Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projektują aplikacje, pięknie mówią, ratują ludzi i zdobywają laury - niezwykli uczniowie w kieleckim liceum

imo
Aleksander Piekarski
Są asami nie z matematyki, języka polskiego czy biologii. Swoje wybitne osiągnięcia w kraju zawdzięczają pasjom, które rozwijają na zajęciach poza przedmiotowych. W VI Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach zaprezentowano uczniów, którzy zdobyli laury na stopniu krajowym w nietypowych konkursach.

- Chcieliśmy przedstawić uczniów, którzy realizują swoje pasje w szkole i uczestniczą w zajęciach pozaprzedmiotowych. Nierzadko poświęcają oni ogrom swojego wolnego czasu, by przygotować się do konkursów i zdobywać wiedzę, która nie dotyczy stricte konkretnych przedmiotów. Są dobrym przykładem na to, że aby osiągnąć wyjątkowy sukces, nie trzeba być wybitnym tylko z konkretnego przedmiotu, lecz mieć ciekawe zainteresowania - mówiła Renata Walęcka, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Podczas spotkania można było poznać uczniów, którzy realizują się w szkolnej drużynie sanitarnej - aktualnych wicemistrzów Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, zdobywców 1 miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Przedsiębiorczy na Rynku Finansowym”, a także grupę młodzieży, która założyła w szkole minifirmę Wombat - zdobywców II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „Produkcik 2018” oraz grupę tworzącą zespół debaty oksfordzkiej - zdobywców 5 miejsca na ogólnopolskiej debacie organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Warto dodać, że wśród uczniów „Słowaka” są i tacy, którzy osiągnęli w konkursach nieprzedmiotowych indywidualne osiągnięcia - Jakub Treszczotko otrzymał tytuł najlepszego mówcy w Polsce, uczestnicząc w jednej z ogólnopolskich debat oksfordzkich, drugi - Bartosz Rasztabiega został laureatem konkursu organizowanego przez Google. Był jednym z 6000 uczestników konkursu i stworzył aplikację, która będzie wykorzystana w szpitalach w Afryce.

Warto przybliżyć, jak grupy na co dzień funkcjonują w szkole. - Drużyna sanitarna swoją pozycję wypracowała w zasadzie przez lata. Uczniowie, którzy ją tworzą, są niepokonani w województwie od ponad 10 lat. To efekt naprawdę ciężkiej pracy. Nasi ratownicy przygotowując się do zawodów, przychodzili na treningi w zasadzie codziennie. Mieszkańcy osiedla z początku reagowali na te zdarzenia - myśleli, że dochodzi do prawdziwych wypadków, tymczasem były to zorganizowane ćwiczenia. Potem już się do tego przyzwyczaili - opowiada Renata Walęcka. - Cieszymy się, że wiedza i umiejętności zdobywane przez uczniów nie kończą się tu jedynie na zawodach - niejednokrotnie mieli już okazję w prawdziwym życiu ratować innych ludzi - dodaje.

Grupa Wombat założyła swoje miniprzedsiębiorstwo w szkole i do dziś prowadzi symulację działalności gospodarczej ze wszystkimi konsekwencjami - i prawnymi, i finansowymi. - Jesteśmy wspólnikami firmy zajmującej się produkcją bawełnianych toreb i worków z materiałów pochodzących z recyklingu. Nasze produkty rozprowadzamy głównie lokalnie i wśród uczniów naszej szkoły. Udało nam się naszą działalnością zainteresować projektanta Mariusza Przybylskiego, który udzielił nam kilku porad dotyczących designu. Biznes na razie dobrze prosperuje, dlatego myślimy, że po skończeniu szkoły będziemy go kontynuować - mówiły Magda Kaczmarczyk i Klaudia Mraz, jedne z uczennic tworzące firmę.

Urszula Muszyńska, nauczyciel WOS-u w VI liceum w Kielcach:
Debaty oksfordzkie są już dość popularne w całej Polsce. W naszym województwie zaczęliśmy je promować w ubiegłym roku. Debata oksfordzka zakłada stworzenie 4-osobowego zespołu - każdy z jej członków ma określone zadanie do wykonania i osiągnięcie celu drużynowego. Mówcy muszą nakreślić temat debaty, merytorycznie uzasadnić własne zdanie, obalić argumenty przeciwnika.

Jakub Treszczotko, najlepszy mówca w kraju:
W czasie debat oksfordzkich przydaje się umiejętność szybkiego logicznego myślenia, wyłapywanie kruczków, co z kolei wykorzystuje się później w zawodzie prawnika, o którym sam osobiście myślę. Debaty oksfordzkie kształtują także umiejętności oratorskie, które dziś są wszechstronnie wykorzystywane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie