Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Czyste Powietrze" w gminie Włoszczowa. Jak uzyskać dofinansowanie?

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Nowy piec pani Grażyny Pasoń.
Nowy piec pani Grażyny Pasoń. UG Włoszczowa
Przyspieszyło tempo likwidacji zatruwających powietrze pieców. Tak wynika z danych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Istotne jest, że coraz więcej mieszkańców gminy Włoszczowa korzysta z programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców.

Przypominamy, że od 25 stycznia 2022 roku w rządowym programie obowiązują nowe zasady. Większym wsparciem zostaną objęte osoby o najniższych dochodach, które będą mogły uzyskać aż do 90 procent dofinansowania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak dużym problemem jest zanieczyszczenie środowiska. Odpowiedzią na coraz gorszy jego stan, jest właśnie program “Czyste Powietrze”, dzięki któremu można ubiegać się o dopłaty do wymiany pieców, ocieplania budynków i montażu paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

- W wypełnianiu wniosków pomaga w tym punkt konsultacyjny we włoszczowskim magistracie. Ale nie tylko, bo gmina Włoszczowa prowadzi już II edycję dopłat do wymiany starych kopciuchów. Mieszkańcy mogą sięgnąć po 5 tysięcy złotych - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Z obydwu form wsparcia w wysokości prawie 17 tysięcy złotych skorzystała mieszkanka Łachowa Grażyna Pasoń. – Dzięki temu wymieniłam stary piec na ogrzewanie pelletem i mogłam zmienić zewnętrzną stolarkę drzwiową - wymienia pani Grażyna.

Mieszkanka Łachowa zabrała się za zmiany latem ubiegłego roku, a w październiku rozliczyła dotacje. - Wszystkim, którzy chcą pozbyć się starego ogrzewania polecam program „Czyste Powietrze” i zachęcam też do wnioskowania do gminnego programu. Pierwszy raz w życiu korzystałam z takiego wsparcia. Jestem bardzo zadowolona – mówi Grażyna Pasoń.

Współpraca między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a gminami to cenna inicjatywa, która wspomaga mieszkańców województwa świętokrzyskiego w walce z problemem smogu oraz wymianą nieefektywnych źródeł ciepła. - Cieszy, że również nasi mieszkańcy mają możliwość skorzystania z porad przeszkolonych przez Fundusz urzędników. Można dowiedzieć się, jakie są aktualne wymagania Programu, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie, ale też uzyskać poradę, jak prawidłowo wypełnić wniosek o płatność i jak przygotować wszystkie niezbędne załączniki. Wystarczy do nas zadzwonić pod numer telefonu 41 39 42 669 wew. 160 i umówić się na spotkanie z doradcą - mówi Iwona Boratyn.

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zamierza przeznaczyć aż 1,95 miliarda złotych na realizację programu „Czyste Powietrze”. Ta kwota pozwala w większym stopniu wspomóc osoby najuboższe w wymianie przestarzałego kotła. Z dotacji można również sfinansować ocieplenie budynku lub zakup nowych okien i drzwi. Kogo obejmie najwyższe wsparcie w wysokości aż 90 procent dofinansowania? Według nowych zasad programu będą to osoby, które osiągają dochód do 900 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub w przypadku osób mieszkających samotnie do 1260 złotych. Maksymalna kwota dotacji może wynieść aż 69 tysięcy złotych. Od tego roku wprowadzona została możliwość określania kryterium dochodowego na podstawie ustalonego prawa do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Osoby, które osiągają wyższe dochody również mogą liczyć na dofinansowanie. Dotacja podstawowa do 30 tysięcy złotych jest przewidziana dla beneficjentów, których dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych. Osoby o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 złotych na osobę w gospodarstwie jednoosobowym mogą liczyć na dotację do 37 tysięcy złotych.

- Dotacje zarówno rządowe, jak i samorządowe mają przede wszystkim zachęcać do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji powstałych na skutek ogrzewania słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Programy mają poprawić również efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Dzięki tym działaniom mamy nie tylko szansę oddychać w przyszłości bardziej czystym i zdrowym powietrzem, ale także dzięki temu możemy liczyć na oszczędności w domowym budżecie – podkreśla Anna Szczepanik z Urzędu Gminy Włoszczowa.

Pamiętajcie! Główny Urząd Nadzoru Budowlanego utworzył Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Właściciele lub zarządcy domów powinni złożyć deklaracje dotyczące źródeł ciepła do końca czerwca tego roku. W przeciwnym przypadku - będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu może to być nawet 5 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie