Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Prowadź Wodzu na Moskali!” - widowisko historyczne z okazji 160. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Borią - Jeziórkiem przyciągnęło tłumy

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
„Prowadź Wodzu na Moskali!” niesamowite widowisko historyczne z okazji 160. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Jeziórkiem przyciągnęło tłumy
„Prowadź Wodzu na Moskali!” niesamowite widowisko historyczne z okazji 160. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Jeziórkiem przyciągnęło tłumy Sandra Krakowiak
W sobotę, 6 maja w 160. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Borią - Jeziórkiem zaprezentowano widowisko historyczne „Prowadź Wodzu na Moskali!”. Inscenizacja odbyła się w Podgórzu, w gminie Ćmielów.

Widowiskowa inscenizacja zwycięskiej bitwy pod Jeziórkiem przyciągnęła tłumy

Podczas Powstania Styczniowego okolice Ostrowca Świętokrzyskiego były często areną walk. Jedną z ważniejszych bitew była ta z maja 1863 roku. Dokładnie w dniach 4 i 5 maja zgrupowanie powstańcze pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego, najpierw podjęło walkę z oddziałami rosyjskimi pod miejscowością Boria, a następnie rozbiło je zupełnie pod Jeziórkiem.

Andrzej Przychodni dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreśla, że całe widowisko zostało przygotowane według scenariusza Przemysława Bednarczyka.

- To Przemysław Bednarczyk zadbał o wszystko co tutaj ma się wydarzyć, opracował cały scenariusz. Ale to wszystko nie odbyłby się też, gdyby nie inspiracja mieszkańców północnej części gminy Ćmielów, którzy maja niezwykły stosunek do dziedzictwa kulturowego – mówił dyrektor.

Inscenizacja odbyła się w miejscowości Podgórze, co jak powiedział Andrzej Przychodni nie jest przypadkowe.

- To w tych okolicach miało miejsce pierwsze spotkanie strony polskiej ze stroną rosyjską, stąd historycznie jesteśmy tu, gdzie być powinniśmy, bo prawdopodobnie 4 maja pierwszy kontakt tych ugrupowań zbrojnych miało miejscu tutaj

– dodał dyrektor Andrzej Przychodni dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego.

Joanna Suska burmistrz Ćmielowa mówiła, że ziemia ćmielowska słynie z wielu bohaterów i bitew.
- Dzisiaj niezwykła inscenizacja i bardzo się cieszę, że mogę wspierać takie przedsięwzięcie – mówiła Joanna Suska. Burmistrz dodała, że ma nadzieję iż inscenizacja wpiszę się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych gminy Ćmielów.
- Mam nadzieję, że co roku będzie się tutaj odbywać inscenizacja tej ważnej, zwycięskiej bitwy – mówiła Joanna Suska.

W czasie widowiska historycznego zostały pokazane sceny z bitwy pod Jeziórkiem, którą stoczono podczas Powstania Styczniowego. Inscenizacja została realizowana przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Autorem scenariusza, reżyserem i komentatorem widowiska był Przemysław Bednarczyk – historyk, autor wielu filmów historycznych, w tym nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych: “Rok 1863”, “Zapomniany Legion”, “Pomnik trwalszy od spiżu - Komarów 1920”, “Sienkiewicz mniej znany”, “Piosnka o Belinie”, “Komendant Zagończyk” i innych.

W inscenizacji wzięło udział około 130 rekonstruktorów reprezentujących najlepsze i najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski, w tym konnica.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesora Piotra Glińskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego, Starosty Ostrowieckiego, Marzeny Dębniak oraz Burmistrz Ćmielowa, Joanny Suski.

Zobacz zdjęcia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie