Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na przebudowę rynku w Starachowicach rozstrzygnięty

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Tak wyglądać płyta rynku po zakończeniu przebudowy.
Tak wyglądać płyta rynku po zakończeniu przebudowy. UM Starachowice
Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy "Pochbud" ze Starachowic wygrał przetarg na modernizację starachowickiego rynku. Firma przedstawiła najtańszą ofertę.

Przetarg rozstrzygnięty został w czwartek. Komisja przetargowa przeanalizowała trzynaście ofert, które wpłynęły do Urzędu miejskiego.

- Wybrana została oferta najkorzystniejsza i jednocześnie najtańsza - mówi Paweł Żmudziński, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. - Zakład Produkcyjno - Usługowo - Handlowy "Pochbud" zaoferował najniższą cenę ze wszystkich oferentów - 20.136.000 złotych.

Jeśli żadna z pozostałych firm biorących udział w postępowaniu przetargowym nie odwoła się od decyzji komisji przetargowej w ciągu dziesięciu dni, wybór zostanie uprawomocniony. Umowa z wykonawcą może być podpisana najwcześniej w drugiej połowie stycznia przyszłego roku. Wcześniej musi zostać uchwalony budżet, w którym zabezpieczone zostaną pieniądze na kosztowne prace modernizacyjne. Na listopadowej sesji Rady Miejskiej radni po burzliwej dyskusji zgodzili się na emisję obligacji komunalnych. Uzyskane w ten sposób pieniądze - łącznie 9 milionów złotych - mają być przeznaczone na prace w Wierzbniku. Kolejne 9,5 miliona złotych na ten cel to pieniądze unijne. Resztę gmina ma dołożyć ze środków własnych.

Wielkie plany

Prace na płycie rynku i okolicznych uliczkach mają trwać rok. Przebudowany ma być rynek i przyległe do niego ulice, zmodernizowana zostanie także część ulicy Kościelnej razem z parkingiem. Płyta rynku zostanie wyłożona kostką granitową. Na rynku wybudowane zostaną trzy rodzaje fontann, pojawią się stylowe lampy, ławki, powstaną także alejki i podwyższenie do montowania tymczasowej sceny. Miejsca pamięci narodowej takie jak znajdujący się tam pomnik i głaz z tablicą zostaną odnowione i przeniesione na północną część rynku. Dodatkowo powstanie "zielona strefa" z wierzbami - odwołanie do nazwy "Wierzbnik". Wśród zieleni ma znaleźć się replika tropu dinozaura.

Zlikwidowany zostanie funkcjonujący tam dziś parking. W zamian pojawi się nowy - przy ulicy Kościelnej z 40 miejscami postojowymi. Wyżej ma powstać punkt widokowy. W rynku, poza latarniami ma nie być żadnych innych słupów. Zostaną przebudowane wszystkie instalacje od ściekowej po telekomunikacyjną. Remont czeka też miejski szalet. Ma być nowoczesny i dostosowany dla osób niepełnosprawnych .Ulicą będzie przebiegać ścieżka rowerowa. Niewykluczone, że w przyszłości na płycie rynku mogłyby funkcjonować "ogródki piwne".

Zmieni się także wygląd ulic dojazdowych do rynku. Odnowione będą te wylotowe i te przyległe. Nowy wygląd zyska część ulic: Kościelnej, Piłsudskiego, Rzemieślnicza, Wysoka, Kręta, Krótka, Niska, czy Kilińskiego na odcinku prowadzącym do starówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie