MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcenia szkół w gminie Pawłów bez protestów

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Obradom radnych przysłuchiwali się rodzice dzieci z Grabkowa.
Obradom radnych przysłuchiwali się rodzice dzieci z Grabkowa. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Bez większych protestów rodziców radni gminy Pawłów zlikwidowali jedną szkołę, a w trzech kolejnych zmniejszyli liczbę klas. Od września w szkołach w Grabkowie, Bostowie i Rzepinku będą tylko trzy klasy szkoły podstawowej i oddziały przedszkolne.

To pierwsze zmiany w sieci szkolnej w gminie Pawłów od 17 lat. Przez lata władze gminy unikały likwidacji szkół utrzymując 13 szkół podstawowych i cztery gimnazja. Niż demograficzny zrobił jednak swoje. Radni musieli podjąć trudne decyzje, ponieważ w niektórych szkołach w klasie uczyło się zaledwie czworo - pięcioro uczniów.

Zawinił niż

- W 1994 roku w szkołach w gminie uczyło się 2600 uczniów, dziś uczy się 1600 uczniów. Dzieci ubywa, będzie ubywać też pracy. Ubolewam nad tym, ale dostaję subwencję na ucznia i utrzymanie szkół z roku na rok kosztuje coraz więcej - stwierdził wójt Ignacy Gierada. - Będziemy dowozić do szkół nawet te dzieci, którym dowóz nie przysługuje, bo mieszkają w odległości mniejszej niż trzy kilometry od szkoły - zapewnił.
Radni bez słowa protestu ze strony mieszkańców przegłosowali likwidację szkoły w Pokrzywnicy. Protestów nie było, bo od września 2011 roku w szkole nie ma dzieci. Rodzice już wcześniej zdecydowali, że przeniosą dzieci do szkoły w Chybicach. Za likwidacją szkoły opowiedział się nawet radny z Pokrzywnicy Mirosław Głowacki.

- Przez lata w Pokrzywnicy nie można było uzyskać pozwoleń na budowę. Wieś się wyludniła, więc zmniejszyła się liczba dzieci - powiedział radny.

Mniejsze szkoły

Od września rewolucja czeka obecnych trzecio-, czwarto- i pięcioklasistów ze szkół w Grabkowie, Bostowie i Rzepinku. Naukę będą kontynuować w innych, większych szkołach. Radni zdecydowali o obniżeniu stopnia organizacyjnego tych szkół. Zamiast szkół sześcioklasowych powstaną szkoły trzyklasowe z oddziałami przedszkolnymi. Dzieci z Rzepinka będą dowożone do Zespołu Szkół w Szerzawach, dzieci z Bostowa i Grabkowa - do Zespołu Szkół w Chybicach.
Większych protestów przeciwko przekształceniom szkół nie było. O pozostawienie szkoły sześcioletniej prosili tylko rodzice z Grabkowa.

- Nie rozpoczynajcie kadencji od niszczenia dorobku naszych ojców. Szkoła ma stuletnią tradycję, dobre osiągnięcia. Pozwólcie dzieciom uczyć się swojej szkole. Przeniesienie ich do innej szkoły oznacza dodatkowy stres, który może odbić się na osiąganych wynikach - w imieniu rodziców zwrócił się do radnych Rafał Sitek.

Uchwała została jednak poddana pod głosowanie. Została przyjęta przy dwóch głosach przeciwnych, kiedy wójt zapewnił, że dzieci zostaną dowiezione do tych szkół, które wskażą rodzice. Niemal jednogłośnie radni głosowali również nad uchwałami dotyczącymi zmiany stopnia organizacyjnego szkół w Bostowie i Rzepinku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie