Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki zagrały spektakl o powstawaniu Kielc

Iwona Rojek
Przedszkolaki pod okiem nauczycielek Katarzyny Wrońskiej i Magdy Radziszewskiej odegrały przedstawienie o tym jak powstały Kielce.
Przedszkolaki pod okiem nauczycielek Katarzyny Wrońskiej i Magdy Radziszewskiej odegrały przedstawienie o tym jak powstały Kielce. Łukasz Zarzycki
- Od najmłodszych lat uczymy nasze dzieci miłości do Kielc i pięknej Ziemi Świętokrzyskiej - mówi Beata Szmidt, dyrektor kieleckiego Przedszkola Samorządowego nr 19 z oddziałami integracyjnymi "Świętokrzyskie Skrzaty". A dzisiaj nasze przedszkolaki zaprezentują legendę o powstaniu Kielc.

Grupa trzecia, w której są też dzieci z dysfunkcjami pod okiem nauczycielek Magdaleny Radziszewskiej, Katarzyny Wrońskiej i Anny Koźby pracowała z małymi podopiecznymi nad przygotowaniem spektaklu o tym jak powstawało nasze miasto. - Wiedzę na ten temat zaczerpnęłam z kilku źródeł, stworzyłam scenariusz, który spodobał się przedszkolakom i mam nadzieję, że przypadnie do gustu publiczności - informowała reżyser całego przedsięwzięcia Magda Radziszewska. Myślę, że każdy kielczanin powinien znać historię powstania miejsca, w którym żyje.

Przedszkolak, Maciej Ciułek przekonywująco wcielił się w rolę księcia Mieszka i razem ze swoimi kolegami odegrali scenę polowania na dziki, w czasie którego została odkryta zarówno rzeka Silnica jak i nazwane nasze miasto. Szczerze przyznał, że miał przed występem sporą tremę, ale cieszy się, że poznał kawałek ciekawej historii. - Dowiedziałem się, że Mieszko, syn króla Bolesława Śmiałego zgubił się w czasie polowania w Puszczy Jodłowej, ze zmęczenia zasnął, miał ciekawy sen, a po przebudzeniu dostrzegł rzeczkę - opowiadał z przejęciem. - Zawierało zdrową wodę, która go wzmocniła, więc nazwał ją Silnicą. Dostrzegł też wielkie kły i od niech wymyślił nazwę całej osady Kielce. Wszystko to działo się w XI wieku.

Obecny na przedstawieniu piewca Ziemi Świętokrzyskiej, krytyk literacki Stanisław Rogala powiedział, że jest zaszczycony tym, że tak małe dzieci poznają już historię swojej malej ojczyzny. - Wypowiadając słowa; "i w tej cudownej krainie reszta życia mi upłynie" na pewno uczą się tego, że nasza ziemia ma wiele uroków - podkreślił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie