MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program "Orlik 2012": Świętokrzyskie przedostatnie w Polsce

Paulina STROJNA-GIL [email protected]
Podsumowano realizację programu "Moje Boisko Orlik 2012" w Świętokrzyskiem. Jest kiepsko

39 orlików

- W województwie świętokrzyskim w latach 2008-2010 wybudowano w sumie 39 boisk Orlików. Planuje się, że w obecnym roku będzie dodatkowych 10. Już wiadomo, że nowe kompleksy powstaną w: Daleszycach, Bodzentynie, Jędrzejowie, Rytwianach, Bliżynie, Kunowie.

12,5 miliona złotych

12,5 miliona złotych

- Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego na Orliki w latach 2008-2010 wyniosła ponad 12,5 miliona złotych. W tym roku zaplanowano 3 miliony 330 tysięcy złotych.

Województwo świętokrzyskie pod względem liczby Orlików znajduje się na przedostatnim miejscu w Polsce. Gorsze od nas jest tylko Opolskie, które wyprzedziliśmy jednym boiskiem.

W naszym regionie w ciągu dwóch lat wybudowano w sumie 39 boisk. Mogłoby się wydawać, że sporo. Jednak porównując do liczby w innych województwach, jest inaczej.

DRUDZY OD KOŃCA

Dla przykładu - w województwie małopolskim są 124 Orliki, w śląskim - 114, a w podkarpackim - 89. Nie mówiąc o innych regionach, jak Wielkopolskie z 212 Orlikami czy Mazowieckie ze 159.

Dlaczego na tle innych wypadliśmy tak słabo? - Część samorządowców z różnych powodów nie chce budować Orlików. Utarła się taka teoria, że są drogie w utrzymaniu, ale to nieprawda. My przez pierwsze dwa lata musieliśmy wszystkich namawiać - tłumaczy Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. - Założenie było takie, że do 2012 roku będziemy mieć 102 Orliki. Nie uda się to i szacuję, że będzie ich 60-70.

Problemem może być działka na Orliki, nie mniejsza niż 3 tysiące metrów kwadratowych. Przykładowo Zagnańsk takiej nie ma i technicznie Orlik u nich jest niemożliwy.

FINANSOWA POMOC
Przypomnijmy, że "Moje Boisko Orlik 2012" to ministerialny program, który zakłada, że w Polsce za rok będzie 2012 nowych kompleksów sportowych, składających się z boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą, boiska wielofunkcyjnego do koszykówki i piłki siatkowej oraz zaplecza szatniowo-sanitarnego. Ministerstwo finansuje każdy kompleks w kwocie 333 tysięcy złotych. W tych gminach, gdzie dochód podatkowy na jednego mieszkańca wynosi mniej niż 1 złoty, ministerstwo dofinansuje w kwocie nie większej niż 500 tysięcy. Dodatkowo do tych pieniędzy dochodzi jeszcze dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 333 tysięcy złotych. Reszta to wkład własny gminy. Przeważanie wartość Orlika nie przekracza miliona złotych.

- Gdyby byli chętni, to w tym roku wygospodarowalibyśmy pieniądze na 20 Orlików, a nie tak jak zaplanowaliśmy - na 10. Ministerstwo zlikwidowało program budowy boisk wielofunkcyjnych "Blisko boisko", takich jak w Kielcach przy ulicy Wrzosowej, żeby samorządy korzystały z Orlików - dodaje Jacek Kowalczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie