Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 zatwierdzony. Trafi od nas około 7 miliardów złotych. Na co pójdą?

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski z wicemarszałkami Renatą Janik i Markiem Bogusławskim prezentują podpisany kontrakt. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski z wicemarszałkami Renatą Janik i Markiem Bogusławskim prezentują podpisany kontrakt. Więcej na kolejnych zdjęciach. UMWŚ
Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 – poinformowali w piątek konferencji: marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski, członkowie Zarządu Tomasz Jamka i Marek Jońca oraz radni Sejmiku Grzegorz Banaś i Maciej Gawin. To oznacza ,że do naszego województwa trafi w najbliższych latach około 7 miliardów złotych. Na jakie cele?

Około 7 miliardów z Unii Europejskiej trafi w Świętokrzyskie

Ta decyzja uruchamia fundusze europejskie zakontraktowane w programie w wysokości 1 miliarda 456 milionów euro czyli około 7 miliardów złotych według kursu z 9 grudnia 2022. Pieniądze pójdą na tak zwane projekty „twarde”, infrastrukturalne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego : 1 miliard 51 milionów euro oraz projekty „miękkie”, społeczne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - prawie 405 milionów euro..

Pieniądze unijne wdrażane w latach 2021-2027 w ramach programu regionalnego skierowane będą przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, poprawią czystość wód i powietrza oraz służyć będą przedsięwzięciom społecznym i edukacyjnym.
Zobacz galerię zdjęć z konferencji

– Województwo świętokrzyskie ma już swój program przyjęty. To zwieńczenie dwuletnich, intensywnych prac i trwających od połowy marca tego roku negocjacji – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– To wielka radość dla nas. Blisko dwa lata ciężkiej pracy zostało zwieńczone zatwierdzeniem programu, którego celem jest to, aby pieniądze najszybciej trafiły do mieszkańców, samorządów i innych podmiotów w województwie świętokrzyskim – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. – Największym sukcesem jeśli chodzi o Europejski Fundusz Społeczny to ponad 60 mln euro więcej w tej nowej perspektywie oraz projekt „Dziś uczeń jutro student”. Został on zaakceptowany w ostatnim momencie przez Komisję Europejską i otrzymał bardzo pozytywne opinie. Projekt jest dedykowany młodym ludziom. Ma ich przygotować do lepszego zdania matury, zachęcić do wybierania kierunków technicznych na naszych uczelniach. A to dowodzi, że obecny Zarząd Województwa stara się, aby poprawić sytuację na rynku pracy oraz demograficzną i zachęcać młodych ludzi do pozostawania w regionie – dodała Renata Janik.

– Dzięki tym funduszom będziemy mieli na światowym poziomie Centrum Badań Molekularnych. Umożliwi to kompleksowe diagnozowanie i leczenie pacjentów, m.in. onkologicznych – podkreślił wicemarszałek Marek Bogusławski.

– Mieszkańcy naszego regionu liczą na skuteczną ochronę jakości wód, powietrza oraz gleby. Na poprawę klimatu oraz rozwój obszarów wiejskich zabezpieczyliśmy znaczące środki. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zrealizować ekologiczne inwestycje – mówił członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

– Dzięki tym funduszom poprawi się infrastruktura drogowa w regionie, która wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców, a dla Zarządu Województwa to priorytet, aby nasi mieszkańcy czuli się bezpieczne – wspomniał członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

– Te środki unijne nie tylko służą beneficjentom publicznym, ale też przedsiębiorcom. Cieszymy się, że Główny Urząd Miar będzie miał nadal szansę na dofinansowanie z nowych środków. Jest to ważna jednostka dla naszych przedsiębiorców, z którą współpraca będzie wzmacniać nowy rodzaj przemysłu 4.0., dzięki temu zwiększy się konkurencyjność naszego lokalnego przemysłu – zauważył radny Grzegorz Banaś.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do wdrażania nowego programu. W ciągu najbliższych tygodni zostanie powołany Komitetu Monitorujący. Nabory konkursowe powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2023 roku jeśli chodzi o Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego , natomiast w zakresie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – w maju 2023 roku.

Program regionalny został podzielony na dwanaście priorytetów (sześć – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, cztery – Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz dwa związane z pomocą techniczną), które są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby regionu i jego mieszkańców:

  • Priorytet 1. Fundusze Europejskie dla konkurencyjnej gospodarki
  • Priorytet 2. Fundusze Europejskie dla środowiska
  • Priorytet 3. Fundusze Europejskie na mobilność miejską
  • Priorytet 4. Fundusze Europejskie dla dostępności Świętokrzyskiego
  • Priorytet 5. Fundusze Europejskie dla rozwoju społecznego
  • Priorytet 6. Fundusze Europejskie dla wspólnot lokalnych
  • Priorytet 7. Zdrowi i aktywni zawodowo
  • Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia
  • Priorytet 9. Usługi społeczne i zdrowotne
  • Priorytet 10. Aktywni na rynku pracy
  • Priorytet 11. Pomoc Techniczna Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

    Zobacz na co pójdzie około 7 miliardów funduszy z Unii Europejskiej jakie trafią do Świętokrzyskiego

Do najważniejszych obszarów, na które zostaną przeznaczone fundusze europejskie w nowej perspektywie, należą:

  • projekty innowacyjne, badawczo-rozwojowe oraz wspierające rozwój świętokrzyskich przedsiębiorstw – 215 miliony euro
  • projekty ukierunkowane na efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, gospodarkę wodno-ściekową (w tym budowę kanalizacji), gospodarowanie odpadami, a także na projekty z zakresu ochrony dziedzictwa i różnorodności biologicznej – 355 miliony euro
  • Projekty związane z infrastrukturą w transporcie – na drogi wojewódzkie zostanie przeznaczone 85,5 miliony euro, czyli 45% alokacji transportowej. Dzięki tym uzgodnieniom będziemy mogli zrealizować kluczowe dla województwa inwestycje drogowe, w tym obwodnice, które ograniczą ruch samochodowy w miastach i wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców.
  • 54,5 miliony euro przeznaczone będzie na poprawę bezpieczeństwa ruchu, ścieżki rowerowe
  • 50 milionów euro – na wspieranie mobilności miejskiej.
  • Projekty wspierające rozwój infrastruktury edukacyjnej, społecznej, zdrowotnej oraz infrastruktury w kulturze i turystyce – łącznie na ten cel przeznaczymy 104,5 miliony euro.
  • Projekty partnerskie, które będą odpowiedzią na problemy danego obszaru i potrzeby społeczności lokalnej. Będą temu służyć instrumenty terytorialne, takie jak: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, Inny Instrument Terytorialny , który jest nowym instrumentem i będzie wdrażany po raz pierwszy w perspektywie 2021-2027, będzie również wdrażany instrument - Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. Instrumenty terytorialne zachęcą do współpracy i wspólnego rozwiązywania problemów, a na ich wdrażanie przeznaczymy 145 milionów euro.
  • Działania zdrowotne, społeczne, edukacyjne oraz wsparcie rynku pracy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – prawie 405 milionów euro

Zobacz galerię zdjęć z konferencji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie