Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt budżetu Opatowa na 2024 rok. Podatki bez zmian i sporo inwestycji

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Podatki bez zmian i sporo inwestycji. Jak będzie wyglądał budżet Opatowa na 2024 rok?
Podatki bez zmian i sporo inwestycji. Jak będzie wyglądał budżet Opatowa na 2024 rok? archiwum
Łączną kwotę planowanych wydatków budżetowych gminy ustalono w wysokości ponad 72 milionów złotych. Zaplanowane dochody z kolei ponad 70 milionów złotych. Deficyt wyniesie ponad 1 milion 134 tysiące złotych. Jakie inwestycje zaplanowano?

Jak będzie wyglądał budżet Opatowa na 2024 rok?

Ustalono łączną kwotę planowanych dochodów budżetu gminy w wysokości 70 960 758 złotych. Łączna kwota planowanych wydatków gminy to 72 095 342 złotych. Zaplanowany deficyt to 1 134 584 złotych.

Grzegorz Gajewski podkreśla, że budżet na rrok 2024 jest po raz kolejny rekordowy pod względem dochodów i wydatków.
- Zaplanowane dochody przekraczają 70 milionów złotych, a wydatki 72 miliony złotych – dodaje.
Burmistrz wyjaśnia, że deficyt wynoszący 1 milion 134 tysiące złotych, zostanie pokryty własnymi środkami.
- Nie jest to duży deficyt, biorąc pod uwagę poprzednie planowane deficyty i biorąc pod uwagę założone inwestycje. Deficyt pokryjemy własnymi środkami, które są niewykorzystane w rachunku bieżącym na rok 2023 i wolnymi środkami – tłumaczy. Podatki w tym roku nie wzrosną. - Nie planujemy podniesienia podatków w roku 2024 – podkreśla Grzegorz Gajewski.

Jeśli będzie potrzeba, w budżecie założono kredyt w kwocie 1 milion 150 tysięcy złotych kredytu na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów.
- Zakładamy, że w najgorszym scenariuszu, jeżeli nastąpią jakieś nieprzewidziane okoliczności będziemy musieli doinwestować niektóre inwestycje. To się bardzo często zdarza, bo właściwie każda inwestycja, która jest prowadzona przez jakikolwiek samorząd nie kończy się kosztowo na tym, co zostało wynegocjowane w przetargu, tylko pojawiają się nieprzewidziane okoliczności i trzeba mieć taką pulę rezerwową – powiedział burmistrz Opatowa.

Jakie inwestycje w 2024 roku?

Inwestycje, które będą prowadzone w przyszłym roku na terenie gminy Opatów to między innymi Centrum Historii Templariuszy, świetlice wiejskie czy rewitalizacja zbiorników wodnych.

- Rozpocznie się budowa Centrum Historii Templariuszy, ten przetarg myślę, że w styczniu zostanie otwarty i być może w styczniu lub lutym podpiszemy umowę. Sporo pieniędzy przeznaczymy na drogi. Przewidujemy przebudowę drogi Włostów – Gojców, kwota to 820 tysięcy złotych, remont drogi w Lipowej za 950 tysięcy złotych. Mamy też takie inwestycje jak świetlice w Gojcowie i Strzyżowicach, przebudowa i wyposażenie tych budynków, koszt 950 tysięcy złotych. Kontynuacja większości zadań związanych z modernizacją obiektów kulturalnych na terenie miasta i gminy to jest kwota aż 13 milionów złotych. Tutaj mówimy o Opatowskim Ośrodku Kultury, Bibliotece, które zostaną zafakturowane w przyszłym roku. Kończą się remonty świetlic, które są przewidziane w tym projekcie. Ważną inwestycją będzie także uzupełnienie oświetlenia na terenie gminy. Pora na uzupełnienie oświetlenia tam gdzie po prostu go brakuje, wstępnie to około 150 lamp do dołożenia, około 50 słupów i kilka kilometrów przewodu. Chcemy to zrobić etapami i w przyszłym roku przeznaczamy na to 80 tysięcy złotych. Ważna jest także budowa sieci kanalizacyjnej w ulicy Kościuszki za kwotę miliona złotych, to jest dolny odcinek. Ważna inwestycja to także zbiorniki wodne Karwów, na to jest z Polskiego Ładu kwota ponad 2 milionów złotych oraz zbiorniki wodne w Kochowie i Gojcowie

– wyjaśnia Grzegorz Gajewski.

W projekcie budżetu przewidziano także środki na wykup nieruchomości na targowicy w Opatowie. Dopiero teraz gminie udało się doprowadzić kwestie własnościowe. - Wyprowadzone zostały kwestie spadkowe, dawnych spadkobierców. Część tej działki, na której teraz odbywa się targ, będziemy mogli zakupić, ponieważ jedna trzecia jej powierzchni do tej pory była w rękach prywatnych – dodaje.

Wydatki w najważniejszych działach przedstawiają się w sposób następujący:

  • Transport i łączność - 7,2 miliona złotych
  • Gospodarka mieszkaniowa - 2,2 miliona złotych
  • Administracja publiczna - 7 milionów złotych
  • Obsługa długu publicznego - 970 tysięcy złotych
  • Oświata i wychowanie – 18,1 miliona złotych
  • Ochrona zdrowia – 230 tysięcy złotych
  • Pomoc społeczna – 3,7 miliona złotych
  • Rodzina - 5,7 miliona złotych
  • Gospodarka komunalna – 3,3 miliona złotych
  • Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – 17,9 miliona złotych
  • Kultura fizyczna – 328 tysięcy złotych
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie