Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie kieleckiej radnej Katarzyny Zapały. Jest podejrzenie przekroczenia uprawnień

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Zaktualizowano 
Radna Katarzyna Zapała
Radna Katarzyna Zapała
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie kieleckiej radnej Katarzyny Zapały. Śledczy będą sprawdzać, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Pojawiły się podejrzenia, iż Katarzyna Zapała lobbowała za przekazaniem miejskiej działki dla przedsiębiorcy związanego z jej szwagrem.

- Wszczęliśmy śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Zlecono policji konkretne czynności dowodowe, w tym zabezpieczenie nagrania, o którym jest mowa w zawiadomieniu, żeby nie doszło do utraty materiału dowodowego. Wkrótce odbędą się też przesłuchania świadków - informuje prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Przypomnijmy. W zeszły czwartek odbyła się sesja Rady Miasta Kielce. Podczas jednej z przerw przy stole prezydialnym wywiązała się rozmowa między raną Katarzyną Zapałą (Koalicja Obywatelska) a wiceprzewodniczącym Jarosławem Karysiem (Prawo i Sprawiedliwość), przewodniczącym Kamilem Suchańskim (Bezpartyjni i Niezależni) oraz wiceprezydent Danutą Papaj. Dyskusja dotyczyła projektu uchwały w sprawie wydzierżawienia jednej z miejskich działek przy ulicy Stefana Okrzei dla prywatnego przedsiębiorcy, który planował tam realizację inwestycji - budowę komory normobarycznej. Działka o wartości ponad dwóch milionów złotych miała być wydzierżawiona w trybie bezprzetargowym.

Mikrofony w sali plenarnej zarejestrowały wymianę zdań między radnymi. W pewnym momencie Jarosław Karyś zapytał Katarzynę Zapałę, dlaczego tak bardzo zależy jej na przeforsowaniu uchwały. Radna odpowiedziała, że chodzi o jej szwagra. Jarosław Karyś i Kamil Suchański stwierdzili, że w tej sytuacji projekt uchwały należy natychmiast zdjąć z porządku obrad. Jarosław Karyś użył nawet słowa "korupcja". Wiceprezydent Danuta Papaj powiedziała, że media tego nie zrozumieją. Na wniosek zastępczyni Bogdana Wenty wycofano projekt uchwały z porządku obrad.

Na Katarzynę Zapałę w internecie posypały się gromy. Zarzucano jej, że chciała załatwić działkę dla szwagra. W piątek rano radna wydała oświadczenie w tej sprawie. Jak napisała, "tryb, w jakim pomagałam przedsiębiorcy znaleźć działkę pod inwestycję był przez miasto wielokrotnie stosowany, ale dla przejrzystości sprawy ostatecznie zgłoszona została uchwała przewidująca wydzierżawienie działki w trybie przetargu. Mój szwagier nie jest inwestorem. Skontaktował ze mną przedsiębiorcę, osobę dla mnie całkowicie obcą, która od lat prowadzi działalność gospodarczą w moim okręgu, i kolejną inwestycję również chciał zlokalizować w naszym mieście" - wyjaśniła Katarzyna Zapała.

Sprawę z prawnikami przeanalizował przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański. Po rekomendacji ze strony mecenasów postanowił skierować do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez radną Katarzynę Zapałę. - W świetle tych wszystkich informacji, które do mnie docierały i których byłem świadkiem, oraz po konsultacji z prawnikami uznaliśmy, że może to nosić znamiona przestępstwa. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiłem powiadomić o tej sprawie prokuraturę. Radni powinni być poza wszelkimi podejrzeniami - mówi Kamil Suchański.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta poinformował, iż w związku z działaniami przewodniczącego nie będzie składał zawiadomienia do prokuratury, ale w poniedziałek zmienił decyzję i skierował stosowny wniosek do organów ścigania.

Co ciekawe, z nagrania z sesji dostępnego na stronach internetowych ratusza zniknął kontrowersyjny fragment rozmowy przy stole prezydialnym. Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański poinformował, iż jeszcze w piątek wystąpił do dyrektora Zakładu Obsługi Urzędu Miasta z prośbą o zabezpieczenie wszystkich materiałów wideo z całej sesji, łącznie z przerwami. - Mam nadzieję, że usunięcie fragmentu nagrania nie było działaniem celowym. Kielczanie mają prawo do oglądania online retransmisji z sesji Rady Miasta Kielce w pełnym zakresie odzwierciedlającym rzeczywisty przebieg obrad - mówi Kamil Suchański.

We wtorek głos w sprawie wydał przedsiębiorca. Poniżej treść jego oświadczenia w całości.

Jestem przedsiębiorcą, który wystąpił do Urzędu Miasta Kielce o dzierżawę działki, przy ulicy Okrzei. Skąd pomysł na taką działalność? Oprócz tego, że jestem przedsiębiorcą jestem również ojcem dwóch chłopaków w wieku 10 i 16 lat. Starszy z nich ma zdiagnozowany autyzm. Całe jego życie szukaliśmy terapii, która pozwoliłaby mu na normalne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Rok temu trafiliśmy do komory normobarycznej. Po zabiegach w tej komorze jego funkcjonowanie bardzo się poprawiło i poprawia nadal. Wiem, że w Kielcach i okolicy jest mnóstwo dzieci czekających na taką terapię. Stąd pomysł na wybudowanie takiej komory i leczenia w niej za darmo wszystkich dzieci. Ponieważ koszt wybudowania takiej komory oraz zakupu działki przewyższa moje możliwości finansowe, zgłosiłem się do radnej z mojego okręgu, Katarzyny Zapały, z zapytaniem o możliwość wydzierżawienia
takiej działki od Urzędu Miasta. Sam koszt inwestycji, czyli budowy komory i dostosowania terenu wyniesie około 1,4 mln zł. Przez pół roku oglądaliśmy kilkanaście działek, ale żadna z nich nie nadawała się pod taką inwestycję. Działka przy ulicy Okrzei została mi zaproponowana przez urzędników Urzędu Miasta. Nie miałem informacji w jakim trybie to ma się odbyć. Na każdy z nich wyraziłbym zgodę. W trakcie prac nad wybraniem propozycji lokalizacji zaoferowałem Urzędowi Miasta, że w ramach mojej
inwestycji wykonam na swój koszt zagospodarowanie terenu, czyli urządzenie zieleni, plac zabaw dla dzieci, chodnik w kierunku Silnicy. Teren byłby dostępny dla wszystkich mieszkańców, a koszt jego zagospodarowania szacuję na 200- 300 tys. zł.

Część radnych zamiast poinformować mnie o swoich wątpliwościach w sprawie trybu lub poprosić mnie o złożenie dodatkowych wyjaśnień, czekali tylko na moment, w którym mogą zaatakować mnie i próbować coś politycznie ugrać. Szwagier Pani Katarzyny Zapały nie jest moim wspólnikiem, ani stroną która występował z prośbą o wydzierżawienie działki. Reprezentował mnie tylko wtedy kiedy nie było mnie w Kielcach i nie mogłem uczestniczyć w rozmowach. Chciałem wybudować w Kielcach komorę, w której za darmo leczyłyby sie dzieci potrzebujące takiej pomocy, lecz dla części radnych ważniejsza od dobra dzieci okazała się walka polityczna.

Komora jest teraz w trakcie testów bezpieczeństwa, ale już niedługo będzie gotowa do montażu. To urządzenie ma 30 metrów długości, dlatego wykonawca nie może przechowywać go w nieskończoność. Obecnie intensywnie poszukuję działki, także poza Kielcami, gdzie mógłbym rozpocząć działalność. Myślę, że komora ostatecznie powstanie, ale bez udziału miasta. Dzieci będą tam leczone, ale zapewne odciągnie się to w czasie".

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy sezon Ekstraklasy. Kiedy startuje liga?

Źródło: vivi24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co do ew. rozmowy p. radnej.... (bez komentarza).

Co do nagrań publikowanych w BIP to: sprawa jest banalna i prosta. Nie ma żadnej manipulacji lub złowrogiego :)))) wycinania. Każdy, kto śledzi sprawy związane z sesjami wie, że: NAGRANIA to część oficjalna - nic nie zostało usunięte, to elektroniczna wersja protokołu, czyli zapisu części oficjalnej. Ew. rozmowa mogła mieć miejsce w czasie PRZERWY. Czyli części nie protokołowanej - i tyle. Nagranie do BIP było pewnie przerwane bo była PRZERWA. I Tyle.

BIP służy za miejsce nagrań części OFICJALNYCH Sesji (nie przerw). Nie ma co szukać ew. sensacji jak np. naszekielce.com - tylko pozostać profesjonalnymi dziennikarzami przez duże D. :) Wystarczy poszukać i pomyśleć. A co do reszty spraw, rozmów... ehh.... trzeba poczekać co powie prokuratura. I tyle. Taka... uniwersalna prawda. :)

G
Gość

Panna?

G
Gość

Radna skompromitowała Kielce, które i tak mają niezbyt pochlebrną opinię.Za takie zachowania odchodzi się w cień. KZ powinna przeprosić kielczan i złożyć mandat na ręce przewodniczącego RM, nie czekając do sesji 19 września br. i wciąż pobierać dietę.A na sesji już jej nie powinno być.

G
Gość

Radna skompromitowała Kielce, które i tak mają niezbyt pochlebrną opinię.Za takie zachowania obchodzi się w cień. KZ powinna przeprosić kielczan i złożyć mandat na ręce przewodniczącego RM, NIE czekając do sesji 19 września br. i wciąż pobierać dietę.A na sesji już jej nie powinno być.

G
Gość
2019-07-24T09:47:06 02:00, Aleksandra:

Jesteście beznadziejni atakujecie panią Zapałę ponieważ zorganizował pierwszy w2 Kielcach marsz równości. Jesteście prawicowymi osłami.

2019-07-24T10:05:24 02:00, Jaja w stolicy:

No właśnie nie wiem co jest zasłoną dla czego ????

Marszem chciała przykryć szwagra, czy szwagrem marsz ????

Teraz przespacerowali się z nią pod kolorową flagą i nie widzą nic złego w tym co się stało. Jeszcze innych wyzywają od najgorszych.

Marsz był dla równości a tu nie ma równości, bo szwagier jest równiejszy! Wiec kiedy ta równość ma być? I dla kogo ?

HIPOKRYZJA!

G
Gość
2019-07-24T10:07:16 02:00, Temida:

Od razu postulat wyłączyć wszystkich sędziów z którymi protestowała pani radna, żeby było transparentnie!

SŁUSZNIE !

G
Gość
2019-07-23T18:45:51 02:00, Gość:

Mieszkańcy Kielc czekają na sesję Rady Miasta Kielce w dniu 19 września 2019 roku. Przekonamy czy radna Zapała ma honor i złoży swój mandat.

Żeby złożyĆ samemu mandat, to trzeba mieć MINIMUM 1% honoru, a jest ZERO !

G
Gość

Medycyna alternatywna za darmo? Bo uwierzę...

G
Gość

A czy pani Jaros bedzie popierała prezydenta Wente???

X
XX23
2019-07-24T13:53:56 02:00, Gość:

Za zapałową wejdzie Izabella Hanna Jaros !

Brawo Izka

Ale złożyła już rezygnacje?

G
Gość

Za zapałową wejdzie Izabella Hanna Jaros !

Brawo Izka

G
Gość
2019-07-24T09:47:06 02:00, Aleksandra:

Jesteście beznadziejni atakujecie panią Zapałę ponieważ zorganizował pierwszy w2 Kielcach marsz równości. Jesteście prawicowymi osłami.

A ty kim jestes

J
Jola

Złożyła już rezygnację z mandatu ?

Kto za nią wejdzie do Rady Miasta ??

M
Maciek

Czemu piszecie "szwagier" przecież jeszcze nie oskarżony. Dajcie z imienia i nazwiska !

G
Gość

Sprawdzić "szwagrów" wszystkim radnym !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3