MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profilowane do reformy

/Cieś/

Tłum w ogólniakach, pustki w liceach profilowanych i niektórych zawodówkach. Tak z pierwszych danych napływających z powiatów regionu świętokrzyskiego wygląda tegoroczny nabór do szkół średnich.

- Największe problemy z naborem będą mieć szkoły w powiecie ziemskim kieleckim - uważa Waldemar Majchrzykiewicz, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, zbierający dane o sytuacji w liceach ogólnokształcących. - Młodzież z tego powiatu wybiera w większości szkoły w Kielcach. Do liceum w Piekoszowie wpłynęły tylko 22 podania, do Łopuszna - 45, do Chęcin - 47. Najlepiej jest w Chmielniku - 180 podań i Bodzentynie - 116. Nie wiadomo jednak, ilu spośród kandydatów, którzy złożyli podania do tych ogólniaków pójdzie do Kielc. Przecież dokumenty można było składać do trzech szkół.

Do kieleckich szkół, do których nabór prowadzono przy pomocy systemu komputerowego, złożyło podania 5676 chętnych, o 500 więcej niż zakładano początkowo. - Podania złożyli do nas prawie wszyscy uczniowie trzecich klas gimnazjum z terenu powiatu kieleckiego. Pierwszy raz mamy w szkołach sytuację, że 60 procent młodzieży pochodzi z terenu, a 40 z miasta. W poprzednich latach proporcje były odwrotne - mówi Piotr Ślusarczyk. - Nadwyżkę mamy w liceach ogólnokształcących. Część młodzieży z terenu, która nie dostanie się do szkoły pierwszego wyboru, pewnie pójdzie do ogólniaków w powiecie. W Kielcach są jeszcze wolne miejsca w VIII LO, X LO i XI LO.

Na brak chętnych nie narzekają też szkoły średnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Najwięcej chętnych mamy w ogólniakach. Dobry nabór będzie także w technikach, w miarę niezły w szkołach zawodowych - mówi Maciej Kuszewski, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Najmniej kandydatów jest w liceach profilowanych. Te szkoły nie sprawdziły się. Ale różnice w naborze w porównaniu z ubiegłym rokiem są tak niewielkie, że zwolnień wśród nauczycieli nie będzie - dodaje.

O braku chętnych do liceów profilowanych mówią także pracownicy Kuratorium Oświaty w Kielcach. W szkołach tych jest mniej godzin przedmiotów ogólnokształcących niż w ogólniakach. Nauka kończy się maturą, ale w przeciwieństwie do techników nie daje uprawnień do wykonywania zawodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie