Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedświąteczny wysyp kieszonkowców w regionie. Jak nie dać się okraść?

/pawie/
Kradną tam, gdzie jest dużo ludzi - na bazarach, w sklepach, na przystankach autobusowych. Ich łupem padają portfele i telefony komórkowe. Wykorzystują naszą nieuwagę. Świętokrzyska policja apeluje, by w przedświątecznym okresie uważać na kieszonkowców.

Złodzieje grasują między innymi na placu targowym w Kielcach. W czwartek ich ofiarą padła 32-letnia mieszkanka miasta. Jak opowiadają policjanci, nieznany sprawca wyciągnął z torebki kobiety telefon komórkowy o wartości 900 złotych.

Tego samego dnia 47-letnia kobieta powiadomiła policję, że podczas zakupów na targu w gminie Nowa Słupia straciła portfel, w którym było 1100 złotych, oraz prawo jazdy. Jak przyznała stróżom prawa, złodziej musiał wykorzystać fakt, że nie pilnowała swojej torebki.

- W przedświątecznym, "gorącym" tygodniu, kiedy jesteśmy zajęci porządkami i zakupami, często nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się wokół nas. Wykorzystują to oszuści, złodzieje i włamywacze. Są to zazwyczaj osoby, których wygląd czy zachowanie nie przykuwa naszej uwagi. Obserwują swoją przyszłą ofiarę i czekają na okazję, żeby wykorzystać chwilę jej nieuwagi. W niebezpieczeństwie może znaleźć się nie tylko nasz portfel, ale także mieszkanie czy samochód - mówi podkomisarz Grzegorz Dudek, oficer prasowy świętokrzyskiej policji.

Podkreśla, że przedświąteczny czas nie musi się jednak zakończyć pechowo. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych radach.

- Wybierając się na zakupy należy zabierać ze sobą tylko niezbędną ilość pieniędzy, a portfele trzymać w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a nie w reklamówkach czy koszykach. Zanim będziemy płacić za zakupy przy kasie przygotujmy sobie wcześniej wyliczone pieniądze, a portfel schowajmy do kieszeni (pod żadnym pozorem nie kładźmy go na ladzie!). Pomimo świątecznego nastroju zwracajmy uwagę na to, kto obok nas stoi i czy nie zachowuje się podejrzanie. W sytuacji kiedy mimo zachowania środków ostrożności staniemy się ofiarą przestępstwa, nie bójmy się wzywać pomocy - apeluje Dudek.

- Kiedy jedziemy samochodem na świąteczne zakupy pamiętajmy, by nasze auto nie utrudniało korzystania z jezdni czy chodnika innym uczestnikom ruchu drogowego. Kiedy zostawiamy je na parkingu pamiętajmy o zabraniu z niego kluczyków, dokumentów oraz innych wartościowych przedmiotów - dodaje.

Warto także zabezpieczyć się przed włamywaczami. - Pamiętajmy, żeby pozamykać wszystkie okna. Nie zapomnijmy również sprawdzić, czy zakręciliśmy wodę, wyłączyliśmy prąd i gaz. Trzeba również pamiętać, aby dokładnie zamknąć swoje mieszkanie nawet wtedy, kiedy zamierzamy wyjść tylko na chwilę. Jeśli mamy zamiar wyjechać na kilka dni, poprośmy zaufanych sąsiadów, żeby zwracali uwagę na nasz dom czy mieszkanie - podpowiada Grzegorz Dudek.

Policja radzi:
jeżeli zobaczymy na klatce schodowej lub pod oknami obce, nieznane osoby, które zachowują się podejrzanie - dzwońmy -112; 997,
jeżeli usłyszymy niepokojące stukania czy odgłosy w mieszkaniu sąsiada, o którym wiemy, że wyjechał - dzwońmy - 112; 997,
jeżeli zobaczymy nieznane osoby wynoszące z mieszkania sąsiada meble, sprzęt RTV lub AGD - dzwońmy - 112; 997.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie