Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na tradycyjne portawy. Gospodynie z gminy Koprzywnica pokazały kulinarny kunszt

Małgorzata Płaza
Pani Barbara Zych zgłosiła do konkursu syrop z czarnego bzu
Pani Barbara Zych zgłosiła do konkursu syrop z czarnego bzu Małgorzata Płaza
Zupa z pokrzywy i polewka z lebiodką jest pyszna, a miód z mniszka lekarskiego to samo zdrowie – przekonywały uczestniczki konkursu kulinarnego „Złote Jadło” w Koprzywnicy w powiecie sandomierskim. Kulinaria towarzyszyły piknikowi „W cieniu cysterskiej jabłoni”.

Tematem tegorocznej edycji konkursu były potrawy z jadalnych roślin dziko rosnących. Gospodynie z gminy Koprzywnica udowodniły, że z młodych pokrzyw można ugotować pyszną zupę, pierogi z serem zyskują inny smak, gdy dodamy do farszu miętę, a świetnym pomysłem na deser są kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym. Bronisława Skrzynecka zgłosiła do konkursu miód z mniszka lekarskiego. Członkini zespołu Powiślanie chętnie dzieliła się recepturą. Maria Zwolska z Koła Gospodyń Wiejskich w Koprzywnicy przyznała, że zupę z pokrzywy gotowała pierwszy raz. Był w niej także zebrany na łące szczaw. - Najpierw trzeba przygotować wywar warzywno-mięsny, później dodać do niego ziemniaki podsmażone na oleju oraz posiekany, zblanszowany szczaw i pokrzywę – mówiła pan Maria.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody – Moździerz Mnicha - komisja przyznała sołectwu Zbigniewice Wieś za zupę z młodych pokrzyw i Kołu Gospodyń Wiejskich w Sośniczanach za „poliwkę z lebiodo”.

Potrawy zostały przygotowane przez mieszkańców gminy Koprzywnica na konkurs kulinarny „Złote jadło”, organizowany przez tamtejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Przepisy na tradycyjne portawy. Gospodynie z gminy Koprzywnica pokazały kulinarny kunszt

Wiosenna zupa szczawiowa z pokrzywą
Przepis Marii Jolanty Zwolskiej z Koła Gospodyń Wiejskich w Koprzywnicy, powiat sandomierski
Składniki: 2 łyżki oleju, 4 małe ziemniaki pokrojone w cienkie słupki, cebula, 2 małe ząbki czosnku, 0,5 litra wywaru mięsno-warzywnego, 250 ml wody z blanszowanych roślin, sól i pieprz do smaku, pęczek szczawiu - 150 g i pęczek pokrzywy - 200 g
Przygotowanie: Przygotowane warzywa smażymy do miękkości, dodajemy dwa wywary i gotujemy. Dodajemy zblanszowane rośliny i gotujemy jeszcze około 20 minut. Dodajemy śmietanę z odrobiną mąki. Zupę jemy z jajkiem ugotowanym na twardo, kwaśną śmietaną, z odrobiną kwitnącego tymianku.

Pierogi z jagodami polewane kwaśną śmietaną
Przepis Rady Sołeckiej Krzcin, gmina Koprzywnica
na konkurs kulinarny „Złote jadło”, organizowany przez tamtejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu,
Składniki: 0,5 kilograma maki pszennej, 1 małe jajko, 1 łyżka oleju, szczypta soli, ewentualnie trochę ciepłej wody
Przygotowanie: Wszystkie składniki mieszamy. Wyrabiamy ciasto, które powinno być miękkie. Ciasto rozwałkowujemy, wycinamy z niego krążki o grubości 2-3 mm. Do środka wkładamy jagody posypane cukrem i sklejamy pierogi. Na gotującą się, osoloną wodę wkładamy pierogi. Gotujemy do momentu wypłynięcia na wierzch. Odcedzamy. Podajemy z wiejską kwaśną śmietaną posypaną cukrem.

Szczawiówka
Przepis sołtysa i Rady Sołeckiej z Gnieszowic
, powiat sandomierski -wyróżnienie w konkursie „Złote Jadło.
Składniki: ziemniaki, słonina, mąka, śmietana, szczaw, jajka, marchew, cebula, pietruszka, połówka selera, połówka pora, czosnek - 2 ząbki, sól, przyprawy
Przygotowanie: Ziemniaki pokrojone w kostkę gotujemy wraz z innymi warzywami do miękkości. Pod koniec gotowania dodajemy przyprawy. Połowę szczawiu podsmażamy na wysmażonej cebuli. Drugą połowę trzeba posiekać i dodać bezpośrednio do ugotowanych ziemniaków z warzywami. Podsmażony szczaw również wrzucamy do garnka, gotując jeszcze pięć minut. Ugotowaną zupę podprawiamy śmietaną z mąką. Zupę podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo, chlebem i szczypiorkiem. Do dekoracji lubczyk, pietruszka i koperek.

Pierogi z białym serem i miętą na słodko
Przepis Beaty Maśloch
, przewodniczącej Rady Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących imienia Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy, powiat sandomierski - II miejsce konkursie „Złote Jadło”.
Składniki: na ciasto: 500 g mąki pszennej ; 250-280 ml gorącej wody szczypta soli ; na farsz:
800 g sera wiejskiego ; 2 żółtka
4 łyżki cukru do smaku lub więcej
ziarenka wyskrobane z laski wanilii
kilka listków mięty ; 3 łyżki gęstej śmietany wiejskiej ; do polania - gęsta śmietana i cukier, ewentualnie masło i bułka tarta
Przygotowanie: Do misy lub na stolnicy wysypujemy przesianą mąkę, dodajemy szczyptę soli i gorącą wodę. Wszystko wyrabiamy na miękkie, delikatne i gładkie ciasto. Wyrabiamy je ręcznie. Następnie ciasto przekładamy na posypaną mąką stolnicę i chwilę zagniatamy, po czym odstawiamy na około 10 minut, aż wystygnie. W tym czasie przygotowujemy farsz. Listki mięty drobno siekamy, do miski przeciskamy przez praskę biały ser, dodajemy cukier, wanilię, śmietanę oraz miętę. Wszystkie składniki ze sobą łączymy. Ciasto na pierogi wałkujemy na cienki placek, po czym szklanką wycinamy z niego krążki. Każdy krążek ciasta nadziewamy porcją farszu i sklejamy brzegi. Pierogi gotujemy porcjami w osolonym wrzątku z dodatkiem oleju 4-5 minut, do momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy łyżką cedzakową.

Poliwka z lebiodo
Przepis Haliny Knap z Koła Gospodyń Wiejskich w Sośniczanach - pierwsza nagroda w konkursie „Złote Jadło”.
Składniki: 1 litr maślanki, 3 garście młodych liści z lebiody, 1 litr „poliwki”- wody, zasmażka do uzyskania odpowiedniej gęstości, sól do smaku, 1 mała cebula
Przygotowanie: Na „poliwce” gotować przez 10 minut pocięte listki lebiody. Maślankę trochę posolić, zahartować wrzątkiem. Wlać do gotującej się „poliwki”. Wyjąć cebulę i chwilę pogotować. Poliwkę jadano z chlebem. Dodawano do niej śmietanę i jajka ugotowane na twardo.

Zupa z młodych pokrzyw
Przepis Genowefy Mazur i Anny Prokop ze Zbigniewic Wsi
w powiecie sandomierskim- pierwsza nagroda w konkursie „Złote Jadło”.
Składniki: marchew, korzeń pietruszki, vegeta, sól, pieprz, cytryna, śmietana, łyżka mąki, jajko, masło, czosnek, długa wypieczona bułka.
Przygotowanie: Marchew i pietruszkę ugotować, podobnie pokrzywy, by były miękkie. Ugnieść na miazgę. Wszystko wymieszać. Dodać vegetę, sól, pieprz, sok z cytryny i śmietanę oraz jajko. Do zupy podajemy bułkę z masłem i startym czosnkiem.

Syrop z kwiatów czarnego bzu
Przepis Barbary Zych z Koła Gospodyń Wiejskich w Dmosicach
w powiecie sandomierskim- trzecie miejsce w konkursie „Złote Jadło”.
Składniki: 30 kwiatów czarnego bzu, 1 kg cukru, 1 litr wody, jedna łyżka kwasku cytrynowego, 1 cytryna - wyciśnięty sok
Przygotowanie: Kwiaty obcinamy z łodyg i wkładamy do słoików. Gotujemy syrop z wody, cukru, kwasku i cytryny. Zalewamy nim kwiaty. Odstawiamy na dwa dni. Po 48 godzinach przecedzamy przez sito. Syrop przelewamy do butelek i pasteryzujemy od 5 do 10 minut.
Syrop najlepszy jest jako dodatek do herbaty. Ma właściwości lecznicze – sprawdzony na przeziębienie, migrenę, wzmacnia układ odpornościowy.

Pierogi serowo ziemniaczane z dodatkiem mięty polnej
Przepis Anny Paluch z Koła Gospodyń Wiejskich w Błoniu
, powiat sandomierski.
Składniki: 3 szklanki mąki, jajko, pół szklanki wody, 250 g twarogu, 50 0 g ziemniaków, cebula, śmietana, 200 g słoniny, łyżka tłuszczu, sól, pieprz, pęczek mięty polnej
Przygotowanie: Z mąki, jajek i wody wyrobić dość miękkie ciasto, rozwałkować i pokroić na kwadraty. Ziemniaki ugotować w osolonym wrzątku, osączyć i przepuścić przez maszynkę. Posiekaną cebulę przysmażyć na tłuszczu na rumiany kolor. Ser wymieszać z ziemniakami, cebulą i miętą, dodać sól i pieprz do smaku. Układać farsz na cieście, składać na pół i zlepiać brzegi. Pierogi gotować w osolonym wrzątku. Gdy wypłyną, wyjmować łyżką cedzakową, polać wysmażoną wcześniej śmietaną.

Miód z mniszka lekarskiego
Przepis Zespołu Ludowego „Powiślanie”
, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy , powiat sandomierski - drugie miejsce w konkursie „Złote Jadło”.
Składniki: 500 sztuk kwiatów mniszka lekarskiego, 1 litr wody, 1 kg cukru, 1-2 cytryny
Przygotowanie: Kwiaty (same końcówki, dobrze rozwinięte) zalewamy zimną wodą i gotujemy razem z cytryną na małym ogniu około 15 minut. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 24 godziny. Przecedzamy przez sito i gazę. Dodajemy cukier i gotujemy do 2 godzin na małym ogniu do powstania gęstej śmietany. Miód rozlewamy do słoiczków.
Dobra rada:Jest znakomity do herbaty i na chleb z masłem. Ma właściwości lecznicze, między innymi pomaga leczyć ból gardła i kaszel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie