Przestrzenie Sztuki Taniec 2023

Materiał promocyjny KIELECKI TEATR TAŃCA
„Przestrzenie Sztuki” jako program MKiDN powstał w 2020 roku jako nowatorski program liderów środowisk tańca z Lublina, Katowic, Łodzi i Kielc we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. W naszym regionie autorską koncepcję opracowali i realizowali dyrektorzy KTT - Elżbieta i Grzegorz Pańtakowie. Program kierowany był zarówno do twórców, jak i miłośników tańca. Łączy on różne dziedziny sztuki i instytucje, pozwala na organizowanie warsztatów, produkowanie i prezentację spektakli oraz popularyzowanie wiedzy artystycznej.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec 2023 w województwie świętokrzyskim był Kielecki Teatr Tańca łącznie z Centrum Kultury w Lublinie, który w tym roku wygrał konkurs pełną liczbą głosów komisji. W poprzednich trzech edycjach realizował program z powierzenia MKiDN jako jeden ze współtwórców programu. Program tegorocznych, już czwartych Przestrzeni Sztuki w naszym województwie był niezwykle bogaty, złożyło się na niego aż 13 projektów, zarówno dużych, realizowanych z pełnym rozmachem, jak i kameralnych.

Projekty były realizowane na 4 płaszczyznach:
-prospołecznej,
-artystycznej,
-edukacyjnej,
-społecznej.

Wszystkie projekty stanowiły Zadanie finansowane w 80% ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Przestrzenie Sztuki realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Jednym z projektów były warsztaty przeciw wykluczeniom, przygotowujące do pracy metodami ruchowymi, integracyjnymi i artystycznymi z podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej. Celem zadania było wyłonienie w otwartym naborze młodych artystów tancerzy, w tym absolwentów szkół artystycznych i przygotowanie ich poprzez formę interaktywnych warsztatów do pracy z podopiecznymi DPS-ów, np.: z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, dotkniętymi niepełnosprawnościami. Interaktywne warsztaty prowadzili Michał Znaniecki i Katarzyna Kubińska, którzy na co dzień pracują z grupami wykluczonymi i posiadają wieloletnie doświadczenie. Uczestnikami warsztatów byli podopieczni Domu Pomocy Społecznej im. Jana i Marysieńki Sobieskich w Kielcach.

Na zakończenie warsztatów odbyło się spotkanie podsumowująco-weryfikujące efekty pracy, jakie są ryzyka, o czym należy pamiętać i jakie są mocne aspekty społeczne takiego działania. Projekt zwracał uwagę na pełnoprawną partycypację w kulturze osób o utrudnionym do niej dostępie.

Jednym z największych projektów była realizacja premiery pt. „Kajtuś Czarodziej”, która była adresowana do młodych widzów. Celem było zaproszenie do współpracy niezależnego choreografa wyłonionego w trybie otwartego naboru i stworzenie temu artyście warunków pracy twórczej na profesjonalnej scenie teatralnej. Konkurs wygrała pani Zuzanna Dinter, która inspirację zaczerpnęła z powieści Janusza Korczaka. Istotnym celem realizacji tego wydarzenia było przekonywanie publiczności o atrakcyjności wydarzeń, w których taniec jest głównym językiem dramaturgicznym i sugestywnie potrafi przenosić idee zawarte w bajkach. Spektakl został zaprezentowany również 3 grudnia u Operatora CK w Lublinie.

Dzięki kolejnemu projektowi na różnych scenach prezentowano spektakle w różnych formach tanecznych dla mieszkańców Kielc oraz regionu świętokrzyskiego. Gościliśmy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury z „ONA_S”, w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim z „Barbaricum”, w Kielcach „Skarb nienazwanej góry” oraz „Praca”.

W ramach wydarzenia „Sieciowanie spektakli” odbyła się wymiana spektakli z innymi Operatorami Przestrzeni Sztuki. KTT wystąpił w Katowicach, Bielsku Podlaskim, my gościliśmy spektakle na scenie KTT i Filharmonii Świętokrzyskiej.

Kluczowym aspektem było wspieranie artystów niezależnych. Stąd ideą projektu „Wolność Tańcem” było zorganizowanie współpracy pomiędzy artystami niezależnymi z dziedziny tańca, a młodzieżą skupioną wokół Klubów Wolna Strefa. W tych ośrodkach młodzi ludzie mogą realizować swoje pasje. Dwójka artystów/choreografów i trójka absolwentów szkół artystycznych przeprowadziła dla młodzieży cykl dwudniowych warsztatów ekspresji ruchowej i otwartości interpersonalnej, której efektem był przygotowany i zaprezentowany pokaz.

Działanie było zrealizowane w taki sposób, aby pokazać młodym ludziom, że taniec może być sposobem kreatywnego samowyrażenia się, przetworzenia różnych nagromadzonych emocji w pozytywny efekt, a także być przyjaznym sposobem skomunikowania się z przypadkowym widzem, tworząc dobre relacje środowiskowe widzów z kreatywną młodzieżą.

Odbyły się także rezydencje choreograficzne, które były formą wsparcia artystów (Rezydentów) w dziedzinie tanecznej. Mieli możliwość prowadzić próby artystyczne i poznać lokalne środowisko artystyczne.

W ramach projektu „Nauczyciel w podróży” nastąpiła wymiana nauczycieli tańca z doświadczeniem wykonawczym, mających znaczący dorobek edukacyjno-artystyczny, którzy zrealizowali warsztaty w formie zajęć praktycznych z uwzględnieniem różnych stylistyk tańca.

W tegorocznych „Przestrzeniach Sztuki” nie zabrakło działań aktywizujących seniorów. Jednym z nich były warsztaty taneczne dla seniorów, poświęcone praktyce i teorii tańca towarzyskiego. Celem warsztatów było poznanie tańca od strony praktycznej i teoretycznej przez środowiska seniorów miasta i regionu.

Zajęcia taneczno-ruchowe odbyły się także dla dzieci wrażliwych i nieśmiałych prowadzone przez Annę Piotrowską z uczestnictwem rodziców. Projekt miał na celu skupienie uwagi na relacji między rodzicem a dzieckiem nadwrażliwym i nieśmiałym oraz zapoznanie się z metodami komunikacji pozawerbalnej przez dorosłych i dzieci, z wykorzystaniem tańca jako środka porozumienia i integracji.

Założeniem Przestrzeni Sztuki jest wkraczanie w coraz to inne miejsca. W tym roku odbyła się druga edycja warsztatów z pokazami tanecznymi w Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie wystawę lalek w strojach narodowych uświetniły pokazy tańców narodowych w wykonaniu tancerzy KTT i tancerzy ludowych. W drugim terminie zostały przeprowadzone warsztaty dla seniorów z robienia stylizowanych tanecznych nakryć głowy oraz nauka polskich tańców narodowych (polonez i krakowiak). Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno uczestników jak i widzów.

Jednym z projektów było „Świętokrzyskie bajanie”, którego celem było zapoznanie młodzieży z prastarą tradycją regionu świętokrzyskiego. Odbyły się wykłady historyczne o charakterze edukacyjnym oraz warsztaty taneczne z finalną publiczną prezentacją etiudy tanecznej.

Nie zabrakło także wydarzeń w sferze społecznej. Swojej kontynuacji doczekał się konkurs „CK HIP-HOP DAY”, który w ubiegłym roku odbywał się w Kielcach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i popularyzuje streetowe formy taneczne. Angażuje osoby pasjonujące się stylami tańca hip – hop oraz dzieci i młodzież zagrożoną wykluczeniem. Tegoroczna impreza była otwartą prezentacją dla publiczności i odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Nowością było „Kino Tańca”, w trakcie którego zaprezentowano filmy o tematyce tanecznej. Po prezentacji filmów, dotykających zagadnień społecznych, jak np. wykluczenie, trudne relacje, drogi rozwoju talentu, zostali zaproszeni ciekawi goście/artyści/eksperci: Jarosław Skulski (Dancing Pina), Grzegorz Pańtak (Mister Gaga), Barbara Przerwa (Houria), którzy w dyskusji z widzami komentowali dany film, rozwijali ciekawe wątki czy przedstawiali własną karierę jako przykład. Na zakończenie wyemitowany został remake musicalu „West Side Story”. Partnerem merytorycznym i organizacyjnym było Kino Fenomen działające przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Podczas minionej edycji Programu Przestrzenie Sztuki 2023 zrealizowaliśmy w sumie 13 projektów, na które złożyły się 43 wydarzenia kulturalne w tym 5 spektakli premierowych. Zgromadziły one ponad 3 tysiące widzów na żywo oraz trzykrotnie więcej odbiorców online, głównie w mediach społecznościowych. Do projektów zaangażowano blisko 800 artystów i ponad 500 innych osób obsługujących wydarzenia. Pozyskaliśmy blisko 30 partnerów i instytucji lokalnych do udziału w realizacji projektów. Nasze działania czynnie wspierała spora grupa ponad 100 wolontariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie