Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami podwójny nabór do szkół średnich. Jak z tym problemem poradzą sobie w powiecie opatowskim?

mko
pixabay
Rok szkolny 2019/2020 będzie szczególny dla szkół średnich. Po reformie systemu oświaty pojawią się w nich 1 września dwa roczniki uczniów: absolwentów gimnazjów oraz ci, którzy kończą właśnie ośmioklasową szkołę podstawową. Pierwsi będą uczyć się trzy lata, drudzy cztery. Podwójny nabór może rodzić poważne problemy. Jak cała operacja zostanie przeprowadzona w powiecie opatowskim? Miejsc jest nieco mniej w roczniku niż w poprzednim roku szkolnym.

Pod starostwo powiatowe w Opatowie podlegają trzy szkoły w powiecie - Zespoł Szkół numer 1 w Opatowie, popularna „Gór-ka”, Zespół Szkół numer 2 imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie oraz Zespół Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie. Organem prowadzącym jednej placówki, Zespołu Szkół imienia Edwarda Szylki w Ożarowie, jest gmina Ożarów.

- Z danych, które mamy wynika, że w powiecie, to znaczy ośmiu gminach, ósmoklasistów jest około 440, a trzecioklasistów nieco ponad 500 - mówi Marek Gołasa, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Opatowie.

Jak szkoły przygotowują się do podwójnego naboru? Dyrektor Zespołu Szkół numer 2 imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie, najstarszej i najbardziej prestiżowej szkoły w powiecie opatowskim, mówi, że nie obawia sie problemu. - We wrześniu 2018 roku przyszło do nas w sumie 124 uczniów. Utworzyliśmy cztery klasy w liceum i technikum. Myślę, że wrześniu 2019 roku będziemy mieć w liceum trzy klasy po gimnazjum i dwie klasy po szkole podstawowej. Będzie także jedna klasa technikum złożona z uczniów po gimnazjum i jedna po szkole podstawowej. Daje to więc siedem klas, około 210 uczniów w dwóch rocznikach. Prognozy te są jednak wstępne. Nie przeraża nas to, na pewno sobie z tym poradzimy - mówi dyrektor Halina Najmanowicz.

Nieco mniej uczniów w roczniku przyjąć chce „Górka”.

- W zeszłym roku przyjęliśmy około 220 uczniów. We wrześniu 2019 rozważamy utworzenie dwóch klas liceum mundurowego, 8 klas technikum, dwóch klas szkoły branżowej pierwszego stopnia. Proponujemy dwa nowe kierunki - technik budownictwa i klasa sportowa. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie około 350 uczniów. To wstępne szacunki - mówi Magdalena Gdowska, dyrektor Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie.

Pod starostwo podlega także Zespół Szkół imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Ożarowie. - W zeszłym roku przyjęliśmy 90 osób. Jedna klasa zawodowa pierwszego stopnia, jedna klasa branżowa oraz jedna licealna. W przyszłym roku jestem przygotowany na 150 osób w dwóch rocznikach . Planujemy pięć klas. Jedną na technikum dla uczniów po szkole podstawowej, jedną na technikum dla tych po gimnazjum, jedną licealną dla uczniów po gimnazjum, jedną licealną dla osób po szkole podstawowej oraz jedną klasę szkoły branżowej - mówi Marcin Stańczyk, dyrektor placówki.

Zespół Szkół imienia Edwarda Szylki w Ożarowie podlega pod gminę Ożarów. Burmistrz Marcin Majcher jest spokojny o placówkę. - U nas nie ma problemu. Pomieszczenia mamy, jeśli dzieci będą chciały korzystać, to my sobie poradzimy. Jeśli odchodzi nam setka gimnazjalistów, to na to miejsce możemy stworzyć klasy w liceum i technikum. Kiedyś ponad 1 000 dzieci, teraz jest 700. Wtedy się pomieściliśmy to i teraz damy radę - mówi Marcin Majcher.

- Mamy warunki lokalowe i nie przejmujemy się podwójnym naborem. Im więcej dzieci przyjdzie, tym dla nas lepiej, bo ludzie mają zapewnione pełne etaty. We wrześniu 2018 przyjęliśmy 24 uczniów. Na wrzesień 2019 będzie to prawdopodobnie 2 klasy po 24 uczniów, jedna dla tych po gimnazjum, druga po liceum - mówi Katarzyna Swacha, dyrektor Zespołu Szkół imienia Edwarda Szylki w Ożarowie.

W powiecie opatowskim działa także technikum w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opatowie. - Nie widzę żadnego zagrożenia dla szkoły. Wręcz przeciwnie, czekam na uczniów - mówi Joanna Młynarska, dyrektor. Ile uczniów może przyjąć? Tego nie chciała nam zdradzić, nieoficjalnie wiadomo jednak, że szkoła jest przygotowana na około 50 uczniów.

Suma wszystkich miejsc w szkołach śrenich, które przygotował powiat opatowski, wynosi około 800 uczniów. Jednak przyszłorocznych licealistów jest w powiecie około 940 . Różnica wynosi więc około 190 uczniów. Jest grono uczniów, które od lat idzie do szkół w powiatach ościennych - sandomierskim, ostrowieckim, staszowskim . Tak będzie też we wrześniu 2019.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie