Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele władz miasta i powiatu sandomierskiemu oddali hołd tragicznie zmarłemu w katastrofie smoleńskiej Piotrowi Nurowskiemu

Klaudia Tajs
od lewej Burmistrz Marcin Marzec, radny Piotr Chojnacki, Wojciech Czerwiec przewodniczącym Rady Miasta, starosta Marcin Piwnik i naczelnik Anna Szewczyk.
od lewej Burmistrz Marcin Marzec, radny Piotr Chojnacki, Wojciech Czerwiec przewodniczącym Rady Miasta, starosta Marcin Piwnik i naczelnik Anna Szewczyk. Klaudia Tajs
W rocznicę katastrofy smoleńskiej, władze Sandomierza oddały hołd tragicznie zmarłemu Piotrowi Nurowskiemu. Burmistrz Marcin Marzec wraz z Wojciechem Czerwcem przewodniczącym Rady Miasta oraz radnymi, złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą na ścianie domu, w którym były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i wieloletni szef Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, spędził dzieciństwo i młodość. Hołd oddali również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sandomierzu starosta Marcin Piwnik i Anna Szewczyk, naczelnik wydziału promocji w sandomierskim Starostwie.

Tablica, przed którą złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze została ufundowana w 2015 roku przez sandomierski magistrat z inicjatywy grupy przyjaciół sandomierskiego działacza sportu. Piotr Nurowski urodził się 20 czerwca 1945 r. w Sandomierzu. W 1967 r. ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1973-1980 dwukrotnie pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kiedy wybrano go na pierwszą kadencję, miał 28 lat - był wówczas najmłodszym prezesem narodowego związku sportowego na świecie.

Po okresie działalności w ruchu młodzieżowym, w 1981 r. został pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do 1984 r. pełnił funkcję pierwszego sekretarza ambasady Polski w Moskwie, a następnie po dwuletniej pracy w MSZ, od 1986-1991 był radcą ambasady w stolicy Maroka Rabacie. W latach 90. zaangażował się w tworzenie telewizji Polsat - był m. in. członkiem Rady Nadzorczej spółki.

W 2005 roku Piotr Nurowski wystartował w wyborach na prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i pokonał obu kontrkandydatów - ówczesnego szefa Stanisława Stefana Paszczyka oraz Adama Giersza, a w 2009 roku powierzono mu pełnienie tej funkcji na kolejną, czteroletnią kadencję. Zginął w 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych w kieszeni, ale musisz to wiedzieć

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie