Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Dziś uczeń - jutro student" w Skarżysku-Kamiennej. Nasze szkoły rozpoczęły współpracę z kieleckimi uczelniami wyższymi

OPRAC.:
Amelia Sumara
Amelia Sumara
Projekt "Dziś uczeń - jutro student" w Skarżysku-Kamiennej.
Projekt "Dziś uczeń - jutro student" w Skarżysku-Kamiennej. www.powiatskarzyski.pl
W poniedziałek, 26 czerwca władze powiatu skarżyskiego podpisały umowę na realizację projektu „Dziś uczeń - jutro student” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Liderem projektu jest Politechnika Świętokrzyska, a partnerami są Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz 12 powiatów województwa świętokrzyskiego, w tym skarżyski. Projekt będzie realizowany od 1 września 2023 roku do 30 czerwca 2027 roku.

"Dziś uczeń - jutro student" - kolejny projekt realizowany przez powiat skarżyski

Umowę z ramienia powiatu skarżyskiego podpisał starosta Artur Berus, Katarzyna Bilska członek zarządu i Urszula Wrona skarbnik, w imieniu Politechniki Świętokrzyskiej umowę podpisał rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, a Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego – prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Celem projektu jest realizacja kompleksowego przedsięwzięcia edukacyjnego, które powinno przyczynić się do zwiększenia liczby uczniów kontynuujących naukę na kierunkach inżynieryjnych i matematyczno-przyrodniczych w uczelniach wyższych obejmujących swoim zakresem uczniów szkół i placówek systemu oświatowego prowadzącego kształcenie ogólne i zawodowe (licea, technika, szkoły branżowe 2 stopnia). Projekt skierowany jest do 10 500 uczniów.

Podpisanie umowy było poprzedzone półroczną pracą partnerów i lidera. Punktem wyjściowym było opracowanie przez każdy powiat diagnozy potrzeb i oczekiwań edukacyjnych młodych ludzi, którzy docelowo mogą być objęci przedmiotowym projektem. Końcowy efekt wspólnych prac jest rozwiązaniem nowatorskim, który kompleksowo przygotuje oferty edukacyjne dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych o łącznej wartości 55 153 841,56 złotych, z czego zajęcia realizowane bezpośrednio przez powiat skarżyski oszacowane są na kwotę 1 779 025,65 złotych.

– mówi Artur Berus, Starosta Skarżyski.

Dodatkowe zajęcia dla skarżyskich uczniów

W ramach projektu będą realizowane dodatkowe zajęcia w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych dla uczniów zakwalifikowanych do projektu ze skarżyskich placówek: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Techniczno-Mechanicznych, Zespół Szkół Elektrycznych i Zespół Szkół Samochodowo - Usługowych. Rekrutacja uczestników projektu będzie prowadzona w sposób ciągły przez cały okres realizacji projektu począwszy od września 2023 roku oraz przez cały okres jego realizacji (cztery lata). W projekcie będą mogli uczestniczyć chętni uczniowie, którzy wyrażą chęć uczestnictwa zarówno na etapie rekrutacji jak i w trakcie realizacji projektu. Zasady rekrutacji zostaną przedstawione każdej szkole uczestniczącej w projekcie, w której powołane zostaną zespoły rekrutacyjne.

Biorąc pod uwagę, że duża grupa młodzieży, planująca dalszą edukację po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej, korzysta z dodatkowych zajęć edukacyjnych tzw. korków, które dotkliwie obciążają budżety domowe rodzin, projekt ten może pomóc nie tylko w realizacji planów młodych ludzi, ale także bezpośrednio odciąży rodziców, których te koszty dotykają.

– dodaje Katarzyna Bilska, członek zarządu powiatu skarżyskiego.

Projekt ten realizowany będzie zarówno na dwóch uczelniach, jak również w każdym z uczestniczących w projekcie powiecie. Całość przedsięwzięcia, w którym uczestniczy Powiat Skarżyski, podzielona została na następujące zadania:

  • Akademia Absolwenta – wykłady z pracodawcami
  • Wizyty studyjne i branżowe dla uczniów u Pracodawców związanych z popularyzacją innowacyjnych technologii
  • Niestandardowe doradztwo zawodowe - plenerowe warsztaty interpersonalne
  • Identyfikacja i interpretacja indywidualnych predyspozycji zawodowych
  • Popularyzacja nauki i techniki
  • Kreatywny uczeń – konkurs o platynowy indeks Politechniki Świętokrzyskiej
  • Wzmocnienie pozycji społecznej młodzieży
  • Wzmacnianie kompetencji społecznych
  • Organizacja zajęć dodatkowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych
  • Podniesienie kompetencji uczniów w zakresie komunikacji międzynarodowej
  • Międzyszkolna liga przedmiotowa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
  • Praktyczne warsztaty i wykłady z zakresu wyboru ścieżek edukacyjnych i zawodowych w Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
  • Kształcenie w terenie – wyjazdowe szkolenia edukacyjne dla uczniów świętokrzyskich szkół ponadpodstawowych
  • -Wyjazdowe plenery dla uczniów, ukierunkowane na podjęcie kształcenia na kierunkach Architektura i Wzornictwo

Jestem przekonana, że ten nowatorski projekt spotka się z dużym zainteresowaniem młodzieży – dodaje Katarzyna Bilska.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie