Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedłużenie Żelaznej - największa drogowa inwestycja w Kielcach nie może się rozpocząć

/JaS/
Do końca lutego ministerstwo infrastruktury miało zdecydować, czy rozpocznie się budowa węzła Żelazna w Kielcach. Po raz kolejny jednak wydłużyło sobie czas na wydanie rozstrzygnięcia. Tym razem do końca marca. To nie pierwszy raz…

Już niemal rok ministerstwo infrastruktury rozpatruje skargę właścicieli nieruchomości, przez które ma przebiegać nowa dwupasmówka w centrum Kielc! Zakwestionowali oni decyzję wojewody, która wydała zgodę na realizację inwestycji drogowej. Resort kilkakrotnie informował Miejski Zarząd Dróg o tym, że odracza rozstrzygnięcie sprawy. Decyzja miała być do końca ubiegłego roku, potem do końca lutego, czyli najbliższego poniedziałku…

- Czekaliśmy z wielką niecierpliwością. Niestety dowiedzieliśmy się, że odroczono sprawę po raz kolejny. Tym razem do końca marca - załamuje ręce Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Biurokratyczne formalności

- W ministerstwie doszukano się, że decyzja wojewody o zgodę na realizację inwestycji drogowej nie dotyczy całego obszaru, na którym ma być prowadzona inwestycja. Zdaniem resortu w stosunku do jednego niewielkiego fragmentu gruntu pozwolenie na budowę powinien wydać prezydent Kielc, a nie wojewoda. To dosłownie skrawek ziemi w okolicy ulicy Krzywej - mówi Tadeusz Sayor, wiceprezydent Kielc.

Resort zwrócił się więc o uzupełnienie dokumentacji, miasto Kielce niezwłocznie to uczyniło.
- Jeśli ministerstwo utrzyma w mocy decyzję wojewody, wówczas prezydent Kielc natychmiast wyda pozwolenie na budowę dotyczącą wspomnianego skrawka gruntu. Potem od razu będzie można rozpocząć inwestycję, bo zakończył się przetarg i jest już wyłoniony wykonawca prac - podkreśla Tadeusz Sayor.
Przebicie ulicy Żelaznej do Węzła Skrzetle wybuduje za 99 milionów złotych konsorcjum firm Mota - Engil i Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych.

Wytną drzewa

W rzeczywistości inwestycja już trwa. Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął przetarg na wyburzenie kolejnych nieruchomości przy ulicy 1 Maja. To nie wszystko.
- Rozpisaliśmy także przetarg na wycinkę drzew. Musimy to zrobić teraz, gdy nie ma jeszcze okresu lęgowego. Najgorsze jest jednak to, że wciąż nie ma kluczowej decyzji - podkreśla dyrektor Piotr Wójcik.
Budowa węzła Żelazna ma rygor natychmiastowej wykonalności, realizowana jest w ramach tak zwanej specustawy drogowej. W praktyce prace mogłyby trwać już od kilku miesięcy, jednak bez decyzji ministerstwa nie ma możliwości wypłaty odszkodowań właścicielom nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie