Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Stanisław Gomułka, Jędrzejowianin Roku 2016 o bibliotece i miłości do książek

TH
Profesor Stanisław Gomułka jest autorem wielu publikacji, jego ostatnią jest „Transformacja i rozwój. Teoria i polityka gospodarcza”, która ukazała się w ubiegłym roku.
Profesor Stanisław Gomułka jest autorem wielu publikacji, jego ostatnią jest „Transformacja i rozwój. Teoria i polityka gospodarcza”, która ukazała się w ubiegłym roku. archiwum
Profesor Stanisław Gomułka, to światowej sławy ekonomista. Przez 35 lat wykładowca London School of Economics, doradca polskich rządów, obecnie członek Narodowej Rady Rozwoju, główny ekonomista Business Centre Club, członek Państwowej Akademii Nauk. Człowiek, który udziela około 100 wywiadów miesięcznie dla najbardziej prestiżowych światowych periodyków w rozmowie z „Echem Dnia”.

Urodził się w miejscowości Krężoły, nieopodal Jędrzejowa. Otrzymał w kategorii społecznej tytuł „Jędrzejowianina Roku 2016”.
Zaś miejsce, które stworzył i sfinansował to „Biblioteka Stanisława i Joanny Gomułków” w I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

Daleka to droga, od jędrzejowskiego liceum do londyńskiego uniwersytetu i, wydawało by się, równie daleka z Warszawy, gdzie obecnie profesor mieszka. A jednak....nie zapomniał o Jędrzejowie. W obecnym świecie nastawionym na konsumpcjonizm, gdzie modne jest „mieć a nie być” to niemal zadziwia.

- Dziesięć lat temu, na spotkaniu absolwentów z roku 1957, miałem szansę obejrzeć znane mi z pamięci pomieszczenia lekcyjne oraz szkolną bibliotekę. Rozmawiałem z dyrektorem szkoły, panem Markiem Zyganem, o bieżących potrzebach szkoły. Tych potrzeb było sporo, ale jedna z nich zrobiła na mnie wrażenie: unowocześnienie zasobu biblioteki w nowoczesne podręczniki, w polską i światową literaturę oraz komputery – opowiada nam profesor Stanisław Gomułka.
Zaproponował pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

- Po 10 latach jesteśmy mniej więcej w połowie pełnej realizacji projektu – zdradza nam swe plany Jędrzejowianin Roku 2016.

A jakie są wymierne efekty profesorskich działań?
Utworzona w 2009 roku biblioteka jest systematycznie zaopatrywana przez pana profesora w kolejne partie nowych książek i materiałów multimedialnych. Uczniowie szkoły mają możliwość korzystania w komfortowych warunkach lokalowych z nowoczesnego księgozbioru.

Biblioteka szkolna stała się nowoczesną i samowystarczalną placówką. Z zasobów bibliotecznych korzysta młodzież szkolna, pochodząca z różnych gmin powiatu jędrzejowskiego. Z roku na rok coraz bogatszy księgozbiór przyciąga rodziców, nauczycieli i osoby fizyczne z różnych szkół i placówek oświatowych.

- Młodzież coraz chętniej sięga po nowe, estetycznie wydane książki, a dzięki temu mogą rozwijać swoje różnorodne zainteresowania z prawie wszystkich dziedzin kulturalno-naukowych” – cieszą się nauczyciele oraz bibliotekarze jędrzejowskiego „Reja”.
Wszystkie te działania, jak się okazuje, spowodowały zjawisko nietypowe na czytelniczej mapie Polski. W czasach, gdzie według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej książek nie czyta 67% osób powyżej 15 roku życia w szkolnej licealnej bibliotece nastąpiło zwiększenie czytelnictwa o 90 % - dowiadujemy się z aktualnych statystyk czytelnictwa uczniów.

Obecnie w bibliotece kończy się kompleksowy remont kolejnego pomieszczenia. Kolejnego, gdyż od kilku lat stopniowo przeobrażały się biblioteczne sale. Ciemne eleganckie meble, wygodne miękkie krzesła, kolorowe grzbiety książek, wydań albumowych – wszystko stworzone z myślą o potrzebach i wygodzie uczniów. Jakże inaczej zapewne wyglądało to miejsce w latach szkolnych ucznia Stasia Gomułki, który rozpoczął naukę w liceum jako....13-latek.

- W okresie licealnym dostęp do książek był mocno ograniczony, były tylko te z biblioteki, czytało się literaturę taką jak Winnetou, książki podróżnicze, Tołstoja, Kraszewskiego. I była to literatura pobudzająca wyobraźnię, po części także historyczną - wspomina profesor w swej książce „Stanisław Gomułka i transformacja polska, dokumenty i analizy 1968-1989”.

- Trzeba zwrócić uwagę, iż statuetka Jędrzejowianina Roku została przyznana mi w roku szczególnym, Roku Czytelnictwa - podkreśla profesor Gomułka.

W podziękowaniach dla kapituły konkursowej pan profesor wyraża przywiązanie do dawnego miejsca nauki, ale i szacunek do książek.
- Poprzez tę bibliotekę uczestniczę wraz z żoną w edukacyjnym życiu szkoły. Cieszą nas sukcesy uczniów, osiągane w konkursach, olimpiadach, na egzaminie maturalnym. Ale zależy nam również na tym, aby ta biblioteka wciągała w czytanie, dawała smak rozmaitych bogatych przeżyć, jakich może dostarczyć tylko dobra książka, jednym słowem, aby wychowywała czytelników – odczytał słowa profesora Gomułki podczas Święta Miasta Marek Zygan, dyrektor liceum ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie, kiedy odbierał statuetkę w jego zastępstwie.

Byliśmy ciekawi, czy książki nadal odgrywają jakąś rolę w obecnym życiu państwa Gomułków.
- W naszym domu książki istotnie zajmują szczególne miejsce . Oboje byliśmy nauczycielami akademickimi, więc swoją sporą bibliotekę wzięliśmy ze sobą przy emigracji w roku 1969 do Danii, a później do Londynu. Duża część tej biblioteki, rozbudowanej na emigracji, wróciła do naszego domu w Polsce w roku 2005. Teraz nasza biblioteka to tysiące książek w czterech pokojach. Oczywiście korzystamy z internetu, niektóre moje książki są też w sieci. Ale nadal kupujemy dużo książek, zarówno specjalistycznych jak i z literatury – pan profesor dzieli się z nami częścią swego prywatnego życia.

Zdradza nam też jakie jest jego hobby, okazuje się, iż jest to gra w szachy i brydża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie