Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc na próbnej maturze. - Teksty zamieszczone w arkuszu powinny się spodobać uczniom - mówią twórcy arkusza z języka polskiego

Klaudia Szałas
pixabay
- Łatwo nie było ale teraz już wiemy nad czym musimy popracować do maja - mówili w poniedziałek, 11 marca uczniowie po zakończeniu Świętokrzyskiej Matury Próbnej z języka polskiego. Arkusz przygotowany przez metodyków z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli nie był prosty ale na pewno zmuszał do rozmyślań.

Zobacz także: relacje po maturze próbnej w Kielcach

ZOBACZ TEŻ: Próbna matura 2019 z języka polskiego Echa Dnia. ZOBACZ Arkusze i odpowiedzi

Młodzi ludzie musieli między innymi odpowiadać na pytania do tekstu popularnonaukowego Doroty Siwickiej pod tytułem „Zapytaj Mickiewicza”, uważnie przeanalizować fragment „Dziadów” oraz publikacji pod tytułem „Jakie są źródła polskiej kultury” Alicji Zdziechiewicz. Maturzystom bardzo podobał się uniwersalny temat rozprawki. Na podstawie opowiadania „Pierwszy krok w chmurach” autorstwa Marka Hłaski musieli opowiedzieć na pytanie, jak przemoc wpływa na dalsze życie człowieka. Drugim tematem do wyboru była analiza wiersza „Wiatraki” autorstwa Andrzeja Warzechy.

Autorka arkusza maturalnego Małgorzata Miazga, nauczycielka języka polskiego i metodyk w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach wyjaśnia, że tegoroczna próbna matura świętokrzyska - tak jak i poprzednie edycje - jest większą klasówką sprawdzającą stopień przygotowania maturzystów do egzaminu w sesji majowej.

- Teksty zamieszczone w arkuszu powinny się spodobać uczniom. Jedna autorka zastanawia się, skąd się biorą trudności w zrozumieniu "III części Dziadów", druga analizuje, dlaczego tak niewiele mówi się w szkole o mitologii słowiańskiej. Pytania są typowe, sprawdzają rozumienie tekstów, wiedzę o języku i znajomość lektur obowiązkowych. Z kolei temat rozprawki wraz z opowiadaniem "Pierwszy krok w chmurach" Marka Hłaski jest pretekstem do rozważań, jak może się ujawniać przemoc i jak wpływać na dalsze życie człowieka. Interpretację wiersza wybrali na pewno nieliczni uczniowie, bo wymaga ona i umiejętności polonistycznych, i wrażliwości na poezję, i sprawności w formułowaniu myśli – mówi Małgorzata Miazga. - Próbny egzamin pełni bardzo ważną rolę, bo pomaga maturzyście w gospodarowaniu czasem na egzaminie i rozłożeniu sił - w czasie majowej sesji tylko egzaminy z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym odbędą się w tym samym dniu – dodaje.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie