Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudują staszowski rynek

Agnieszka Kuraś
Przyszły staszowski rynek będzie piękniejszy, atrakcyjniejszy i w dużej mierze wolny od samochodów. Efektem końcowym będzie zlikwidowanie ronda.
Przyszły staszowski rynek będzie piękniejszy, atrakcyjniejszy i w dużej mierze wolny od samochodów. Efektem końcowym będzie zlikwidowanie ronda. M. Jarosz
Staszowski Urząd Miejski ogłosił konkurs na wykonanie projektu przebudowy rynku. Ostateczna wizja "nowego" rynku zostanie wybrana w lipcu.

Wiele mówi się o tym, czego w Staszowie nie będzie. Teraz przyszła pora powiedzieć o tym, co nastąpi już niedługo. A ma to być przebudowa rynku.
Staszowski rynek, mimo że dość ładny, pełni bardziej rolę parkingu niż miejskiego deptaka. Do tego prawie cały ruch samochodowy, jaki odbywa się w mieście, wiedzie właśnie przez wielkie rondo na rynku. I jak się okazuje, jest to największą bolączką tego miejsca.

BURMISTRZ WYMYŚLIŁ, ARCHITEKCI WYKONAJĄ

Dlatego właśnie powstała idea zorganizowania konkursu na wykonanie projektu jego rewitalizacji. Sąsiednie miasta powiatowe, jak Sandomierz czy Opatów, "wypchnęły" zdecydowaną większość samochodów poza ścisłe centrum, udostępniając je jeszcze bardziej mieszkańcom i turystom. Tak też ma się stać w Staszowie, choć na końcowy efekt przyjdzie jeszcze poczekać.

Idea zorganizowania konkursu pochodzi od burmistrza Staszowa Andrzeja Iskry. Do całej akcji włączyło się jeszcze Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Opieki nad Zamkiem Krzyżtopór, które w Staszowie ma swoją siedzibę, wydawnictwo Zabytki - Heritage oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

Jeszcze w ubiegłym roku rozesłano zapytania do dziekanów wyższych uczelni technicznych o udział w konkursie. Nad wizjami przebudowy rynku w Staszowie będą pracowali studenci między innymi Politechniki Krakowskiej, Politechniki Szczecińskiej czy Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy. Będą to studenci głównie wydziałów architektury i konserwacji zabytków.

RYNEK OCZAMI STUDENTÓW

- Rynek jest najważniejszym punktem miasta i chcemy go upiększyć. Stąd pomysł skorzystania z umiejętności studentów - argumentuje Andrzej Iskra, burmistrz Staszowa.

Korzyści takiego rozwiązania mogą być obopólne. Studenci będą mieli kolejne wyzwanie do zrealizowania, gmina będzie miała w czym "przebierać" i wyda na to zdecydowanie mniej pieniędzy niż w przypadku zamówienia projektu w jakimkolwiek studiu.

18 tysięcy złotych

18 tysięcy złotych

Organizatorzy konkursu na przebudowę staszowskiego rynku przewidzieli nagrody dla autorów trzech najlepszych prac oraz prac wyróżnionych. Laureat pierwszego miejsca może otrzymać 5 tysięcy złotych. Pula nagród pieniężnych wynosi 18 tysięcy złotych.

- Główny cel konkursu to przedstawienie jak największej liczby możliwych kierunków przekształcenia zabudowy rynku. Chodzi przede wszystkim o uporządkowanie i przywrócenie dawnego charakteru temu miejscu - dodaje Jan Kurek, sekretarz organizacyjny konkursu, wykładowca Politechniki Krakowskiej.

Jan Kurek przyjechał do Staszowa na początku roku na sesję zdjęciową, materiały z sesji posłużą między innymi przyszłym uczestnikom konkursu.

WIĘCEJ MIEJSCA… DLA MIESZKAŃCÓW

Główne założenia rewitalizacji staszowskiego rynku skupiają się przede wszystkim na radykalnym ograniczeniu ruchu samochodowego. Nie uda się wyłączyć w całości rynku dla ruchu samochodów, ponieważ biegnie tutaj droga wojewódzka. Jednak podobnie jak w Połańcu ma zostać zlikwidowane rondo.

- Rynek nie powinien być wielkim parkingiem, ale miejscem, gdzie można miło spędzić czas, dlatego między innymi takie założenie - wyjaśnia burmistrz Iskra.
Do 10 kwietnia uczelnie mają określić liczbę uczestników konkursu. Ostateczny termin nadsyłania prac minie 28 czerwca. Bardzo możliwe, że uczestnicy konkursu przedstawią też pomysły na zabudowę przyrynkową, tutaj pozostawia się im pełną swobodę.

PROJEKTY NA DOBRY POCZĄTEK

Jak podkreślają organizatorzy, przebudowa staszowskiego rynku nie będzie zadaniem łatwym, ponieważ przeszedł on kilka zmian, zróżnicowana jest własność działek, jednak uporządkowanie przestrzeni jest wręcz niezbędne.

- Chcemy, aby Staszów uzyskał swój własny niepowtarzalny wygląd i klimat oraz aby był bardziej atrakcyjny dla samych mieszkańców oraz turystów - mówi burmistrz Iskra.

Konkurs jest przeprowadzany zgodnie z regulaminem konkursów architektonicznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, które będzie miało swoich przedstawicieli w komisji konkursowej. Dla autora zwycięskiego projektu przewidziano 5 tysięcy złotych nagrody. Dla miejsc 2 i 3 oraz prac wyróżnionych również przewidziano nagrody pieniężne. Rozstrzygnięcie konkursu w połowie lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie