Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodniczący Rady Gminy w Gnojnie... pisze książki

Adam Ligiecki
Stanisław Wcisło, przewodniczący Rady Gminy w Gnojnie... pisze książki.

Nieczęsto się zdarza, by samorządowcy z górnej półki... pisali książki. Co pana ciągnie w tę stronę, kiedy to się zaczęło?
Radnym jestem już szóstą kadencję. Bycie radnym oznacza ciągły kontakt z ludźmi, rozmowy z nimi. Bardzo lubię rozmawiać, więc niejednokrotnie rozmowy przechodziły na tematy, którymi ludzie, szczególnie starsi, chcieli się podzielić. Przekonałem się, że są oni wielką skarbnicą wiedzy dotyczącej naszego regionu. Od dziecka byłem tym zainteresowany. Od 2008 roku zacząłem systematycznie gromadzić pewne dane. W ten sposób, w 2010 roku powstała moja pierwsza książka pod tytułem „Balice 800 lat historii”. I tak to się zaczęło.

Wydał pan właśnie swoją piątą książkę, zatytułowaną „Balicka nekropolia - fotorefleksje”. Na ile jest podobna, a na ile różni się od poprzednich?
Książka ta jest trochę inna od poprzednich. Nie dotyczy ona faktów czy legend, ale odczuć jakie nachodzą nas podczas powolnego przechadzania się między grobami na cmentarzu. Tytuł mówi o balickiej nekropolii, ale odczucia te dotyczą każdego cmentarza. Ponieważ wszędzie zastanawiamy się nad upływającym czasem, nad galopadą życia i tymi przykrymi pożegnaniami z ludźmi odchodzącymi w różnym czasie swojego życia.

Na 9 czerwca przygotowuje pan doniosłą uroczystość. Proszę bliżej coś o tym powiedzieć.
Jedna z moich książek, dotycząca przydrożnych krzyży, figurek i kapliczek spowodowała wzrost zainteresowania tymi obiektami sakralnymi ze strony mieszkańców. Natrafiłem na wypowiedzi dotyczące zniszczonego upływem czasu krzyża powstania styczniowego lub też - według innych - ku chwale powstańców styczniowych. Zostały po nim tylko drobne szczątki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, 9 czerwca dojdzie do przywrócenia tego zacnego krzyża. Na dawnym miejscu zostanie ustawiony nowy krzyż, upamiętniający powstanie styczniowe i jego bohaterów. Uroczystość rozpocznie polowa msza święta. Dla uczniów będzie to wspaniała lekcja patriotyzmu.

Przygotowania wymagają wiele wysiłku - zdążycie na czas?
Czas nas mocno mobilizuje. Wierzę, że zdążymy. Uzasadnia to fakt bardzo aktywnego zaangażowania w to doniosłe przedsięwzięcie wielu ważnych osób, w tym wójta gminy Gnojno Zbigniewa Janika, nadleśniczego Lasów Państwowych w Chmielniku Romana Wróblewskiego. Widoczna jest też bardzo duża przychylność ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie