadzał po nim wycieczki.
  - Sandomierz w słowach profesora to codzienność, on stale mówi, że jest z tego miasta, mało tego - stworzył w Kielcach swego rodzaju diasporę sandomierską - mówił prezydent Kielc Wojciech Lubawski, gratulując rektorowi wyróżnienia.

  Uroczystość uświetnił śpiewem chór Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu.
  Profesor Adamczak to wybitny naukowiec w dziedzinie nauk technicznych, ceniony nie tylko w Polsce. Ma na swoim koncie znaczący dorobek naukowy i liczne wyróżnienia. Jest doktorem honoris causa kilku uczelni, między innymi w Czechach, na Ukrainie i Słowacji.

  W tym roku profesor obchodzi jubileusz 65-lecia urodzin.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018