Projekt dla młodych bezrobotnych mieszkańców powiatu kieleckiego

Artykuł sponsorowany POWIATOWY URZĄD PRACY W KIELCACH
Od lipca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach rozpoczęła się realizacja projektu pilotażowego skierowanego do osób do 30. roku życia pn. „Doradzamy- Pomagamy” - Punkt Doradztwa dla Młodzieży, w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej naboru „ Czas na Młodych- punkty doradztwa dla młodzieży”.

Aktualnie trwają prace związane z organizacją Punktu Doradztwa w siedzibie PUP w Kielcach, polegające na zakupie wyposażenia, sprzętu informatycznego czy materiałów promocyjnych.

Planowane jest, że punkt zacznie pracę w połowie września. Będzie nie tylko oferował wsparcie właściwe dla instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy i doradztwem zawodowym, ale również będzie świadczona pomoc psychologa, radcy prawnego oraz pracownika socjalnego. Założeniem projektu jest bowiem wypracowanie i przetestowanie elastycznego schematu wsparcia dla osób do 30. roku życia, w zakresie następujących obszarów: aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej, doradztwa psychologicznego, doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej oraz doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego, (na zasadzie tzw. one stop shop - czyli jednego okienka, w którym każda osoba do 30 r. ż. może uzyskać wsparcie i informację w zakresie powyższych zintegrowanych usług).

Projekt dla młodych bezrobotnych mieszkańców powiatu kieleckiego

- Liczymy na to, że zaoferowane w ramach projektu pilotażowego pn. „Doradzamy – Pomagamy” wsparcie, przyczyni się do wyeliminowania barier u osób młodych do 30 r.ż. uniemożliwiających im – tym samym – podjęcie zatrudnienia. Bariery te nie zawsze wiążą się z brakiem doświadczenia zawodowego, którego ludzie młodzi nie zdążyli jeszcze nabyć po skończonej edukacji, ale również mogą mieć podłoże psychologiczne, zdrowotne, społeczne czy ekonomiczno-finansowe – mówi Magdalena Karwat-Kasińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

W dziewięciu, najdalej oddalonych od siedziby PUP gminach: Bodzentyn, Chmielnik, Daleszyce Łagów Łopuszno, Nowa Słupia, Pierzchnica Strawczyn, Raków, zostaną utworzone Mobilne Punkty Doradztwa.

Dyżur będzie pełnił tam oddelegowany przez partnera projektu pracownik socjalny, który będzie udzielał informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej oraz oddelegowani pracownicy PUP w Kielcach tj. pośrednik pracy i/lub doradca zawodowy. Planowane są trzy wyjazdy do każdej z dziewięciu gmin. W 2024 roku, w ramach powyższego projektu, zaplanowane są szkolenia indywidualne oraz treningi stażowe dla 30 uczestników projektu. Z kolei dla 9 uczestników przewidziany jest „bon zdrowotny” w wysokości 1.000 zł brutto, dzięki któremu skorzystają z usługi zdrowotnej, takiej jak: wizyta u okulisty, dietetyka lub logopedy.

Okres realizacji: 03.07.2023 r. – 31.12.2024 r.

Całkowita wartość projektu: 931 657,25 zł

Źródłem finansowania są środki rezerwy Funduszu Pracy pozostające w dyspozycji Ministra Rodziny
i Polityki Społecznej.
tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie