Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestali być anonimowi. W Kurozwękach odsłonięto tablicę ku czci powstańców styczniowych

/MJR/
Na tablicy wypisano 58 nazwisk powstańców, którzy zmarli w szpitalu Zgromadzenia Sióstr Wincentego a Paulo w Kurozwękach.
Na tablicy wypisano 58 nazwisk powstańców, którzy zmarli w szpitalu Zgromadzenia Sióstr Wincentego a Paulo w Kurozwękach. Marcin Jarosz
Powstanie Styczniowe, którego 150 rocznica wybuchu przypada w tym roku ma na terenie powiatu staszowskiego swoje epizody i wielu anonimowych bohaterów. Część z nich udało się ocalić od zapomnienia.

W lutym miały miejsce uroczystości upamiętniające zwycięską bitwę pod Staszowem. Nieco wcześniej składano hołd powstańcom w Szczeglicach. Natomiast w niedzielę 14 kwietnia patriotyczne obchody ku czci powstańców odbyły się w Kurozwękach. Wśród obecnych byli przedstawiciele samorządów, instytucji regionu, strażacy, strzelcy i młodzież z klas mundurowych staszowskiego liceum a także mieszkańcy Staszowa i Kurozwęk.

To tutaj podczas walk w ramach powstania styczniowego ranni żołnierze polscy znajdowali opiekę w szpitalu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Wincentego a Paulo. Niestety nie wszyscy ranni pomyślnie wracali do zdrowia, część z nich zmarła wskutek poniesionych ran.

Informacje o zmarłych w szpitalu powstańcach zachowały się jednak w księdze parafialnej w Kurozwękach, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza parafii księdza Jakuba Sienickiego. To on notował zgony uczestników walk z moskalami. Dzięki jego zapiskom można było nie tylko ustalić Nazwisko i wiek zmarłego, ale też prawdopodobne miejsce jego pochodzenia. Przy nazwiskach wszystkich poległych powstańców ksiądz Sienicki dodawał dopisek "Żołnierz Wojsk Polskich".

Wszystkie te nazwiska z zakurzonych kart odczytał Jerzy Rybusiński, obecny proboszcz w Kurozwękach. Jego staraniem nazwiska anonimowych dotychczas bohaterów, którzy zmarli w szpitalu sióstr miłosierdzia widnieją na tablicy upamiętniającej walki Powstania Styczniowego. Dzięki temu udało się ocalić od zapomnienia 58 nazwisk. Tablicę odsłonięto w niedzielę. Jej autorem jest Sławomir Micek, fundatorem Tadeusz Wrześniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie