Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami 31. Świętokrzyskie Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej. Wielu artystów i muzyka dla każdego. Znamy program

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Wideo
od 16 lat
W piątek, 17 listopada w Filharmonii Świętokrzyskiej rozpoczną się 31. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Festiwal potrwa do piątku, 24 listopada. Filharmonia przygotowała niezwykle bogatą i różnorodną ofertę, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdźcie program.

31. Świętokrzyskie Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej

Program koncertu i całego festiwalu otwierają w piątek o godzinie 19 „Trzy utwory w dawnym stylu”, które stanowią pełną swady ripostę Krzysztofa Pendereckiego skierowaną do krytyków i są dowodem wszechstronności twórczej wyobraźni kompozytora. To w oryginale muzyka do znanego filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Hasa. Koncert skrzypcowy g-moll Wejnberga to wysmakowane, uwodzicielsko niespokojne melodie, które stanowią serce całej kompozycji. Symfonię D-dur w stylu Mozarta Krzysztof Meyer napisał na prima aprilis. Nie jest to jednak pastisz, lecz utwór, który zawiera cechy stylu mozartowskiego. Solistą będzie skrzypek Jakub Jakowicz, orkiestrę poprowadzi Jacek Rogala.

Zapraszamy państwa serdecznie na cały pejzaż znakomitej muzyki. Szeroka paleta, dużo przyjemności i dużo planet dźwiękowych, także serdecznie zapraszamy

- zaprasza Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

W sobotę, 18 listopada o godzinie 19 autorski projekt inspirowany świętokrzyskim folklorem. Wystąpią Maja Wojtaszek (śpiew) oraz Luka Mazur Quartet w składzie: Łukasz Mazur (fortepian, instrumenty klawiszowe), Michael Jones (skrzypce, altówka), Max Kowalski (kontrabas elektryczny), Jakub Mazur (perkusja). Na program złożą się opracowane na jazzowo melodie ludowe oraz kompozycje własne Łukasza Mazura: Obernowy, Matulu moja, Mooj oberek, Mooj kujawiak, Kujanowy, Przebudzenie, Przepióreczka, Czerwone jabłuszko, Trawa, Oberek lotny.

W niedzielę, 19 listopada o godzinie 11 mała forma sceniczna, którą na dwoje śpiewaków i performerkę stworzył Jarek Kordaczuk wykorzystujący w niej prototypowe instrumenty elektroniczne. Kompozycja wprowadza młodych widzów w świat naukowej fantastyki. Nie stroni przy tym od nowoczesnych środków ekspresji oraz elementów interakcji z publicznością. Przede wszystkim zaś z dużą dawką humoru zaznajamia dzieci z formą operową.

W poniedziałek, 10 listopada o godzinie 18:30 kieleccy muzycy Przemysław Wierzba (wiolonczela) oraz Anna Parkita fortepian, zaprezentują kameralistykę bliską ich sercu. Utwory Andrzeja Cwojdzińskiego znalazły się na płycie nagranej przez duet, Tomasz Kamieniak i Piotr Sitkowski napisali dla niego kompozycje, które tego wieczoru będą miały swoje prawykonania, a zamykające wieczór kompozycje Łukasza Wosia na stałe goszczą w repertuarze duetu.

We wtorek, 21 listopada o godzinie 18:30 usłyszymy współczesne utwory kompozytorów polskich przeznaczone na nietypowy skład instrumentalny. Wystąpią Jadwiga Czarkowska, klarnet basowy oraz Wojciech Herzyk, perkusja, marimba. Niektóre kompozycje powstały na zamówienie duetu, inne - zyskują po latach nowe życie koncertowe.

W środę, 22 listopada o godzinie 18:30 duet wybitnych instrumentalistów, Jadwiga Kotnowska - flet oraz Piotr Sałajczyk - fortepian, współkreować będzie utwory należące głównie do dwudziestowiecznej klasyki swego gatunku. Jadwiga Kotnowska jest pierwszą polską laureatką wielu międzynarodowych konkursów fletowych, natomiast pianista Piotr Sałajczyk zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji, w szczególności jako interpretator muzyki współczesnej.

W czwartek, 23 listopada o godzinie 18:30 kontynuująca wielopokoleniowe tradycje muzykowania Rodzina Lassaków, „Heliosów” z Zakopanego, zaprezentuje góralskie melodie, które dla wielu kompozytorów stały się twórczą inspiracją. Oprócz muzyki słuchacze znajdą w tym koncercie różnorodne odcienie folkloru Podhala z jego zwyczajami, strojami, gawędami i gwarą. Wieczór będzie jednocześnie swoistym preludium do finałowego koncertu festiwalu.

Na zakończenie festiwalu, w piątek, 24 listopada o godzinie 19 finałowy koncert otworzy patetyczna kompozycja Jerzego Kornowicza Spiętrzenia, która ukazuje szeroko pojęty „nadmiar” stanowiący istotę współczesnego świata. Góralską nutę usłyszymy w II Koncercie skrzypcowym A. Maklakiewicza, w którym partię solową wykona skrzypaczka Katarzyna Lassak, góralka z Zakopanego. W drugiej części koncerty zabrzmią utwory patrona kieleckiego ZPSM. W 2023 roku przypadają 140-ta rocznica jego urodzin i 70-ta śmierci. Odwołanie się do zapomnianego dzieła z przeszłości będzie jednocześnie stanowiło nawiązanie do kompozycji jubilatów napisanych w dawnym stylu, które festiwal otwierały.

Bilety na stronie filharmonia.kielce.pl

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie